| tonyc7 a întrebat:

Buna, TpU, si Hristos a inviat! Daca mi-as face un nou cont de Facebook, unde sa socializez si sa ma imprietenesc doar cu tipe necunoscute de seama mea (sau apropiate varstei mele), iar in acest cont sa nu se regaseasca absolut niciun prieten sau cunoscut din viata reala, credeti ca acest lucru e posibil?
Adica daca as trimite cereri de prietenie la intamplare, cui imi place, pot strange suficient de multe contacte in lista (peste 300 sa zicem)?
Scopul e desigur, dezvoltarea unei eventuale relatii in care sa existe compatibilitate, dar nu vreau ca aceasta socializare speciala, mult prea personala, sa se faca sub ochii vreunui cunoscut, respectivul sau respectiva sa vada ce comentarii am eu cu respectivele persoane.
Din cate am vazut, si altii procedeaza asa deci voi ce credeti?

30 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Adevarat a inviat. Nu prea e posibil sau util din punctul meu de vedere.Majoritatea fetelor/femeilor se raporteaza la profilul de Facebook, uneori un pic prea mult si apar prejudecati, dar alte ori doar pentru a avea o plasa de siguranta din punct de vedere psihologic. Daca nu oferi informatii despre tine si ai cont din asta fantoma, cum vezi pe Instagram in genul like4like, dai de inteles ca ai ceva de ascuns si poti fi unul din personajele alea dubioase pe care nu-i doresc niciunei fete/femei sa le intalneasca.

| tonyc7 explică (pentru dullcat):

Nu te contrazic, dar sa punem altfel problema.
Sa presupunem atunci ca as face parte din acea categorie insemnata de oameni singuratici, care nu au prieteni deloc sau care pur si simplu se simt incomod sa se lase monitorizati de cunoscuti prin intermediul facebookului.
Si totusi acesti oameni au si ei nevoile lor, inclusiv cele de ordin sentimental.
Si atunci, femeile nu pot intelege lucrurile si din perspectiva asta?
Adica un barbat singuratic, fara prieteni, sau unul care prefera privacy life-ul, nu poate fi atragator si interesant pentru ele?
De ce aceasta prejudecata ca trebuie sa ai cat mai multe like-uri si cat mai multi prieteni pentru a fi bagat in seama pe Facebook?

| dullcat a răspuns (pentru tonyc7):

Am inteles.Pai depinde ce varsta ai si ce femei cauti, din ce generatie esti tu sau ele. E clar ca inainte mergea treaba cu intalnirile si relatile bine mersi, fara Facebook si Instagram, insa acum, din pacate treburile s-au schimbat la 180. Daca cauti pe cineva sub 20, cred ca sunt destul de slabe sansele sa ai parte de intelegerea dorita.

| tonyc7 explică (pentru dullcat):

Nu sub 20, ci peste 20!
Cat despre Insta, si acolo e alta problema, pentru ca mesageria e ca si inexistenta. Am trimis mesaje la multe tipe, in repetate randuri, si nu mi s-a dat niciun raspuns. Arat destul de bine, nu cred ca asta e problema, cred ca acolo chiar e o problema de mesagerie!

| dullcat a răspuns (pentru tonyc7):

Am inteles. Nu stiu ce sa-ti spun.Adica, eu am 27, iar ce am spus mai sus gandesc atat eu cat si prietenele mele. Plus, nu inteleg de ce ai da doi bani pe ce cred cei din lista ta? Ce interactiuni ai putea avea pe care sa le vada ei, in afara de etichetat in poze sau ca esti la film la cinema-ul cutare cu persoana cutare? Nu-i ca si cum vorbiti direct pe wall.Sunt chestii pe care le poti controla usor, cine zice ca trebuie sa postezi ceva legat de relatie pe Facebook?

| tonyc7 explică (pentru dullcat):

N-as vrea de pilda sa vada ce comentarii mi se fac la poze, cate like-uri primesc, cine sunt persoanele care imi da acele likeuri, cine imi trimite inimioare, cine imi face complimente mai indraznete si in mod repetat, etc etc... Plus de asta, pe noul cont as vrea sa postez doar un anumit tip de continut, care nu ar trebui sa intereseze alte persoane decat acelea pe care eu le am in lista.

| dullcat a răspuns (pentru tonyc7):

Ai optiunea de a ascunde likeuri la Facebook.Iar daca ai subiecte despre care nu doresti sa afle decat familia sau prietenii, mi se pare un pic ciudat. Crezi ca vei atrage prejudecati sau?

