| Ndbn a întrebat:

Bună, TPU! Voi cum evitați o ceartă în cuplu?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fug de langa ea cand e pe ciclu

| Violleta2022 a răspuns:

Prin comunicare!
Daca sunteti adulti puteti sa aveti respect macar unul pentru celalat si sa nu tipati, sau jgniti unul pe celalalt, eventual opriti-va cand sunteti furiosi si cand v-ati calmat, stati jos, reluati subiectul si-l discutati calm si serios, cautand solutia care sa va convina la amandoi.

| CuriousStuff a răspuns:

Vorbesti calm. Si "certile" nu se evita. Orice problema si neintelegere trebuie discutata si rezolvata, nu evitata. Chiar daca se ajunge la cearta, mai bine decat sa tii in tine si sa te tot framante.

| vocea a răspuns:

O lasi pe ea sa tipe sa vorbeasca toata ziua pana ii trece iar tu te poti uita la televizor sau mai bine pleci de acasa daca incerci sa discuti nu rezolvi nimic ea trebuie sa se descarce

| seth2016 a răspuns:

Cearta in cuplu e de doua feluri. Exista cearta de tip "cine e sefu'" si cearta despre fapte.

Cearta despre fapte se rezolva simplu. Aduci dovezile si gata. Presupunand ca cearta este intre doua fiinte dotate cu ceva inteligenta.

Daca cearta e despre "cine e sefu' " degeaba aduci dovezi. Aici trebuie discutata relatia, cum o defineste unul si cum o defineste altul. In urma discutiei se poate ajunge la o mai mare egalitate.

| seth2016 a răspuns (pentru seth2016):

BTW, daca discuti in termeni de "femeie isterica / nonisterica" nu poti rezolva conflictele de tip "cine e sefu' ". De aia istericu' devine si mai isteric.

| Ndbn explică:

Foarte interesante răspunsurile, dar... CuriousStuff eu vorbesc de o cearta care e inutila si nu trebuie dezbatuta sau o cearta care se poate transforma in 10 inutile. Iar RAY26TM si vocea, am ras copios la raspunsurile voastre, dar eu sunt "ea", nu stiu de ce femei ati dat voi dar eu nu-s asa. laughing Iar daca eviti o femeie isterica, se va isteriza si mai mult asa ca nu prea e o metoda.