| MANUMEBB a întrebat:

Buna TPU.Prietenul meu s-a despartit de mine dupa 5 ani de relatie pentru simplu fapt ca nu avem viitor impreuna.Parinti lui nu ma suporta si el mereu era suparat din acest motiv.Nu stiu cum si ce sa mai fac, au trecut 2 zile si sunt nervoasa, el mereu ma suna sa ne impacam(tin sa zic ca ne-am despartit de foarte multe ori de mine pe baza acestui motiv dar dupa maxim 4, 5 zile ne impacam pentru ca zicea ca a facut o greseala). Nu e asa de neagra situatia adica eu nu o vad asa, ii salut parinti, vorbesc cu ei, dar e tensiunea aia ca nu sunt poate potrivita pentru el.Nu ma dau afara din casa si ma rog asa mai departe.
Nu stiu ce are, mie asa de frica ca nu isi va revenisad stau cu ochii mereu pe telefon cu gandul ca voi auzi te iubesc sau iarta-ma din partea lui.Imi este asa de greu, nu stiu ce sa fac, ma simt folosita cand ba ne impacam ba ne despartim, desi eu sunt convinsa ca el e jumatatea mea. Posibil el nu a realizat inca ce si cum, ma gandesc ca, adica mereu l-am cautat, cum se supara cum il impacam, faceam orice pentru el. O prietena mi-a spus "niciodata nu ai vrut sa il lasi sa vezi cum reactioneaza sa nu ii raspunzi din prima cum te suna cum va impacati, el trebuia sa vina dupa tine nu tu dupa el, dc nu l-ai lasat sa vezi?"Sincer eu nu am facut asta de frica, de frica sa nu il supar, de frica sa nu il pierd, mereu am vrut sa vada ca sunt langa el.Cum sa il fac sa vada ca ar trebui sa aprecieze ca sunt langa el ca il iubesc asa de mult, ca sunt "indragostita" de noi, cum comunicam, cum ne intelegm cum tot.Cum sa il fac sa vada ca parinti nu vor fi mereu langa el, cum sa il fac sa fie sigur pe el? Poate trece si prin perioada aia de dezvolate psihica, nu stiu ii caut scuze.Nu stiu ce sa mai fac, ma puteti ajuta, cu un sfat, o incurajare orice.Regret ca am scris asa mult. Funda oricum.Ms.Va pup

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lasa-i si lui timp, respecta-l macar un pic. Gandeste-te ca ai suna o persoana pe care o respecti foarte mult (un profesor, un mentor, un sef) si ti-ar respinge apelul. L-ai suna de 7-8 ori la rand? Nu cred. Adica te porti respectuos cu un strain, dar iti bati joc de prietenul tau pe care zici ca-l iubesti? N-o sa-l poti forta sa fiti impreuna dandu-i zeci de telefoane. Daca vrea sa va impacati, te va cauta cand va lua o decizie. Respecta asta.

| anad a răspuns:

Poate ar trebui totusi sa il lasi sa se gandeasca la problema voastra si sa nu-l mai suni cateva zile! Daca te iubeste cu adevarat, ar trebui sa te sune el dupa o mica pauza! Daca chiar a obosit, e in zadar sa il tot suni! Cred ca, daca ati rezistat cei 5 ani, nu ii va trebui mult timp si se va intoarce la tine!

| kaya a răspuns:

Imi pare rau ca il iubesti atat si el nu apreciaza asta, poate si el te iubeste dar se pare ca parinti au mare influenta asupra lui. Are dreptate prietena ta, lasa-l putin sa isi puna ordine in ganduri, sa vada daca iti simte lipsa, daca te iubeste cu adevarat te va cauta.
Sincera sa fiu nu stiu si nu vreau sa cred ca 5 ani de zile a facut asa... daca te iubeste cu adevarat ar trebui sa nu tina cont de parerile parintilor, de parerile nimanui, ar trebui doar sa isi asculte inima, ar trebui tu sa fii mai tare si sa il intrebi daca mai poate suporta asa.
Cand poti da de el, vorbeste sincer si spune-i sa fie si el sincer sa caute in sufletul lui sa vada daca te iubeste sau nu... nu poti trage o viata de el, asa viata va trece pe langa voi si veti suferi mereu din cauza parintilor lui care se pune inainte relatiei voastre si va impiedica sa va faceti o viata impreuna.
Am cunoscut baieti care din dragoste pentru fetele cu care au fost si-au parasit parinti pentru a le urma, dar trebuie sa existe ceva foarte puternic sa faca asta, sa isi ia viata in maini si sa ia o asemenea decizie.
Imi pare sincer rau sa spun asta dar persoanele care sunt atasate si depind de parinti cu greu le faci sa inteleaga ca nu este bine, cunosc foarte bine asta.
Cand esti asa nehotarat cum este el... pentru mine se numeste LASITATE din partea lui, lasitate, frica, lipsa de curaj, adaug aici " daca o iubesti, da-i totul, urmeaz-o... daca o iubesti fa totul " si invers, asa ar trebui sa procedeze doua persoane care se iubesc cu adevarat si care vor sa reuseasca, trebuie sa treaca peste toate obstacolele si toate piedicile ce li se pun in cale.
Gandeste-te bine si cere-i sa fie sincer, intreaba-l ce e de facut sa nu se mai ajunga aici. Mult succes si nu uita ca viata merge inainte, stiu sigur ca meriti ceva mult mai bun si tu stii la fel de bine dar iti e frica sa nu pierzi. Curaj!

| forever4you a răspuns:

Lasa-i timpe de gandire, o sa te sune si o sa-ti spuna el ce si cum, si daca relatia voastra sa sfarsit cauta alt baiat...nu este singurul baiat din lumewinking

Succeskiss >big grin

| K4sZz a răspuns:

Ar trebui sa ii lasi o saptamana 2 de gandire eu sunt baiat si am trecut si eu prin asta si stiu cum e daca ti a respins apelul inseamna ca vrea sa vada daca esti geloasa sau ti la el. Daca iti trimite mesaje sa il lasi nu inseamna ca nu vrea sa te mai vada are si el nevoie de timp poate incearca sa rezolve problema cu parinti mult noroc daca vrei sa te ajut contacteaza ma

| MANUMEBB explică:

PS: Daca incerc sa il sun, imi respinge apelul si daca insist cu 6. 7. 8 telefoane imi da mesaj sa il las in pace.Deci e doar el si mintea lui.Nu stiu cum sa procedeez.Helpsad