| AnonimMM678 a întrebat:

Buna va rog sa ma ajutati.As vrea sa ies in seara de Revelion cu prietenul meu, suntem de 1 an si ceva impreuna, doar ca ai mei nu ma lasa pana mai tarziu, cum as putea sa i conving sa ma lase, macar de Revelion, peste cateva saptamani fac 17 ani, as vrea sa ies si eu, as vrea sa ma lase, ne-am programat sa mergem la un restaurant, si trebuie rezervate locurile, si sper sa ma lase deoarece nu vreau sa imi fac prietenul sa plateasca si nici sa nu merg.Am niste bunici caroara nu le place ca is cu el, mai rau i ca imi cam controleaza parinti, ei nu is de acord deoarece bunicii mei vreau ca eu sa fiu cu cineva de la mine din sat (ca pe vremuri)ei mi-au spus ca o sa imi aleaga ei iubitu, dar eu vreau sa fiu cu cineva de care imi place, ei ar vrea sa imi iau unu cu casa mare d ela noi din sat, nu ar conta daca eu as fi fericita, ci sa am casa mare si sa fiu bogata,eu il vreau pe el, ma face fericita,nu imi trebuie unu bogat, ca sa traiesc in lux vreau pe cineva care sa ma iubeasca, si impreuna sa construim totul, spunea ca anunta politia daca merg sa ma mai intalnesc cu el, plang in fiecare zi deoarece stiu ca se va opune daca o sa vreau sa merg de revelion, odata am mers la o prietena si acolo a venit si el cu respectivul ei iubit, doar ca sa ma pot intalni cu el, si a venit dupa mine sa ma duc acasa si sa vada daca nu e si el acolo.Ce as putea sa le zic in primul rand parintilor mei ca sa ma lase mai mult timp macar pana la 12-1, m-am saturat sa nu ma lase deloc ai mei, cand mai ieseam imi spuneau ca la ora 8 sa fiu acasa, si nu ajungeam la opt doar la 10-11 deoarece el vine cu un prieten cu masina, adica prietena mea e cu prietenul lui ma rog bun e prea mult spus, iar pe prietena mea o lasa mai mult, nu a putea ca eu sa spun duma acasa, din moment ce el a venit sa isi vada prietena si sas stea mai mult, ma simt rau sa il las pe iubitul meu singur si eu sa plec.Va rog dati-mi niste sfaturi cum sa ma lase, risc sa i mint pebntru ca eu vreau sa merg in oras la el, iar ai mei nu m-a lasa niciodata, ce sa fac, ce sa le spun sa ma lase, stiu ca nu e bine sa i mint, dar ce sa fac.Va rog niste sfaturi, as vrea sa ma intelaga, sunt prea grijuli.Dau fundita, ajutati-ma va rog. Multumesc sad :*

12 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca si parintii tai au aceeasi perceptie proasta ca si bunicii, atunci n-ai nicio sansa sa ii convingi. Maxim sa le zici ca faci cu vreo prietena, sa rogi o fata sa te acopere, si sa te duci „pe ascuns"

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nu prea ai ce face!
Au dreptate, esti micuta, ai doar 16 ani!
Apoi, ai toata viata inainte sa te intalnesti cu baietii, ce-i graba asta si daca vrei sa stai mai mult cu el, iesi de dimineata si stai pana la 8 seara!
Iar daca ii minti si nu te duci acasa, ei vor anunta politia si el daca este major, poate face puscarie, pentru corupere de minore!

| BlackRose03 a răspuns:

Explica-le situatia si incearca de mai multe ori sa ii convingi.Roaga-te de ei pana te lasa.Asta e varianta dificila.Cel mai usor ar fi sa le zici ca mergi la o prietena/ruda sa dormi.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Ai 16 ani, esti minora! Nici nu poti intra intr-un restaurant, chiar daca ti-ar da voie parintii.

| Laura a răspuns (pentru sasa1sasa1sasa1):

De când până când?

