| elenamarian95 a întrebat:

Am si eu o problema:m-am mutat in martie cu sotul meu acasa la mine dupa ce am stat in chirie un an si jumatate,intre timp ne-am si casatorit civil si am o problema cu bunica mea, si anume noi stam intr-o camera destul de mica in fundul casei. Nu avem cum sa ne cumparam o mobila de dormitor, soba ocupa destul de mult loc, iar ea sta intr-o camera foarte mare singura, avand 80 de ani, care ar putea fi mobilata si parchetata, insa nu vrea sa ne lase sub nicio forma sa ne mutam in locul ei si ea in camera noastra. A incercat si mama sa vorbeasca cu ea inca din martie, dar fara niciun rezultat! Nu pot veni prieteni si pe la noi ca nu avem unde sa ii bagam si suntem tineri...Cum am putea sa o convingem, va rog sa ma ajutati?!

Răspuns Câştigător
| alex495 a răspuns:

Incercati sa i explicati frumos planurile voastre. Mai mult nu aveti ce face.

27 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai sa reusesti. Batranii sunt foarte incapatanati.

suntserios
| suntserios a răspuns:

1. Un bătrân are tipicurile și rutina lui și ii faci mult rău să încerci să le modifici.
2. Cea mai proasta alegere pentru un cuplu tânăr sa locuiască cu părinții, bunicii

| sierra1 a răspuns:

Mai asteaptă o lecuță... Câți ani ziceai că are?

| elenamarian95 explică (pentru sierra1):

80,dar Doamne fereste,nu vrau sa moara sau ceva, am grija de ea de cand eram mica, cu toate ca ea nu mi-a fost/nu imi este recunoscatoare sau nu mi-a dat nimic niciodata si nici n-am asteptat nimic in schimb. Vrem doar sa facem schimb, sa avem spatiu noi 2, eventual 3 big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru elenamarian95):

Deci tu n-ai nici unde sta dar te apuci de făcut copii?

| elenamarian95 explică (pentru anonim_4396):

Am unde sta,e casa mamei in care m-am nascut si am crescut,copil nu facem acum logic, dar o sa facem in viata ca nu stam ca retardatii si nici nu astept ca ea sa moara, cred ca tu nu esti casatorit/a ca sa stii ca vad ca dai din gura aiurea in nrcunostinta de cauza. Daca nu imi poti da un sfat ok si fara jigniri poti sa te abtii ca stim ce vrem sa facem cu viata noastra personala, suntem maturi nu niste copiii, asa ca multumesc!

| elenamarian95 explică (pentru alex495):

Am incercat pana acum, o sa vedem ce o sa putem face.Multumesc pentru sfat, macar tu nu ai judecat situatia in necunostinta de cauza si mi-am dat un sfat! Multumesc mult!

| supadeceapa a răspuns (pentru elenamarian95):

Nu te-a jignit nimeni, nu a zis nimeni sa faci copil la 50 de ani cand ai bani de casa, dar e absurd ca doua persoane sa nu fie in stare sa fie independente si sa-si doreasca copil laughing nu pareti maturi, din moment ce stati cu mamica, daca erati si aveati ceva experienta de viata stiati ca e cea mai mare prostie sa va mutati la parintii unuia dintre voi.
Nu te judecam pe tine, ne e mila de copil, atat.

| elenamarian95 explică (pentru supadeceapa):

Ne-am mutat la mama pentru ca a divortat de tatal meu,eu am o situatie familiala complicata,am locuit singuri si am venit sa le ajutam pe ele pentru ca au ramas singure, asa ca eu zic ca suntem destul de maturi, avem viata noastra nu se baga mama in ea, fiind o femeie caruia nu ii pot gasi niciun defect, si nu o spun pentru ca este mama.Si nu are de ce sa va fie mila de copil,nici macar nu este nascut si nu o sa facem prea curand,dar este si normal ca o sa vrem sa facem si nu o astept sa moara bunica mea ca sa o pot face,asta ar insemna sa ii doresc moartea sau cum?! Eu cred ca tu nu esti matur in gandire, nu stiu cati ani ai, noi avem destui si locuri de munca, insa pentru a ne construi ceva momentan nu stam perfect cu situatia financiara, avand alte trebjri de rezolvat cu banii pe care ii castigam.

| alex495 a răspuns (pentru elenamarian95):

Nu ai pentru ce. Sfatul meu mergeti la sentiment, vrem si noi un copil, hai mamaie ca ai fost si tu tanara si sti cum e alea alea.

| alex495 a răspuns (pentru elenamarian95):

Incercati sa i explicati frumos planurile voastre. Mai mult nu aveti ce face.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa va apucati de renovat tot sau de marit,apoi sa va ganditi sa faceti copii daca o sa aveti posibilitate.
Te pot intelege ca nu ai cum sa iti iei casa acum,ca sunt scumpe si conditile naspa.Dar daca nu ai nimic impotriva cu statul la tara acolo gasesti si case mai ieftine pe care intr-o perioada scurta de timp le poti cumpara ca iti poti strange bani.
Eu si fostul cand am fost impreuna am cumparat o casuta cu o camera,hol, camara, lemnarie, teras, bucatarioara si ditai pamantu cu 3 mii de euro la 30, 40 de km de oras pe care urma sa o marim.Acuma sta el acolo si si-a extins treptat.

| anonimg a răspuns:

