| Izabelaisa a întrebat:

Vreau sa va povestesc ce am pe suflet ca numai pot sa tin in mine atat suferinta!

Am stat cu un baiat 2 ani si 3 luni de zile ne-am iubit foarte mult si cred ca si acum ne iubim dar soarta sau destinul a fost sa ne despartim, intre noi a intervenit lumea si toti ce-i care erau invidiosi pe iubirea noastra au inceput sa bage vorbe despre el la mine si despre mine la el pana ne-au despartit! Zi si noapte sufeream amandoi! Ma sunat in final ne-am impacat dar dupa aia a intervenit o ea(el a fost la o zi onomastica la o prietena care era prietena cu mine si in final ma tradat mai pe romaneste prietena asta a mea ia prezentat o fata cred ca eventual sau placut si eu am aflat l-am intrebat daca-i place mi-a zis ca da! Si i-am zis daca-ti place ea ce rost mai are sa continuam relatia noastra? Si el mi-a zis pentru ca te iubesc! Timp de o saptamana stateam cu frica noaptea ii visam impreuna sufeream zi de zi presimteam ca se intampla ceva dimineata m-am trezit am intrat pe mess si mi-a zis "o plac pe ea pe tine te iubesc dar relatia noastra nu o mai putem continua" cand am vazut am inceput sa plang i-am cerut explicati dar in zadar! Dupa 1 saptamana s-a bagat cu aceea fata poze pe facebook mess pupanduse am suferit pe romaneste ca un caine lasat pe strada parasit fara nici-un stapan am incercat sa ma impac cu ideea am sters tot cu el, am incercat sa ies in oras am intalnit un baiat am iesit cu el ne-am sarutat dar inima mea era praf nu am simtit nimic, am rupt legatura asta cu baiatu-l asta spunadu-i ca nu reusesc sa trec peste am fost dezamagita si mi-e greu si nu vreau ca el sa sufere din cauza mea! Timp de 1 luna nu m-am sunat cu fostul de 2 ani iar acum un simplu"buna"venind din partea lui suntem simpli amici oare mai tine la mine o fi uitat tot ce a jurat doare incrozitor de tare, eu care incercam sa-l uit fortat nu am reusit vroiam sa fac tot posibilul dar tot la el imi este gandu amintirile nu imi dau pace de ce nu reusesc sa. i spun chiar daca s-a terminat sa-i spun "nu te-am uitat te iubescla fel ca inainte" de ce nu pot? am incercat tot posibilul sa-i arat ca sunt tare si pot sa trec peste dar orice om in viata nu poate sa uite asa repede voi ce sfat imi da-ti ca am incercat orice? sad

Răspuns Câştigător
| Dotdotggg a răspuns:

Lai iubit ca o nebuna ai stat alaturi de el 2 ani si el este in halu asta de bulangiu sa te lase ca o carpa pe jos. Dupa mine nu te merita nici macar putin, nici daca ar veni in genunghi la tine ceranduti iertare si inca o sansa n-ar trebui sa il ierti.Stai linistita fato sunt destui peste in mare.Eu sunt baiat si sunt sigur ca lui ii place sa te vada suferind acum.Iti urez noroc si refati viata nu tine cont de trecut sau prezent uita-te doar spre viitor.Bafta in ati reface viata amoroasa happy

16 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Relațiile de iubire în care se trăiește fericit până la adânci bătrâneți sunt de domeniul poveștilor. În realitate, șansa să nimerești într-o astfel de relație este mai mică decât să câștigi la 6/49.
Revino la realitate: relațiile au început, desfășurarea acțiunii și încheiere. E atât de simplu!

Însă te rog mult nu intra în bullshit-ul ăla de spălare pe creier cu NLP și alte cretinătăți dintr-astea. În afara faptului că-ți vei consuma timpul și banii, nu vei rezolva nimic - și asta ți-o spune un om care a studiat fenomenul NLP și are prieteni în branșă.

