| lolitagirl a întrebat:

Buna tuturor as avea o problema Pur si simplu nu stiu ce sa fac am 13 ani locuiesc cu mama mea si tatal meu dar, tatal meu ca sa pot sa ii zic asa vine cateodata in fiecare seara beat si nu stiu ce sa fac se iau.la cearta se bat chemam politia(eu cu mama) si nu am nicio idee cum a putea sa scapam de el Mama mea are probleme cu inima si cand se enerveaza mai tare face un Preinfarct si nu stiu ce sa fac sa nu se mai duca in spital de exemplu de Craciun mama mea a fost in spital nu stiu ce sa fac Va rog vreo idee aveti?(e casa mamei mele dar tot nu-l putem da afara)

8 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

In Romania nu exista decat doua posibilitati:1) tatal tau sa inteleaga ca este alcoolic, si sa mearga la spital. V-ar lasa putin in pace, dar se pune problema serviciului si a nereusitei tratamentului. 2)Divortul. Din proprie expierenta, cred ca a doua varianta e cea corecta, mama ta putind sa se ingrijeasca de sanatate(mai bine mai putini bani, dar sanatos). Intre parintii tai nu mai exista dragoste, tatal tau iubind alcoolul si nu FAMILIA.Strangeti bani si dovezi ca tatal tau este alcoolic si intentati actiune de divort. Iti dau un sfat:mama ta este intr-o situatie foarte grea si are nevoie de sprijinul tau, tu esti acum singura ei ratiune de viata(ea doreste sa te protejeze pe tine, dar nu stie cum) Va doresc sa aveti puterea si intelepciunea de a lua hotararea corecta.Pacat ca un tanar se confrunta cu astfel de probleme!

| tereza a răspuns:

Betia este o boala - se trateaza nu este nici motiv de ras, nici vina cuiva si nici nu sunt foarte multe de spus.
Aveti doua variante prima si cea recomandata sa il puteti duce intr-un centru de dezalcoolizare, are nevoie de tratamente psihic si fizic. Nu e deloc simplu dar e sanatos pentru voi toti. Vorbeste serios cu el si cu mama ta si incercati ceva. A doua varianta mai putin corecta si care v-ar ajuta pe voi doua pe termen scurt ar fi sa gasiti masurile legale pentru a-l da afara dar nu prea ajuta - e tatal tau oricum ar fi si iubirea in asta sta - sa fii langa cineva si cand ii este rau.

| MikyMi a răspuns:

Nu-l poti da afara pentru ca totusi este tatal tau si in adancul sufletului tau sunt convinsa ca il iubesti mult...
O solutie ar fi sa vorbiti cu el si sa-i explicati cat rau va face cand este beat... iar cand vine seara beat ingnorati-l cat de mult puteti.
Ai grija de tine si de mama ta, draga! E foarte trist ce se intampla dar trebuie sa treceti peste!

| D A R i U t S s A a răspuns:

sad
Off.imi pare foarte rau
De ce mamica ta nu se gandeste sa bage divort.sau eu stiu sa stea intr-o dimineata cand il prinde "treaz" sa vorbeasca serios cu el sa ii explice totusi tu, cred ca esti micuta si nu trebuie sa fi supus la aceste tratamente.
vorbeste tu cu mamica ta si explica-i sa vorbeasca ea cu tatal tau sai explice ca nu este bine si daca nu sa bage divort.nu trebuie permis asa ceva.
Mult succes

Răspuns utilizator avertizat
| lolitagirl explică:

De fapt mama mea este divortata am vorbit cu el. dar niciun rost vine si sparge usa... daca-l dam afara si daca ne-am muta...bani de undelaughing oricum multumesc de sfaturi big grin

| mrsolo a răspuns:

Pfff si pun pariu ca povestea ta nu e singura de acest gen, cel mai bine ar fi sa vorbesti cu el cand este "treaz" si sa ii explici ca iti dauneaza si tie chestile pe care le vezi, nu stiu poate poti apela si la rude mai apropiate care sa ii explice chestile astea pentru ca tu avand 13 ani nu cred ca te va lua in seama!

| mada002 a răspuns:

Stiu cum este, si eu am trecut prin asta si am mai auzit cazuri asa la o prietena de-a mea, care tot asa tatal ei o batea pe mama ei de a bagat o in spital, iar cand a iesit din spital a bagat divort iar casa a ramas lor(prietenei mele si a mamei) iar el nu mai avea voie sa se apropie de ele sau de locuitnta unde stateau! Faza cea naspa este ca el nu avea unde sa locuiasca si a ramas boschetar. dar tot cu bautura a ramas! Dar acum totul este bine pentru. ele pentru o perioada a fost greu insa a trecut! pup si ai grija de tine. si de mama ta!