| Agnes21 a întrebat:

Bună, TPU! Vreau să vă spun că trec printr-o perioadă nasoală din viața mea și abia acum am realizat că am ajuns într-un stadiu demn de dispreț, milă...
Începusem anul cum nu se putea mai bine, însă, din primăvară lucrurile s-au schimbat drastic. Eu m-am schimbat! Nu am să acuz sau să mă plâng de toată situația cu pandemia. Nu, doar că mă acuz pe mine și mai ales modul în care am gestionat întreaga situație. Am devenit foarte rece, distantă și mai ales nepăsătoare. M-am distanțat de toți prietenii și toate cunoștințele (nici ăia mulți, dar oameni pe care îi cunosc de ani buni, oameni care mi-au fost alături și cărora le-am fost alături indiferent de situație). De fiecare data când primeam un mesaj, un apel nu știam cum să închid mai repede telefonul... Mi-am șters aproape toate rețele de socializare și am făcut în așa fel încât să nu mai fiu căutată de nimeni. Ca să va dau un exemplu, am două prietene care locuiesc în străinătate. Înainte, le sunam sau mă sunau în fiecare weekend când nu erau la muncă, acum de-abia de am mai vorbit odată la nu știu câte luni! Cu familia am început să mă înțeleg din ce în ce mai rău. Muncesc, îi ajut cu ce au nevoie, însă am ajuns să nu mai pot fi de acord mai deloc cu parerile, vorbele și faptelor lor. Am început să stau prost rău cu nervii. Nu mă mai mulțumește nimic. Lucrurile și activitățile din trecut pe care înainte le vedeam ca mici hobby-uri, acum nu mi mai aduc nicio satisfacție. Simt că am devenit egoistă și zici că-s goală pe interior, nu mai cheful și zvâcul tinereții, sunt foarte ștearsă.
Am ieșit acum o săptămână cu un prieten după mult timp. Efectiv, când m-a luat în brațe și i-am citit entuziasmul pe buze, nu știam cum să plec mai repede. Nu mai zic că simțeam cum mi-am pierdut abilitățile de comunicare, mă uitam la el și nu știam ce să mai spun... Eu, care obișnuiam să fiu foarte vorbăreață!
Ideea e că eu nu simt nu știu ce nevoie să mai comunic cum o făceam înainte, să mai ies cu anumite persoane sau eu mai știu ce. Am conștientizat doar că nu-mi face bine stadiul în care am ajuns. Mai știu că totul pornește de la mine, dar aș aprecia dacă mi-ați da un impuls, un sfat! Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
6 răspunsuri:
| Michaeel a răspuns:

Bună!
Îmi pare rău de situația ta dar toate perioadele rele trec și mereu vin perioade mult mai frumoase. Înțeleg ca hobby-urile tale nu îți mai aduc bucurie, poți încerca ceva nou, care consideri ca ți-ar plăcea și care te-ar înveseli într-un fel. Poti sa îți scrii ce simți sau ce gândești într-un caiet si sa te gândești ce te face sa te simți asa și cum îl poti schimba, cunoaște noi oamenii, mergi prin locuri frumoase sau care îți plac ori încearcă sa vorbești cu o persoana în care ai încredere și care crezi ca te-ar ajuta cel mai bine. Îți doresc numai bine în continuare și sper sa treci de perioada asta =).

| Agnes21 explică (pentru Michaeel):

Mulțumesc frumos pentru răspuns! Am să țin cont!

Răspuns utilizator avertizat