| Nextone a întrebat:

Sunt intr-o situatie cam delicata si am nevoie de pareri, va rog!big grin
Am avut o relatie de 3 ani care s-a terminat acum un an(am 19 ani).In acest timp ne-am mai intalnit nu am rupt de tot legatura dar de vreo 2-3 luni ne-am departat foarte mult unu de altu din cauza ca el a avut o relatie cu o fata care a devenit geloasa din cauza fapului ca el mai vorbea cu mine si se pare ca a decis sa ii faca ei pe plac.Acum ei nu mai sunt oficial impreuna desi stiu ca se mai intalnesc si din cate am observat el tine la ea.
Problema e ca in acest timp si eu m-am indepartat de el si mi-am facut o noua relatie dar nu e acelasi lucru.La inceput chiar mi l-am dorit pe baiatul respectiv,e foarte bun cu mine se poarta frumos,(fostul nu se purta prea frumos cu mine,au existat multe certuri intre noi) dar acum parca nu mai simt nimic.
Nu inteleg de ce orice baiat imi gasesc, oricat de bun ar fi tot la fostul ma gandesc, nu se poate compara ceea ce simteam cand il imbratisam pe fostul cu ceea ce simt acum cu actualul.Sunt destul de fericita cand sunt cu el dar parca lipseste ceva.Stiti cum se spune"iti dai seama ca e dragoste adevarata daca atunci cand esti cu persoana iubita parca ai tot ce iti doresti si nu mai vrei nimic altceva"
Nu imi bat joc de actualul sau ceva, chiar mi l-am dorit si tin la el dar nu e tot acelasi lucru ca si cu fostul.
Ce sa fac?sad...sad

4 răspunsuri:
| AnnaAnnne a răspuns:

Nu se merita sa te gandesti la fostul mai ales daca ai un iubit mai bun decat el.Actualul s.ar putea sa te vada dezamagita sa.ti puna intrebari despre supararea ta si usor sa afle si sa te paraseasca si sa ramai singurahappy. Daca e baiat bun arata.i ca.l iubesti si fa.l sa se simta unichappy. Daca te vei desparti de el vei regreta ii vei simti lipsa si asta doar din cauza unei amintiri:a fostului.Fi fericita ai toata viata in fata banuiesc ca formati un cuplu frumos si de inviat, certurile pe care le.ai avut cu fostul au dus la ruperea relatieie dintre voihappy. Alegel pe actualul ai tot ce.ti trebuie nu trebuie sa.ti lipseasca nimichappy doar iubirea pe care o purtai pentru fostul sa.i fie daruita actualuluihappy!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ţii la el ca la un iubit, sau ca la un amic, eventual prieten?
Nu te minţi.Răspunde-ţi la întrebarea asta şi ''fă-ţi ordine-n gânduri''. Dacă ţii la el ca la un iubit, nu îl mai compara cu x sau cu y.Lasă trecutul în urmă. Axează-te pe prezent şi viitor.Fii fericită cu el şi nu te mai gândi la fostul prieten.
Dar, dacă mai ai sentimente pentru celălalt, nu poţi continua aşa.Dat fiind faptul că te gândeşti la el, compari relaţia actuală cu cealaltă, nu e deloc bine şi tare mă tem că mai ai sentimente pentru fostul.Şi dacă am dreptate, trebuie să alegi.Continui cu acesta,sau iei o pauză,ai răbdare,vorbeşti cu fostul,încerci să te împaci cu el dacă asta simţi şi vrei.
Şi eu am fost într-o situaţie asemănătoare. Încheiasem o relaţie după un an de zile,după care am fost împreună cu cel mai bun prieten al meu. Ţineam la dânsul,dar nu ca la un iubit.Mă făcea fericită,vorbea sublim cu mine,mă alinta,dar eu vroiam pe altcineva.Şi când am realizat ce îmi doream şi am prins curaj,i-am spus prietenului meu tot adevărul,după care, la sfatul lui, am încercat să-l recuceresc pe fostul, pentru că, îl iubeam.Aşa că, gândeşte-te bine!

| Brăila_Ana_Cosmina_1997 a răspuns:

Uite ce e, trecutul e trecut, gata! Daca chiar ţinea la tine nu asculta de actuala, se despărţea de ea şi puteaţi să vă împăcaţi.Dar se vede că ţi-a dat de inteles ca de fapt nu te iubea, nu ţinea la tine daca nici nu se comporta frumos cu tine. Încearca sa iti limpezeşti gândurile.La ce te referi ca ţii la el?
Daca chiar ţii la el ca la un iubit nu il mai compara cu altii.
Cere o pauza in relatia acutala in care sa iti limpezeşti gândurile şi asta te va ajuta sa iei o decizie.
Şi de ce v-aţi despărţit? Daca motivl despartirii nu fusese asa de grav te poti impaca cu fostul daca chiar il mai iubesti si daca chiar te iubeste sau fiecare să-şi continue relatia actuala si sa ţineţi legătura ca simplii prieteni

| MihaelaRamona a răspuns:

Daca fostul tau prieten tinea la tine, sa zic asa, iti dadea de inteles si poate acum erati impreuna, dar asa....si cum ziceai tu, nu s-a comportat prea bine cu tine. Daca cu actualul tau prieten te simti bine, ba chiar zici ca ti l-ai dorit, nu te mai gandi la ce-a fost, Daca il iubeai pe fostul, nu exista actualul.