| xXBeSpecialXx a întrebat:

Buna,TPU!
- Va rog sa nu va bateti joc sad -
Am 11 ani si ma simt mereu singura... sad Mi-as dori un frate sau o sora, dar nu stiu cum imi pot convinge parintii.Adevarul este ca ei sunt putin invarsta pentru un bebe(nu vreau sa ii jignesc,dar nu cred ca mai sunt la varsta la care sa aiba un copil mic, tata are 47 de ani, iar mama are 39). Daca mi-ar face bucuria asta, as fi cea mai fericita din lume! happy
Ce sfaturi imi dati ca sa ii conving? sad

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Apeleaza la un animal de companie

| darrio2007 a răspuns:

La varsta mamei nu este tarziu sa faca un copil dar probabilitatea sa fie un copil sanatos 100% este destul de mica.Stiu parintii tai de ce nu iti fac un frate sau o sora.

| ania a răspuns:

Spune-le ca daca tu poti iubi doi parinti si ei pot iubi macar doi copii
Ca tie poate iti va fi greu sa-i ajuti nimai tu singura la batranete, ca ar fi mai bine sa mai faca macar unul.
Roaga-te lui Dumnezeu in privinta asta, si eu am un baietel de 1 an si 7 luni, nascut cu doua luni inainte de 40 de ani, la diferenta mare de ceilalti doi nascuti( 8 si 12 ani) si e foarte nostim, toti isi bat capul cu el, e fain asa.

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea, trebuie sa stii ca cu cat o femeie intainteza in varsta sansele de a avea un copil sunt tot mai mici.Implica riscuri pentru mamica.Dar cu tratamnte speciale se poate!
Exista solutii insa....Parintii tai pot deveni asistenti maternali si pot lua un copil in plasament!

| sofisis a răspuns:

Parintii tai, fiind adulti, stiu mai bine decat tine de ce au luat decizia asta si de ce nu mai fac copii. O fi varsta, o fi ca nu mai vor si nu mai pot, o fi situatia financiara, nu o mai exista chiar asa multa intelegere intre ei, nu o mai putea unul din ei.
Ideea e ca nu poti decide tu. Cand o sa fii tu mare si o sa fii mamica, o sa vezi ce inseamna si o sa poti sa iti iei propriile decizii.
Acum esti inca micuta si nu intelegi tot ce implica sa ai un copil.
Dar te inteleg, cand eram mica ma certam cu mama ca vreau un frate mai mare laughing))

| Florentina9210 a răspuns:

Si eu ma simt cateodata singura ca nu mi-au facut si nebunii mei un frate sau o sora. Ei la fel se considera batrani: mama avand 48 si tata 53 ani! Ei zic ca daca nu au facut la timpul potrivit acum e tarziu si din contra cica asteapta nepoti rolling on the floor). Eu zic sa vorbesti cu ei, poate ii convingi intr-un fel. le spui ca te-ai saturat de ''singuratate'' si vrei sa ai companie!

| Jack99 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie, te inteleg perfect. E foarte nasol. Incearca sa vorbeseti cu ei, eu inca nu am avut curajul, incearca sa le zici cat de mult iti doresti si de ce iti doresti. Multa bafta si sper ca visul tau sa devina realitate happy

| Casian_Laurentiu_1992 a răspuns:

Hmm. Tu sa le spui chestia asta nu poti. De rusinea fata de parinti.
Dar poti face altceva. poti bate un apropoo... zici de exemplu asa... mama daca aveam un frate sau o sora acuma nu imi era frica... sa stau singura in camera noaptea. Tu bagi scuza ca te simti singura. Si nu au inca probleme.pot face copii linistiti. Funda?