E aiurea fiindca acum pare ca iti spun si eu eticheta, dar cred cu tarie ca intr-o relatie ar trebui sa fii deschis, nu sa ascunzi un anume procent din personalitatea sau viata ta, fiindca cel mai probabil va iesi oricum la iveala mai incolo.Asta daca iti doresti o relatie serioasa cum ai spus mai sus.

| tonyc7 explică (pentru dullcat):

Nu intentionez sa ascund nimic. Insa mi se pare nepotrivit ca unele teme de discutie pe wall (cum sunt cele de flirt, de exemplu, sau love debate-uri) sau anumite postari pe wall (poze cu femei in ipostaze sexy sau glume cu tenta sexuala) sa fie vazute si de fostii mei profi, fosta mea diriga, matusa mea in varsta, rude si cunoscuti ai familiei si asa mai departe.

| dullcat a răspuns (pentru tonyc7):

Pai atunci nu le posta. Simple as that. laughing De ce ai vrea sa postezi din astea? Multe sunt aceleasi chestii expirate de cand lumea si nu fac decat sa puna paie pe foc in ce priveste razboiul asta etern intre sexe. Cand eu vad poze cu femei sexy si glume misogine, ma duce gandul la un barbat singur de 40-50 de ani. Sper ca nu vorbim si de mesaje cu cafeluta. laughing

| tonyc7 explică (pentru dullcat):

Am spus mai sus de ce vreau sa postez. Pentru ca doresc sa ma limitez doar la socializare cu femei. Si cand socializezi cu femei, cauti subiecte de conversatie sau postari adecvate acestui tip de socializare. Socializand cu cat mai multe femei, trag speranta ca pot gasi una cu care sa fiu compatibil in scopul unei relatii serioase. Simple as that. happy

| dullcat a răspuns (pentru tonyc7):

Ok.Pai atunci succes in cautarea ta! Mai mentionez doar ca nu ar trebui sa te bazezi numai pe online.E foarte convenabil si convenient, da, dar mai bine sa existe si metoda traditionala de a cunoaste femei.

| tonyc7 explică (pentru dullcat):

Metoda traditionala, care? Aia prin intermediul cunostiintelor comune care te prezinta la diverse evenimente sau intalniri? Sau la locul de munca ori alte cercuri de socializare in care te invarti in viata reala?
Iti spun ca le-am testat de n ori si niciodata nu am intalnit pe cineva care sa imi placa!
Singurele femei de care m-am indragostit sunt fie de pe net, fie vazute intamplator pe strada, deci la ce ai zis tu ultima oara ar insemna sa abordez mai des si mai insistent femei pe strada, nu? Cele care imi plac, evident. Si bineinteles, sa aflu daca sunt maritate mai intai.

| dullcat a răspuns (pentru tonyc7):

Cam da, dar fara rude. laughing Fiindca ele recomanda pe oricine cunosc single, potrivit din punctul lor de vedere, dar departe de criteriile tale.

| tonyc7 explică (pentru dullcat):

Daca arati bine si un tip necunoscut te-ar aborda politicos pe strada, evident, cu scopul de a te cunoaste, cum ai reactiona?
Te-ai speria de el? L-ai ameninta ca suni la politie? Sau i-ai spune ca ai un iubit (chiar si daca asta ar fi o minciuna) si sa te lase in pace? Sau chiar ai accepta sa discuti la fel de amabil cu el?

| dullcat a răspuns (pentru tonyc7):

Mi-ar placea sa raspund ca as alege sa discut amabil, insa nu stiu sigur, din moment ce nu am avut astfel de interactiuni.Relatiile pe care le-am avut, inclusiv actuala care e stabila, au fost doar cu oameni pe care ii cunosteam, nu straini de pe net sau de pe strada. Pot spune ca am avut noroc.

| tonyc7 explică (pentru dullcat):

