| AnonimMM678 a întrebat:

Buna,va rog sa nu ma judecati si sa imi dati niste sfaturi.Cand este momentul sau cand stii ca trebuie sa renunti la o relatie, sa nu mai lupti pentru ea, poate o sa ziceti ca sunt nebuna, proasta etc..plang in fiecare zi,nu pot sa ma calmez,sau sa nu mai plang,am incercat,dar nu reusesc,cand incerc cumva sa nu mai plang sa incerc sa fiu bine atunci mi se intampla ceva rau, sunt stresata in fiecare zi, nu mai zic seara cat plang, sunt foarte sensibila sad

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O persoana sensibila nu este aceea care plange pentru ea, o persoana sensbila va plange numai in cazul suferintei altora, nu ii va pasa de ea insasi. O persoana care isi plange de mila nu este sensibila, este cel mult plangacioasa.
Nu mai lupti pentru o relatie atunci cand nu esti fericita in ea. Faptul ca plangi in fiecare seara nu spune nimic despre starea ta de fericire, sunt multe femei arora le place sa planga, care sunt fericite sa aiba motive sa planga.

| sabin89 a răspuns:

Simplul fapt ca te face sa plangi, si inca in felul pe care il descrii mai sus, ar fi, dupa parerea mea, motiv clar ca trebuie sa renunti la relatie. Si asta imediat, fara sovaire. O relatie trebuie sa te faca fericita, nu sa te faca sa plangi.

| WaterDrop a răspuns:

Nu cred ca mai ai nevoie sa te judece altcineva, deja o faci tu singura aparent, ceea ce este gresit.

Momentul cand trebuie sa renunti la o relatie, este acel moment in care te trezesti tu si realizezi in ce relatie toxica ai fost pana acum. Orice ti-ar spune cineva, daca tu nu constientizezi acest lucru, nu vei putea face asta.Insa niste bune momente pentru a face asa ceva sunt acelea cand de exemplu el te inseala cu alta fata, sau cand doar te foloseste si se comporta mizerbil cu tine.Nu ai scris ce s-a petrecut, insa banuiesc ca esti in genul acela de relatie in care el te inseala, apoi te minte ca te vrea, apoi te inseala iar si tot asa. Ceva comun si tu esti singura careia chiar ii pasa de relatia voastra.Capata niste respect de sine si nu mai irosi lacrimi pentru vise.Gaseste`ti ceva real in viata ta.

| AnonimMM678 explică (pentru WaterDrop):

Am avut o relatie de vreo 1 am si ceva am luptat amandoi pentru ea, am acceptat tot pana cand ne-am certat, nu mai suntem impreuna de vreo 4 luni da vorbim si in momentul de fata,ne si vedem,el acum e cu altcineva, la imceput mi-a spus ca e doar asa cu ea dar acum cateva zile a spus ca asa cum e el pentru mime asa e ea pentru el, el a avut un deces in familie, unul dintre parinti i-a murit si mi-a spus ca ea il poate face sa treaca peste,mi-a spus ca nimeni nu o sa imi i-a mie locul dar vad ca are o relatie serioasa cu ea, acum cateva zile s-au despartit si mi s-a descarcat mie spunandu.mi ca ea nu il mai vrea si acum iar s-au impacat, a spus ca eu sunt ceva aparte pentru el, nu stiu ce sa zic din miment ce s-au impacat, putea sa nu o faca si sa se impace cu mine, chiar nu stiu ar trebui sa renunt dar in acelasi momemt nu stiu ce sa fac deoarece nu pot sa accept ca e cu alta si ca nu mai suntem impreuna nu inteleg de ce ma uitat asa repede aproape in fiecare zi ne vedeam, vorbeam la telefon cu orele...

| WaterDrop a răspuns (pentru AnonimMM678):

Paiiii si tie ti se pare asta ceva normal? Mie imi pare ca el profita de tine, stiind ca orice ar face, il vei ierta si primi inapoi mereu. Daca nu te mintea atata, acum ar fi fost cu tine nu cu acea fata.Este doar vrajeala ieftina si tu ai picat in plasa ei.Nu`i pasa de tine, doar te foloseste.

Sfatul meu este sa-ti gasesti pe altcineva, care sa tina la tine cu adevarat.Ce a fost a fost, pastreaz`o doar ca pe o amintire frumoasa si mergi mai departe.Vei intalni pe cineva care sa fie mai bun decat el la toate capitolele.Trebuie doar sa incerci, in loc sa stai si sa suferi acum singura.