| foreverinyourmind5 a întrebat:

Buna ziua, am nevoie sa ma lămuresc cu un lucru.
Am 17 ani și 10 luni, peste 2 luni fac 18.
Timp de 2 ani din viața mea au început neînțelegerile dintre mine și efectiv aproape toate rudele din familia mea.
Am fost abuzată pshihic și fizic, ținuta cu forța in casa.etc
Acum 1 luna o persoana mi-a propus sa îmi facă dosar de handicap "ca si cum as avea probleme " sa ia niște bani de pe urma mea. Deși nu am nicio problema.Și am refuzat, desigur alocația numai o primesc de ceva timp, si pe lângă mi s-au cerut bani ca stau in aceasta casa ( o suma foarte exagerata de bani (țin sa spun ca timp de 2 ani aproape am fost întreținută doar de prietenul meu, m-a dus la doctor, a cumpărat ce era necesar dar nu ne permitem momentan sa ne mutam pentru ca unde locuim acum, trebuie sa dam și bani la lumina și gaze *brusc* și alimente separate, iar unde lucrează el de 2-3 luni nu are contract și nici măcar el nu are asigurare medicală, o ruda de a mea i-a spus sa se angajeze acolo și ea se ocupa cu contractele și nu vrea sa ii facă abia După 6luni), adică 2000 lei pentru curent si gaze fiindcă "maică-mea " nu era angajata si acum lucrează la negru dacă pot spune așa ca femeie ușoară ..si toate rudele mele știu asta si încearcă sa o protejeze.Au relații cu tot felul de oameni si de aceea nu li se întâmpla nimic.Plus de asta, anul trecut in Septembrie am fost data afara din casa pentru ca nu am dat lunar acei bani. Iar acum ..in prezent, vor sa ne dea afara defintiv sa numai ne întoarcem niciodată ( eu cu prietenul meu)
Având in vedere toate lucrurile întâmplate eu vreau sa spun dacă am cum sa fac ceva încât sa numai am de a face cu acești oameni, pot da o declarație ceva?

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pot da o declarație ceva? Poți da o asemenea declarație, dar nu va ține nimeni cont de ea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"o persoana mi-a propus sa îmi facă dosar de handicap "ca si cum as avea probleme"

Nu e așa ușoară obținerea acestuia.
Trebuie să treci printr-o comisie de evaluare (dacă nu mă înșel, printre ei e si un medic specialist în expertiză medicală), care să constate dacă afecțiunea de care suferi se incadreaza intr-unul din gradele de handicap, pentru a putea primi indemnizatie lunară, pe baza acestui motiv.
Dacă dosarul tău, printr-o minune, ar fi acceptat, de indemnizatie (bani) ai beneficia tu, nicidecum ei (e pe numele tău). Doar că ei, datorită ție, ar fi scutiti de la multe plăți (electrica, impozit pe locuinta etc)

Iar prietenul tău ar fi bine să își găsească un alt loc de muncă. Chiar și așa, ar trebui să depună o reclamație scrisă la ITM ( Inspectoratului Teritorial de Munca din județul tău) și să prezinte situația. Nu e legal să-i facă contract doar după 6 luni. Atunci, poate că-i vor face vânt cu totul. ))
Nu ai zis, esti româncă sau de etnie rromă?
Aveți bebe? Tu ce de nu ai un job? Ar fi bine să ai in vedere si acest aspect. Poate că rudele de aceea vor să iti scoată certificat de handicap, considerând că nu ești aptă de muncă (părerea lor).
Dacă ambii veti avea job-uri, viața va fi mult mai ușoară. Un salariu il cheltuiti pe chirie, intretinere, hrana... Si celalalt, pentru alte mici plăceri.

| Simpatic a răspuns (pentru floresdemayo):

Referitor la dosarul de handicap, in Romania treaba sta in felul urmator : aceste comisii sunt "manjite", multi au handicapuri inchipuite si primesc pensii de handicap (desi ma repet ei nu au nimic) iar pe de alta parte sunt oameni care au handicap si fie nu reusesc sa obtina pensionare fie reusesc foarte greu si sunt chemati anual si chinuti pe drumuri desi conditia fizica cat si cea psihica nu ii ajuta de niciun fel.
Astfel stau treburile in Romania, tara coruptilor, medicii astia si ce rahat mai sunt prin comisiile astea sunt toti nenorocitii lacomi, toti coruptii, nu le ajung salariile enorme pe care le au, mai iau si mita la aceste dosare de incadrare in gradurile de handicap!
Ce sa ceri de la o tara in care este corupt : medicul la care te duci sa te opereze, militianul de la politia de frontiera si vamesul, magistratul, politicianul, bai toti dar toti sunt niste nemernici happy

| Mosotti a răspuns (pentru floresdemayo):

