| vyvy32 a întrebat:

Buna tuturor!
Sunt in Franta. Locuiam pana acum 6-7 luni cu mama si bunicul meu, pana sa fi venit si bunica mea.
Ea este problema acum x-(! Ne certam zilnic doar pentru simplul fapt ca ea vorbeste foarte urat gen "du-te dracu, prosto, fa " si multe altele. Eu nu sunt obisnuita cu toate aceste cuvinte si nici nu ma voi obisnui niciodata pentru ca nu vreau.
In fiecare seara le zic mamei si bunicului meu ca nu o mai supor. Dar...mereu gaseste ceva sa le zica de rau de mine (uneori mai si inventeaza) si tot pe mine ma pedepsesc mereu. Uneori bunicul meu se mai cearta cu ea, dar la urma tot eu sunt cea pedepsita.
Incerc mereu sa le explic ca nu m-ai suport certurile zilnice si vorbele acelea urate. Dar,ei imi spun doar sa nu mai tip si sa termin iar dupa ma pedepseste!
Imi puteti da un sfat, nu ii mai suport, as vrea sa ma inchui in camera si sa nu mai ies, sa stau singura pentru ceva vreme. Dar...nu prea se poate, vine mereu si-mi deschide usa chiar daca le spun ca vreau sa stau singur.In acest mod ma enerveaza mai tare.
As vrea niste sfaturi de la voi cum sa le explic ca nu ii suport si sa ii fac sa ma creada si pe mine macar o data sad.

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Dacă eşti la vârsta adolescenţei, atunci să ştii că majoritatea tinerilor se confruntă cu probleme de comunicare în cadrul familiei. Poţi încerca să vorbeşti în mod deschis cu ai tăi spunându-le cum te simţi în acele momente şi cum ai vrea să fii tratată. De asemenea, când se întâmplă astfel de situaţii încearcă să nu te concentrezi la ele deoarece îţi vei face şi mai rău. Mai degrabă, încearcă să faci altceva pentru a nu permite minţii să stăruie asupra acelei situaţii. Şi în cele din urmă, nu da atenţie unor sfaturi tâmpite deoarece am văzut că ai primit unul de acest gen.

3 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Fa-i bunicii tale un cadou:un bilet de avion pentru a se intoarce inapoi in tara.

| viotedy a răspuns:

Filmeaz-o cu telefonul fara sa te vada si le dovedesti.

| SuntCumVreauEu a răspuns:

Nu le mai vorbi pana cand te intreaba ce se intampla. Si atunci spune-le problema ta la mod-ul serios. Sper sa iti fie de folos raspunsu meu. Multumesc