Pai si un strain de pe strada sau de pe net iti poate deveni un cunoscut. La fel de bine cum un cunoscut se poate schimba si sa iti devina strain.
Chiar nu ai intalnit niciun caz de oameni care sa se fi cunoscut pur si simplu pe strada, ca simpli straini unul cu celalalt?

| dullcat a răspuns (pentru tonyc7):

Adevarat.Daca stau bine sa ma gandesc, nu prea.Prietenele si-au gasit din facultate, parintii prin recomandare, rudele pe la munca sau alte cercuri sociale. O singura prietena si-a gasit sufletul pereche vorbind pe o aplicatie de dating.

| tonyc7 explică (pentru dullcat):

Pentru cine nu a avut bafta de aceste posibilitati enuntate de tine, strada sau parcul sau reteaua de socializare raman ultimele solutii. Esti de acord?

| dullcat a răspuns (pentru tonyc7):

Da. Dar cred si ca nu poti sti de unde sare iepurele.

| tonyc7 explică (pentru dullcat):

Pai si de unde poate sare?

| dullcat a răspuns (pentru tonyc7):

Habar n-am, e o surpriza.Asa a fost si pentru mine, iar daca ar fi altfel, daca ar fi usor, n-ar mai fi viata amuzanta. Sunt constienta ca par o nasoala acum, fiindca vorbesc din perspectiva cuiva care nu mai e nevoie sa treaca prin aceleasi lupte interioare precum oamenii care incearca sa-si gaseasca jumatatea. Dar repet, ramai pozitiv.

| tonyc7 explică (pentru dullcat):

OK. Pana una alta, ajuta-ma si cu un sfat cum as putea sa determin cat mai multe femei necunoscute sa imi trimita cereri pe Facebook. Daca trimit eu cereri, Facebook-ul ma blocheaza.

| dullcat a răspuns (pentru tonyc7):

Pai chiar platforma scrie,, To help keep Facebook an open and welcoming experience for everyone, we try to prevent people from unintentionally sending unwanted friend requests. We also want to help you avoid this cand of block in the future.'' Deci ce vrei tu sa faci suna ca unwanted friend requests, iar daca te blocheaza cred ca trimiti destul de multe? Poate Instagram ar fi mai ok pentru tine, poate au limita zilnica mai mare pentru butonul follow.Dar daca totusi iti merge pe Facebook, cauta sa nu iesi cu tipe care sunt prietene. Daca afla, cel mai probabil e block instant din partea lor. Din experienta mea, niciunei femei nu-i place sa se simta ca un fel de mancare pe care il gusti oleaca si apoi treci la restul platourilor, aka cercul ei de prietene. Daca gusti din toate in acelasi timp, iar nu mi se pare ok, chiar daca vrei sa economisesti timp.

| Freya1 a răspuns:

Ca sa ți se accepte cererea de prietenie trebuie sa ai poze reale, si postări reale.Deci poti sa iti faci un cont nou de Facebook cu tine și numele tău dar fără sa accepți sau sa trimiți cerere persoanelor cunoscute.
Îți pui profilul pe privat ca să nu se poată vedea like-urile și comurile și aia e.

Doar ca nah, trebuie ca și acele persoane la care le trimis cerere sa nu aibă tangenta cu persoane de la tine din grup, cartier sau familie.

| StrongHeart a răspuns:

Ce prostie. Traieste in viata reala.
Acolo sunt cele mai frumoase fete.

| tonyc7 explică (pentru StrongHeart):

Nu ai fost atent la conversatie. Vorbim fie de cazul barbatilor singuri, care nu au prieteni deloc prin intermediul carora sa cunoasca o femeie, fie de cazul barbatilor care om cercurile sociale in care se invart gasesc doar femei de care nu sunt multumiti.

| StrongHeart a răspuns (pentru tonyc7):

Da, se aplica si in cazul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu e socializare, ci doar iluzia socializării, un miraj. Daca vrei să-ți trăiești viața în adevăratul sens al cuvântului, fa-o în real, nu pe internet.

| Loreanonim a răspuns:

Poti face cont fake dar mna nu e ceea ce ceri sau poți face un cont nou și să dai block cunoscutiilor....Acesta ar fi sfatul meu

| tonyc7 explică (pentru Loreanonim):

Nu e vorba de cont fake!
E tot un cont real, dar fara cunoscuti in el