Persoana care vroia sa-i faca dosar de handicap, probabil ca stia ea cum face, nu asta era problema, o trecea prin procedurile respective si aia era. Normal ca nu este asa usoara treaba, dar cati n-au facut asa?
Daca stia pe cineva unde trebuie, o baga pe diagnostic de tulb bipolara, ii facea trei internari mai fictive de cate o luna, si aia e.
Adica o interna pe acte dar statea acasa.

Normal ca banii trebuia sa ii ia ea cam 1000 lei, insa poate i-ar fi luat persoana aia pe motiv ca ea nu ar mai fi in deplinatatea facultatilor mintale, nu stiu exact ce avea de gand.
Daca a zis sa faca asa aiurea fara sa cunoasca treaba, este altceva.
Pe langa cum zici tu, scutirile alea care le-ar avea de pe urma ei, daca mai lua si mia asta de lei, erau boieri, incercau sa o fraiereasca si aia e.

Cu joburile trebuie ei sa se aranjeze, sa plece sa-si faca viata lor.
Ea e inca minora, cum sa aiba job? Poate e la liceu inca. Devine majora in luna iulie dupa cum a zis.
Un copil care e la scoala se ajuta, nu se da afara din casa de rude sau cine o fi!

| floresdemayo a răspuns (pentru Simpatic):

Știu. happy
Ai dreptate.

| floresdemayo a răspuns (pentru Mosotti):

"Ea inca e minora, cum sa aiba job?"

O să iti dau sa citesti ceva, pentru a fi la curent cu aceste informatii:

https://www.codulmuncii.ro/titlul_2/capitolul_1/art_13_1.html

| Mosotti a răspuns (pentru floresdemayo):

Am citit, deci de la 16 ani e un om apt de munca (si de la 15 cu acordul parintilor), dar nu la asta ma refeream, ca stiu ca-s si minori care lucra si in Germania part time, zic ca in mod normal un copil care e la scoala nu e normal sa aiba job. Scoala este si asa grea, daca vrei sa faci carte nu mai ai timp de vrajeli, abia ai timp sa te relaxezi. In sensul asta am zis, ca, cum sa aiba job.

Daca vrei sa ajungi ceva in viata, inveti, si ai timp pana la 70 ani sa tot muncesti!
Familia trebuie sa te sustina optim sa te instruiesti pentru viata care vine.
Poti sa si muncesti paralel, dar iti f tineretea ca nu mai ai timp de nimic, si poate iti f si sanatatea psihica.

Dar daca pe ea nu o sustinte familia, e o problema, trebuie sa lucre, dar cu cartea ce facem?!
Vestu si SUA incurajeaza uzarea asta psihica pentru elevi si studenti, ca sa traga pe ei smecherii, sa aiba mana de lucru si mai multa mai ieftina.

In Germania lucra si minorii pentru bani de buzunar, in loc sa le dea parintii si sa lase copiii sa se mai si relaxeze, mai ales ca in Germania scoala e criminal de dura.
De pe la clasa 9-a au si 8-9 ore pe zi!
Mai ales ca acolo sal is f bune, nu ca nu-si permit sa le dea bani de buzunar la copii.
Dar asa is educati de capitalistii lacomi.

| floresdemayo a răspuns (pentru Mosotti):

Dar daca pe ea nu o sustinte familia, e o problema, trebuie sa lucre, dar cu cartea ce facem?!"

,
Dar cand ai gagici si traiesti cu barbati de la 14-16 ani, ca un cuplu casatorit, atunci crezi că mai ai timp de scoala? Sau chef de studiu?!

