| FuckTheSystem01 a întrebat:

numai necazuri patesc straight face nici nu stiu cum sa incep..deci eu am dat examenele adica capacitatea trebuia sa iau niste note putin mai mari si nu mai am nicio sansa sa intru la liceul dorit dar o sa invat un an sau un semestru si o sa ma transfer. problema este asa:am un prieten si pentru ce note am luat mama mi-a interzis sa ma vad cu el. dureros pentru ca il iubesc cum n-am iubit pana acum si nu vreau sa-l pierdcrying ..inainte ne vedeam cam de vreo 4-5 ori pe saapt si mama abeereaza caa din cauza lui n-am invatat si ca ma distras de la invatat plang mereu cand ma gandesc crying nu rezistam unul fara altul. nu stiu ce sa-i spun mamei mele sa o conving sa ma lase cu el odaata! suntem impreuna de 6 luni ea l-a cunoscut ddupa doua luni dupa ce a aflat de el ..la inceput totul era super venea pe la mine din cand in cand stateam vineri sambata la bunica mea pana la doispe sau unu noaptea ne distram radeam ne uitam la tv ne luam unul pe altul in brate..si acum poc trec zilele si nu ne vedem daca ar fi dupa mami nu ne-am vazut de 2 sapt si 3 sau 4 zile.dar eu m-am vazut cu el alaltaieri pe ascuns,dar nu ma simt bine sa ies afara ssi s-o mint atunci cand am iesit afara eram cu o prietena si cu el m-a sunat mami sa-mi zica ceva si am mintit-o ca sunt doar cu acea prietena, cand, de fapt eram si cu el si cu eastraight face dupa ce am aflat notele de la exammen si ca nu ma mai prea lasa cu el plangeam zilnic. CUM VI SE PARE? NORMAL? NUU! mi-a stricat vara..cum adica sa nu il vad toata vara crying tinem foarte mult unul la altul

Răspuns Câştigător
| Mytsaa a răspuns:

Poate ca mama ta are dreptate, de obicei la varsta ta dragostea iti distrage atentia de la invatat.Asculta de ea, fii cuminte o perioada si apoi cere-i voie sa te vezi cu iubitul tau, o sa te lase.

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ti+ai stricat singura vara si o mare parte din viitor. Inteleg ca prietenului tau nu-i pasa de tine, iar tu te supui. Sau nici tie nu-ti pasa. Ce om ar sta pana la 12-1 noaptea cu o fata despre acre stie ca are examen, deci la maxim ora 7 dimineata este in picioare pentru a invata macar 14 ore? Si ce fata si-ar strica viitorul luand note mici la capacitatea fiindca in loc sa invete a stat cu baieti noptile? Ca sa nu mai zic ca ai doar 15 ani si este foarte rusinos sa stai noptile cu baieti, iar un baiat care te-ar respecta nu ti-ar permite sa stai afara din casa dupa ora 20.00.
Mama ta nu abereaza, tu pur si simplu nu ai invatat suficient din inconstienta ta si nepasarea lui completa. Mi se pare absolut normal ca acum as stai toata vara in casa si sa recuperezi ce n-ai invatat pentru examen. Iar un barbat caruia ii pasa atat de putin de tine, care nu te respecta si care nu iti vrea binele, ci prefera sa stai cu el in loc sa inveti in cele mai importanete momente ale vietii tale, nu este unul cu care sa merite sa-ti pierzi timpul. Inteleg ca tu il iubesti dincolo de orice si esti capabila sa-ti distrugi tot viitorul pentru el, dar si daca el te-ar iubi, te-ar fi stimulat sa inveti, ar fi yis: pana la examenul tau ne vedem maxim o ora pe saptamana, ca apoi, daca iei note peste 9, 50 la ambele materii, avem toata vara la dispozitie. Dar el a zis ceva de genul: las-o daca e fraiera, o scoate ea acolo un 8 de mila, de sila, ce conteaza, doar nu-i viata mea. Urat din partea lui si mare prostie din partea ta. Pacat de parinti ca au asemenea copii.

| FuckTheSystem01 explică (pentru Brigaela):

Ce nopti visezi? stateam cate 4 ore in weekend!` doar in weekend

| FuckTheSystem01 explică (pentru Brigaela):

Am nevoie de un sfat care sa ma incurajeze nu de un pomelnic cu critici!