Eu nu-ți dau un sfat ci îți expun cum stau lucrurile în lumea reală. Fie te adaptezi la lumea reală fie stai și suferi până când din inerție te vei adapta la lumea reală. Diferența constă în timpul prețios pierdut aiurea.

N-ai decât să te superi dar pur și simplu iubirile nu țin la nesfârșit. Vei proceda și tu la un moment dat așa, chiar dacă acum probabil mă-njuri printre dinți citind asta și zici că n-ai fi în stare.
Așa e natura umană! Obișnuiește-te cu asta!

Succes!

caramela
| caramela a răspuns:

E clar, nu ai mai mult de 13-14-15 ani, doar genul asta de fete sufera in halul asta...esti tanara fata, lasa prosteala, axeaza-te pe ceva ce iti capteaza enorm atentia, stradueste-te sa faci un lucru bun in viata de care sa fie mandrii ai tai parinti, invata sa devii cineva, apoi dragostea va veni pe neasteptate.

| Izabelaisa explică (pentru caramela):

Am 19 caramela happy! A fost primul baiat :*!

| kongeriket a răspuns (pentru Izabelaisa):

15, 19, tot aia-i dacă-i prima relație și nu a fost rațiunea cea care-a dictat.

| superdorex a răspuns:

Timpul te va ajuta,Sensibilitatea ta a avut de suferit, trebuie sa ai puterea sa o iei de la capat! Cine nu a trecut printr-o deceptie? Atunci simti ca totul iti cade in spate si nimic nu merge! Inima ti-e bucati, moralul la pamant, totul e negru! Suferinta nu iti da pace, dar trebuie sa te aduni sa reusesti sa mergi mai departe! Sa iti impui ca totul a luat sfarsit si ca viata merge mai deoarte1 Daca ti-a zis asta si te-a uitat dupa cateva zile inseamna ca nu te-a meritat! Tu meriti mult mai mult, esti o fata plina de sensibilitate si meriti tot respectul rana se va vindeca cu tate ca va ranane o cicatrice care iti va arata toata viata ca a fost una din iubirile tale! Stiu si cunosc acest sentiment! Viata ne rezerva multe surprize placute dar mai ales neplacute, trebuie sa stim sa trecem peste! Totul devine si face parte din experienta care mai tarziu ne va folosi! Fruntea sus si mergi mai departe sunt sigur ca va veni el si ACEL BAIAT CARE SA TE FACA FERICITA SI SA TE IUBEASCA ASA CUM MERITI! iti tin pumnii, ai grija de tine! Mult succes!thumbs up

| carpediem a răspuns:

Nu poti iubi pe cineva si in schimb sa vrei sa fii cu alticineva de care-ti place. E doar un fustangiu. Nu mai fi credula, judeca la rece cu capul nu cu inima. Ceva din tine iti spune sa-l lasi dar tu asculti de propia-ti slabiciune. In trecut ai ramas cu fata in soare si vrei o explicatie logica, ca un film care nu a fost terminat...Cauta pe cineva care te merita. Trebuie sa admiti ca ai fost ranita si mergi mai departe si cauta-ti fericirea, cum dupa ploaie ceru-i mai senin. Succes.

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

O dragoste adevarata nu se uita in 2 luni. nu imi dau seama cu si-a facut pe altcineva daca te iubeste,cum l-a lasat sufletul si inima? poate oare sa stranga pe alta in brate gandindu-se la tine? cum? e greu de spus.Ce te sfatuiesc eu (stiu ca e greu dar incearca ):ocupa-ti timpul cu alte activitati pentru ca in felul asta te vei gandi mai putin la el, lasa timpul sa treaca caci el vindeca toate ranile, doare ...stiu,dar le va vindeca,totul trece odata si odata,viata merge inainte si e prea mica ca sa o irosim plangand.(e foarte greu cand primesti astfel de lovituri).Fii tare, capul sus pentru ca esti tanara, mai sunt si alti baieti pe lumea asta care stiu sa iubeasca si sa apercieze cu adevarat o femeie!

| FucktheSystem a răspuns:

