| CataNH a întrebat:

Buna,TPU...
Vreau sa plec de acasa deoarece tata de fiecare data ca nd se inbata ma ia la bataie si ma cearta incontinu, nu mai suport, m-am saturat de viata asta asa de mizerabila, de ce toata lumea are o viata usoara si numai a mea este f f f f f f f f f mizerabila atat de mizerabila incat imi vine sa ma omor...
va rog foarte mult sa ma ajutati cu un sfat...

Multumes... FUNDA!

Răspuns Câştigător
| SexyGirlSweet1998 a răspuns:

Heii sad
Imi pare rau de tine! Dar nu doar tu,duci o viata grea,toti avem problemele noastre de toate zilele!
Mai,vorbeste cu mama ta despre asta,ca nu mai suporti felul in care traiesti,ca vrei si tu o viata fericita ca a celorlalti copii. Mama ta,sigur o sa te inteleaga!
Daca o sa te plangi de mai multe ori,este posibil sa divorteze de sotul ei adica tatal tau,si-ti va fi tie bine, probabil! Sau pur si simplu, purtati o discutie si cu tatal tau si spune-i tot ce ai pe suflet, poate-l atingi la corason (adica la inima).
Oricum multa, multa bafta puppy dog eyes
fundita?

30 răspunsuri:
| William a răspuns:

Daca vrei pot sa te invat sa ii pui ceva in mancare sa il omoare incet si sa para ca din cauze naturale.

| anonimg a răspuns:

Nu te teme! Nu exista situatie atat de dramatica pe care nu o poate rezolva Dumnezeu. Nu exista nici-un suflet care ofteaza si geme din pricina rautatilor si pe care Dumnezeu sa nu il cunoasca.
Cere ajutor de la El. Nu-ti fie rusine sa te pleci pe genunchi, si nici sa nu iti spui ca esti prea pacatoasa ca sa faci lucrul acesta. El te primeste asa cum esti. Vino la El, si El va iesi in intampinarea ta.
Le poti scrie si celor de la ADRA: http://adra.ro/

| tomthecat a răspuns (pentru anonimg):

Iată un cuvânt bun şi frumos din partea lui Dumnezeu! Bravo!
Spre deosebire de alţii care bat câmpii pe-aici şi vorbesc pe lângă, uite că tu demonstrezi că eşti un slujitor al Domnului.

Multă pace şi binecuvântare!

| zurick a răspuns:

Draga mea, nu suporta toate astea! Fa o reclamatie la politie, vorbeste cu dirigintele(a), apeleaza la telefonul copilului, te poti muta la bunici din partea mamei sau alte rude(de mama ta n-ai spus nimic daca si ea suporta acestea si daca ea se comporta uman cu tine mutati-va impreuna si nu uitati sa faceti reclamatii la politie)

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Incearca sa te ascunzi la o prietena daca ai, vorbeste cu cei din jur, din comunitate, daca nu chiar du-te la politie si la medicina legala si ai scapat de el de tot daca asta vrei, pe urma il vei vizita decat la inchisoare; roaga-te pentru tine si pentru el, du-te si pe la biserica

| AtateaConditii a răspuns:

Daca e adevarat, fa ceva, normal ca e mizerabila daca tu stai ca proasta si inghti. Du-te la bunici, la politie, la scoala vorbeste cu diriginta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga mea in primul rand nu nu mai tu ai o viata grea toti intalnim greutati in viata.In al doilea rand mama ta chiar nu stie ce iti face tatal tau? Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu o ruda sau cineva apropiat ca sa il reclame la politie.Nu e normal ca un parinte sa se comporte in halul asta cu un copil.

| SpitalulDeGlumeti a răspuns:

Http://www.tpu.ro/useri?s=telefonulcopilului&o=rank_asc
Scrie-ti necazurile la adresa de mai sus si sigur vei fi ajutata

| MetalHead04 a răspuns:

Sa o crezi tu ca esti singura cu viata grea.Ce poti sa faci este sa astepti sa ai o varsta si sa poti pleca cu tot cu maicata.

| tomthecat a răspuns:

Mai întâi, înainte de orice, primeşte-L pe Domnul în inima şi în viaţa ta ca să fii binecuvântată şi fericită cu adevărat!

Când Iisus Hristos va fi Prietenul tău, nu vei mai avea gânduri de sinucidere, vei primi putere de la Dumnezeu şi vei putea trece cu bine prin orice încercare, inclusiv prin această situaţie dramatică datorată tatălui tău.

Domnul să se îndure de tine, eu sunt sigur că El nu te va părăsi şi cu niciun chip nu te va lăsa dacă te întorci la El cu toată fiinţa ta!

Fii binecuvântată!

| Dismally a răspuns (pentru tomthecat):

Pe bune? Pai unde este Hristos asta cand ea este batuta de tatal betiv? Doarme sau nu ii pasa? Ori el astepata doar scalvi sa i se inchine lui fara a oferi nimic in schimb?

| tomthecat a răspuns (pentru Dismally):

Tatăl ei este beţiv pentru că nu-L urmează pe Domnul nostru Iisus Hristos şi o bate pentru că n-are nimic în comun cu ceea ce înseamnă A FI CREŞTIN (probabil că dânsul este un aşa-zis "creştin de 2000 de ani" dar asta nu-i foloseşte la nimic).