| Brigaela a răspuns (pentru FuckTheSystem01):

Pacat ca nu poti accepta un sfat corect si care te-ar ajuta in viata.

| Aditzu a răspuns:

Calmeaza-te in primul rand.mama ta sa zica mersii ca intri la un liceu.cum ai zis si tu, te poti transfera.incearca sa ii explici de mai multe ori ca nu iubitul a fost de vina pentru notele mici si la liceu te vei revansa. nu stiu ce sa mai zic, parintii-intotdeauna un subiect complex. bafta multa.

| Preda_Mariana_1972 a răspuns (pentru Aditzu):

Halal sfat, de ce ar zice mama ei mersi nu e viitorul ei in joc? Parintii vor ce e mai bine pentru copiii lor dar voi nu intelegeti acest lucru, poate cand veti deveni parinti o sa intelegeti.

| Aditzu a răspuns (pentru Preda_Mariana_1972):

Tocmai de aceea aveti voi parintii dificultati in relatia parinti-copii. pentru ca nu sunteti open-mind si sunteti prea axati pe idei exagerate. daca copilul nu face ceva bine din prima voi o luati cu "uite ce zice lumea" / "ala mai fraier a facut bine si tu nu". scutiti-ma. Degeaba sunteti parintii unii dintre voi. LOGIC mariana ca parintii voir ce e mai bun pentru copiii lor dar voi credeti ca noi nu stim asta, iar asta e un dezavantaj foarte mare pentru voi. inteligenta emotionala exista din singurul motiv ca acel copil si-o creeaza si dezvolta doar pentru el, nu cu ajutorul vostru sau pentru voi! mergeti la un psiholog sa vedeti acolo lectii. ciao. p.s : raspunsul acesta poate parea ofensator dar deja sunt prea multi parinti care isi subestimeaza copiii si e al dra*u de stresanta chestia.

| FuckTheSystem01 explică (pentru Aditzu):

Cate dreptate ai aditzule! puppy dog eyes

| Aditzu a răspuns (pentru FuckTheSystem01):

...pai daca asa e...

| tuGatita a răspuns:

La 15 ani : " cum nu am mai iubit pana acum". nu e iubire. nu e iubire cand stai noaptea pe "sant" pana la 1. cand tu aveai examen. eu, inainte de bac, desi eram sigura ca sunt capabila sa il iau, ieseam numai cate o ora-2 cu iubitul meu. si asta pana la 9 seara. de 2-3 ori pe saptamana. si ce, crezi ca invatam in restul timpului? nu. dar, chiar la 19 ani, imi era rusine de parintii mei. daca ma vedea cineva hoinarind noaptea si le zicea lor "uite, fiica-ta in loc sa invete sta pe drumuri"? cat de nasol ar fi fost pentru ei? iar el, cu capul pe umeri, daca ma vedea pe facebook imi zicea "treci la invatat". daca ii ziceam sa ne vedem "nu, tu ai de invatat". si am luat bac-ul cu o nota super. nici eu nu ma asteptam. toata lumea a fost multumita. mama ta are dreptate, daca nu petreceai asa mult timp cu el, luai notele dorite. nu ea iti distruge vara, tu ai distrus-o. in fine, poti vorbi cu ea, ii promiti ca vei invata un semestru si te transferi si poate te lasa. totusi, baiatul ala nu e de tine. cat are? 20 de ani?

| FuckTheSystem01 explică (pentru tuGatita):

Nu era chiar inainte cu cateva zile de examen ...ci cu 2luni

| FuckTheSystem01 explică (pentru tuGatita):

E cu un an mai mare ca mine...

| FuckTheSystem01 explică (pentru FuckTheSystem01):

Nu am nevoie de critici ci de sfaturi am invatat dar la matemtica a fost greu.

| ElenaSA a răspuns:

Ai rabdare pana se linisteste mama ta dupa socul avut si incearca sa discuti cu ea.Negociati, sa-i spui ca-i accepti conditiile cu privire la invatare si sa te tii de ele.

| Arkhasas a răspuns:

Spune-i că asta nu e o soluţie, ce rezolvă? Oricum notele alea deja le-ai luat, nu se mai schimbă.
Şi nu e cine ştie ce.

| FuckTheSystem01 explică (pentru Arkhasas):

Nici macar nu am luat niste note asa mici straight face