Este camera ei și nici nu trebuia să vă gândiți așa ceva. Cu cât mai mult că poate este si casa dumneaei.
Și bătrânii sunt foarte greu de urnit din locul lor. Las-o ca să se bucure de bătrânețea ei.
Le spui oamenilor situația ta că nu poți să îi inviți că nu ai unde. Nu trebuie să îți fie rușine cu lucrul acesta. Asta este situația.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu nu vad unde e problema, voi nu aveti nicio problema, bunica ta are o problema cu voi.
E batrana, a muncit toata viata (probabil), e bolnava (mai mult ca sigur), a crescut niste copii si acum vin 2 neispraviti care sunt in putere si pot munci cat sa nu mai aiba pretentii de la o batranica de 80 ani sa ii ia si singurele lucruri care i-au mai ramas.
E penibil, puteti merge in strainatate 1 an sau 2 si va intoarceti si va ridicati voi o casa intreaga, bunica ta nu e obligata sa va tina, ba mai mult sa va dea camera ei.

| Bondarel99 a răspuns:

Si ca un sfat: un copil te leaga de maini si de picioare, nu vei mai avea niciodata libertatea pe care o ai acum. Daca vrei sa iti faci o situatie, un rost in viata acum e momentul, cand vine copilul va fi foarte greu.

| minrest a răspuns:

Elena, batranii NU trebuiesc mutati, daca se muta sufera un declin cognitiv sever; ei isi cunosc camera, au nevoie de aceeasi rutina, ca si copiii sau animalele domestice. De exemplu, eu nu pot sa il mut pe tata in apartamentul lor, trebuie sa ramana in casa mamei, desi in apartament e mai comod, chiar daca a trait o viata in apartament, pana acum vreo zece ani; asta ca sa nu se instaleze un declin cognitiv sever si irecuperabil. Ai inteles?

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

E batrana, frate, a muncit toata viata si n-are si ea dreptul sa stea intr-o camera mare sa se lafaie pana moare? Sunteti tineri, mai indurati sau mutati-va si descurcati-va singuri daca aveti mofturi. Ziceti mersi ca aveti un acoperis deasupra capului. Cum sa vreti sa faceti un copil cand voi nu aveti o casa a voastra in puii mei? laughing))) Sunteti inconstienti. Si nu e o jignire. Efectiv sunteti inconstienti.

| elenamarian95 explică (pentru supadeceapa):

Valabil pentru tine ce i-am spus si lui Nevermore! Multumesc!

| Lioana a răspuns:

Bunica nu are casa ei? Sau aceea a fost casa ei si ea a lasat-o mamei tale? Adevarul e ca nu te poti astepta de la bunica sa se mute daca nu va ofera ea de bunavoie camera ei. Ii ceri foarte mult. Omul in viata isi face o situatie, se obisnuieste intr-o viata cu locuinta lui unde se simte bine si nu vrea ceva mai mic. E neplacut ca la batranete sa ti se ceara sa te muti in ceva mai mic ca esti batrana si nu mai ai nevoie de spatiu. Ar fi bine sa renuntati la camera bunicii si sa gasiti alta solutie. Ar fi bine sa va faceti casa voastra si sa nu stati in casa parintilor. Da, e greu si ia multi ani dar asta e destinul omului: sa progreseze. Daca e posibil ati putea sa construiti ceva in curtea mamei. Stiu cateva familii care au construit inca un etaj pe casa parinteasca ca sa aiba locuința lor. Daca faci copii, o camera oricum nu va ajunge chiar daca e foarte mare. Copilul e bine sa aiba camera lui. Mai gandeste-te!

| elenamarian95 explică (pentru Lioana):

Da,este si normal ca vom renova toata casa, eventual vom mai construi camere pentru ca va fi nevoie, insa am fi vrut sa locuim acolo pana vom face asta, deoarece momentan nu avem resursele financiare necesare pentru asta.Multumesc pentru sfaturi, oricum! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E casa ei probabil, așa zdreanță să fii s-o dai afară din camera ei?

| elenamarian95 explică (pentru anonim_4396):

Nu,casa este a mamei mele care locuieste cu noi in curte.Nu o da nimeni afara, doar ca vrem sa facem un copil si nu avem spatiu in camera si etc, doar schimbam camerele intre noi, ea avand destul spatiu una sinhlgura.Si daca nu cunosti situatia si pe mine si nu poti raspunde fara jigniri, te rog sa te abtii pe viitor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda altii care se apuca de turnat copii cand ei n-au minimul necesar

| elenamarian95 explică (pentru anonim_4396):

Valabil pentru. tine ce i-am spus si lui Nevermore! Multumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Să mor eu că n-ai tu loc să te fu ți cu bărbatu de mătamare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie ca noi sa te ajutam cu sfaturi ca sa o convingi. Ajutativa voi sa vã mutati cât mai curând posibil din incinta aia.

| Raducons a răspuns:

Nu o puteti convinge, este obisnuita sa doarma acolo, imi pare rau ca te dezamagesc, Gandeste-te ca este in varsta si o plece la un moment dat.Voi intre timp puteti trai si acolo pana apar copii.Nu este o problema se poate si mai rau.Trebuie sa ii multumesti ca va primit acolo, pentru ca altele nici nu vor sa auda, la asta m-am referit cu si mai rau.

| elenamarian95 explică:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri si sfaturi, o sa asteptam sa ne spuna ea eventual daca va vrea vreodata sa se mute de acolo, daca nu asta este, este logic ca nu o putem obliga, nici nu ne-am gandit la asta vreodata.Multumesc!