Faptul că unii utilizatori ai acestui site, trimit mesaje de încurajare acestei tinere, este o dovadă că DUMNEZEU EXISTĂ şi sunt sigur că ea va simţi, va înţelege şi va aprecia lucrul acesta chiar dacă tu nu dai două parale chioare pe credinţa creştină şi îţi place să fii batjocoritor... asta ştii, asta faci...

| Dismally a răspuns (pentru tomthecat):

Nu sunt batjocoritor, nu ai de cat sa crezi ce doresti, dar daca iti inchipui ca religia rezolva orice problema vei fi foarte dezamagit/ta la primele probleme reale care se vor ivi in viata ta.

| anonimg a răspuns (pentru Dismally):

Nu spun ca religia ii va rezolva problemele -dar ea il conduce pe om la Dumnezeu; caci de El avem nevoie. Iar pe de alta parte, crezi ca societatea ii va rezolva problemele? Niciodata. Unde este dar umanitatea pe care societatea o propaga? Sau poate societatea sa schimbe inima omului si sa transforme un om betiv in unul plin de iubire pentru copii lui? Nu o sa auzi vreodata de asa ceva. Tatal acestei fete si-a pus ca tinta sa traiasca 70, 80 sau 100 de ani. Nu-l intereseaza ce va face pana ajunge la tinta, si nici ce se va intampla dupa el. Va muri ca orice om de pe pamant: fara nici o speranta. La fel mor si animalele.
Sunt oameni care s-au nascut degeaba pe pamant. N-au stiut sa traiasca frumos in timpul vietii lor. N-au stiut sa se bucure de viata. Iar acest "parinte" care spune ca se bucura de viata isi gaseste placere in viciu: in bautura, in certuri, si cine stie ce alte vicii mai are. Omul sa stie ca va fi judecat aspru pentru ca a dat nastere la copii si nu i-a crescut in dragoste si pentru Dumnezeu. Ii mai ramane doar o speranta: sa se pocaiasca. Si chiar daca va face aceasta, poate el sa mai rascumpere trecutul? Poate el sa mai indrepte raul care l-a facut? De aceea zic ca acei parinti care sunt iresponsabili din pricina ca au dat nastere la copii si nu i-au crescut in dragoste, mai bine sa nu se fi nascut.

| Dismally a răspuns (pentru anonimg):

Nu compara una cu alta, sunt lucruri diferite. Comportamentul unei persoane este una si apartenenta la o religie cu totul altceva. Nu toti crestinii sunt asa cum iti imaginezi tu, plini de iubire si responsabili...

| tomthecat a răspuns:

Uite, îţi fac un mic cadou muzical care sper să fie o încurajare pentru tine :

http://www.youtube.com/watch?v=wy6Ae92i1I0

| StJimmy a răspuns:

Ai postat asta doar ca sa te pupe lumea in cur?

| Ankutzaaa a răspuns (pentru StJimmy):

Hei! Termin-o cu astea. Daca vrei sa o ajuti pe fata, ajut-o nu fi porc si ironic cu aberatii de prost gust.
Pa-pa!

| Duucu a răspuns (pentru Ankutzaaa):

Vorbește cea care nu a auzit de duș sau baie înainte de sexul anal...

| TurboG a răspuns (pentru StJimmy):

Hai prietene sa te pup eu in cur, dupa ce te las intins pe asfalt intr-o balta de sange, de ce trebuie sa ti bati joc de necazurile unui copil/om?

| StJimmy a răspuns (pentru TurboG):

Daca tu vrei sa o faci de ce nu? Am mai auzit de fetishuri din astea sadice.
Trebuie sa fii putin cretin ca sa crezi chestiile alea. Oricum dupa ce ai scris si tu acolo nu poti intra decat in categoria persoanelor mediocre ..in cel mai bun caz.

| Roxaname a răspuns:

Buna incearca sa ii spui dirigintei sau dirigului tau si asa s-ar putea sa te ajute si nu incerca gesturi necugetate soarta ta se va schimba daca s-a remediat situatia sau nu trimite-mi un mesaj poate imi vine o idee cum sa te ajut

| Roxaname a răspuns:

Nu te omora gandeste la mama ta care va suferi si mai gandeste cei din africa mor de foame iar tu vrei sa te sinucizi da un telefon la telefonul copilului sau un e-mail vai doamne

| DuncaClaudiu a răspuns:

Cati ani ai?smug

| Daria00 a răspuns:

Spune cuiva despre asta. Cuiva care il poate reclama la politie pentru ca asa e cel mai bine.Cred ca ar fi cel mai bine sa spui dirigintei sau dirigintelui tau pentru ca sunt sigura ca te va ajuta foarte mult. Dar numai nu sta asa fara sa faci nimic.

| Copildeciocolata a răspuns:

Ai putea sa te duci la un psiholog specializat cu care sa discuti problema. Trebuie neaparat sa vorbesti cu o ruda sau cu cineva apropia despre problema asta!

| ChrissBM47 a răspuns:

Mama ta ce parere are?
O bate si pe ea?
Daca da cel mi bine este sa il reclamati la politie, dar inainte vorbeste cu mama ta.

| antisnow a răspuns:

Dude si reclama-l la politie, nu te sinucide.

| Floroiu_Diana_1994 a răspuns:

Fii realista! cum sa te omori? cum sa pleci? mama ta ce o sa faca? o sa fie brada acestui om!