Mă amuză că tu zici că ambii suferiți, dar te anunț eu, tu ești singura care suferă și suferi degeaba. Pe el îl doar undeva de tine, conformează-te și găsește-ți alt tip, dacă stai să-ți plângi de milă nu rezolvi nimic.

| Yugeen a răspuns:

Aici este in primul rand, din pacate, o trauma psihica!
Noi iti putem spune "una-alta", ce-am facut noi, ce-am facut altii, dar gandeste-te de unde pleaca problema!
Din pacate stiu prin ce treci pentru ca am trecut si eu printr-un lucru oarecum asemanator cu ceva timp in urma... si eu am incercat mai multe metode sa trec peste, am iesit in oras, mi-am facut alti prieteni, la fete nu apelasem (sunt "baiat" tongue ), etc.

Pe mine, cel putin, m-a ajutat un psiholog... de fapt un om care avea ca si profesie psiho-terapia, un om cu care am devenit prieten foarte bun, un prieten de la care am invatat foarte multe lucruri, lucruri care m-au scos, la propriu si la figurat, din... suferinta, din durerea sufleteasca, din starea in care ajunsesem.
Asadar, este posibil sa treci peste aceasta suferinta apeland la psihologie, fie ca apelezi la un psiho-terapeut, fie la dezvoltarea personala (sau/si, ca si tehnica, la "NLP" -explicatia o gasesti pe Google-) printr-un trainer/coach (adica "antrenor"), fie singura, prin a studia despre psihicul uman in relatiile inter-umane, respre psihologia cuplului, etc.

Pentru zona Bucuresti-Brasov iti pot recomanda prietenul meu, daca te intereseaza. happy
Pentru alte detalii, daca doresti, mai putem discuta si personal, prin e-mail-uri, caz in care imi poti lasa adresa ta de e-mail printr-un P.M.

Orice ai alege sa faci, iti doresc sa iti regasesti cat mai curand linistea si... fericirea! happy
O seara deosebita! happy

| Aesir a răspuns:

Trebuie sa treci peste, sunt atatia baieti pe lumea asta, ar fi pacat sa mai suferi in continuare doar din cauza la unul. Si in caz ca se reintoarce la tine sa il ierti si tu il primesti faci o mare greseala. Concluzie scurta: Nu ai pierdut nimic!

| Fanatic a răspuns:

Cauta o funie!

| cherrybomb a răspuns (pentru Fanatic):

laughing e o idee bunicicalaughing

| Carena a răspuns:

Sfatul meu e sa il uiti si sa treci mai departe. Stiu ca e cel mai greu, dar asta e singura solutie. Asculta muzica mai vesela, pune`te pe tine pe primul plan si arata`i ca te descurci mult mai bine singura. In cele din urma, fara sa iti dai seama sau sa se dea el de gol, tot o sa se mai gandeasca la tine si o sa-i para rau. E dificil, dar gandeste`te ca nu te-a meritat, iar baieti sunt o gramada. E modul lui Doamne Doamne de a-ti spune ca meriti ceva mult mai bun decat respectivul ratat. Pupici

| Daaaaaaaaaaaanielaaaa a răspuns:

Ceva de genul asta am patit si eu... daca nu iti va fi greu vorbeste cu el ca "amici" dar arata-i ca nu iti mai pasa... daca ii vei arata ca iti pasa va crede ca el e cineva, ca e smecher ca te-a facut sasuferi.Uni baieti nu merita lacrimile unei fete!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tinea la tine, nu te parasea, si tu esti tinara(presupun) sunt baieti mult mai demni de tine, nu merita sa suferi pentru un nemernic care nici sa te aline, sa iti spuna fara sa te raneasca ca te paraseste. Mai bine mergi inainte esti o fata buna si cred ca iti vei gasi pe cineva care sa te inteleaga si sa fie alaturi de tine.

| RuXxu a răspuns:

Http://www.acasatv.ro/intim/cum-sa-iti-revii-dupa-o-despartire.html
Poate te ajuta si pe tine. :)
Succes!