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru Laura):

Dintotdeauna!

| Niklauss a răspuns:

Incarca sa te acoperi cu o prietena sa zici ca mergi la ea.

| AliceFirea a răspuns:

Buna! Aiurea situatia ta...doar ca n-ai de ce sa-i minti, dupa aceea isi vor pierde de tot increderea; si nici ca nu o sa mai iesi(presupun). Uite, si eu sunt in aceeasi situatie; am fost intr-o relatie de 3 ani si 5 luni, nu mai sunt cu acel tip de 6 luni; acum vorbesc cu un alt baiat(ne cunoastem de 2 ani, cam asa; avem acelasi grup de prieteni)mama mai ca m-ar intelege dar taica'miu asta vitreg nici nu vrea sa auda de el; baiatul face trafic de fete, faza este ca noi nu suntem impreuna, suntem un fel de prieteni, avem o altfel de prietenie(o sa intelegi) eu chiar daca am inceput sa tin la el si sa ma indragostesc nu vreau sa-i arat, fiindca nu vreau sa ajung ce le face altor fete.Craciunul l-am facut in familie, fara el; revelionul vrem sa-l facem la o cabana cu mai multi prieteni si cu el(normal),(ca-n fiecare an).Am vorbit cu mama, am convins o am luat o cu vorba buna, am rugat o, m-am tinut de capul ei.Pana in craciun parintii mi-au facut cadou un salon de infrumusetare ca la 18 ani sa mi-l treaca pe numele meu; tata ca sa ma pedepseasca sa o termin cu acel baiat mi-a luat cheile de la salon mi-a luat tot.Numai sa nu mai am acces la el.Fiindca salonul este in satul unde locuieste el(prima mea intrebare pe TPU este despre acel tip; cum ar fi povestea mea, vei intelege mai multe daca vei citi) ..In fine
Te inteleg enorm de perfect si eu imi plang si blestem zilele, sper sa-l conving fiindca mama, mereu a avut incredere in mine.Eu incerc sa ma tin de capul lor, roaga te de ei si da le incredere in zielele astea ce mai sunt.ai grija de tine.

| Jdjsnshxjxjshdhx a răspuns:

E foarte nasoala situația. Eu am mai multe variante pentru tine. Le poți spune părinților tai ca nu exista asa ceva, ca totuși au trecut anii aia cand părinții alegeau alesul si ca toate prietenele tale se bucura de ieșit afara cu prietenii lor. Le explici ca pana la măritiș mai este mult si e Ok sa ai acum un iubit, daca esti cu el nu inseamna ca te căsătorești cu el. Le mai spui ca pot sa faca si ei un compromis sa te lase mai mult pentru ca la acel local sunt multe cunoștințe, le spui ca nu e nimic rau in asta e ceva firesc.
Mai poți sa il aduci sa il cunoască, sa le spui alor tai ca trebuie sa il cunoască ca sa isi schimbe părerile despre el si sa aiba încredere sa te lase cu el. Si mai am o varianta însă nu e cea mai buna din punctul meu de vedere. Ar fi sa le spui ca mergi la o prietena sa dormi si sa o sune pe acea fata sa le confirme sau sa i suni atunci si sa fi cu fata aceea sau sa iei tlf iei sa faceți schimb de tlf si sa suni si de la ea sa le zici ca esti la ea. Dar crede ma nu e un lucru bun. Cred ca cea mai buna soluție este sa discuți cu ei si sa il cunoască. O sa se schimbe lucrurile. bafta si sarbatori fericite!

| laurentiu442 a răspuns:

De ce nu faci ce vrei doamne cãt aș vrea să fie mai mulți ca mine eu pot face orice și stau în casă încearcă să îi domini bate te cu ei nu trebuie să te lase tu fă numai ce ți face plăcere.

| MariaLarissa a răspuns:

Am o idee. Spune-i ca vrei sa mergi cu o prietena mai mare ca tine sau de aceiasi varsta la restaurant si spune-i si ei sa ii spuna parintilor ca veti fi cuminti bla bla si sper sa te lase.Am aceiasi varsta ca tine si stiu cum e.Succes

| onceuponatime77 a răspuns:

Zi si tu ca te duci la o prietena, cea mai buna prietena a mea care are 15 ani asa face si e impreuna de 4 luni cu iubitul ei.Eu fac 17 maine. La multi ani!