Să nu ne mintim.
Nu cred ca familia a cuplat-o de la 16 -17 ani, ci a fost alegerea ei. Dar probabil că tot pe fond genetic sunt si relatiile, ori maritisul timpuriu.
Scoala e ca si abandonată, multi mai figureaza elevi doar cu numele. Pana la un moment dat, fiindca absentismul sau abandonul scolar cam sunt in strânsă legatură cu cei care pun viata de cuplu pe primul plan si ignora studiile.
Ea trage foc la oala ei, dar dacă am sti care e situatia cu adevarat in familia ei, si am cunoaste in ansamblu problema din interiorul acelei familii, in mod sigur ca va fi o rasturnare de situatie, iar judecata noastra va fi alta.

| Mosotti a răspuns (pentru floresdemayo):

Corect, nu a pus-o nimeni sa se cupleze la 16-17 ani, iar daca s-a cuplat, sa isi asume.
E genetica treaba, o predispozitie, pentru ca altii tot genetic nu vor relatii la varsta aia tocmai sa invete, am avut si aici un caz "imi place de el, dar nu vreau acum relatie, am scoala, etc".
Si aceasta predispozitie e cuplata cu interesul scazut pentru carte, interes scazut tot in mod natural, pentru ca si capabilitatile de a face carte sunt mai reduse (cand nu prea poti ceva, nu mai vrei sa faci acel lucru si nu iti place).

Eu am zis asa ca idee daca nu te cuplai, era normal ca parintii sa sustina copilul sa nu fie nevoit sa lucre pe perioada scolii, de fapt zisesem asta la general dupa ce am citit ce mi-ai dat, oricum mersi de informatii, chiar nu stiam ce am citit acolo, adica exact varstele.

Si iar corect, pana nu stam de vorba cu ambele parti, nu ne putem face o parere corecta.
Si asta mi se pare ca am mai zis-o la un caz aici "as vrea sa stau de vb si cu parintii tai la o adica, sa aflu si versiunea lor".
Ca daca auzim si versiunea celeilalte pari, cum ai zis, se schimba si parerea noastra precis.

| Mosotti a răspuns:

Dar de ce timp de 2 ani? Inainte de ce nu erai abuzata? Ce s-a intamplat in ultimii 2 ani?
Nu ai zis daca esti la liceu, daca ai parinti, zici doar de rude, spune-ne mai multe te rog despre familie si restul.

Singura solutie este ca prietenu tau impreuna cu tine sa aveti joburi cu bani mai ca lumea sa plecati in alta parte.
Dar sa vedem, ca daca esti inca la liceu nu ai cum sa ai job, termini acum a 12-a? Sau?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Suna la protectia copilului, trebuie sa fie si ceva ce poti face legal. Faza cu alocatia e abuz clar, chiar daca esti minora inca. De restul nu mai zic, faza ca ti s-a propus o ilegalitate - cel mai probabil pentru a putea sa iti incaseze alocatia si dupa ce faci 18 ani, printre altele e cel putin jenanta.

| haileewatson a răspuns:

Esti inca minora si poti suna la Protectia Copilului pentru faptul ca esti abuzata psihic si fizic, sau la politie. Problema e ca peste 2 luni nu o sa mai ai parte de protectie. Ar fi trebuit sa sesizezi chestiile astea de mult timp …. Dar in fine

http://anpd.gov.ro/......copilului/

https://www.116111.ro/

O alternativa este sa te angajezi de acum, sa strangi niste banuti si sa pleci de acasa. Ai vreo conditie care te impiedica sa muncesti? Prietenul tau a fost pacalit de acea ruda sa sa fie sclav, nu inteleg de ce sta acolo fara contract de munca. Convinge-l sa-si gaseasca un loc de munca legal. El are vreo conditie care il impiedica?

Parintii nu au voie sa te abuzeze sau sa te dea afara din casa.

| timidu89 a răspuns:

Greu sa nu zic imposibil cu pensia de handicap. Doar asa ca dau bani mulți unui medic, dar trebuie internări multe la activ. Nu îți dă nimeni ca vrea o ruda nebuna. Comisii, evaluari...

| GouDidodino a răspuns:

Or ști ei ceva. pe principiul: când mai mulți oameni îți spun că ești beat, te duci și te culci

| Mosotti a răspuns (pentru GouDidodino):

Nu neaparat! Pot zice mai multi aceiasi prostie, principiul ala nu este neaparat in toate cazurile valabil.

| Together a răspuns:

Depinde cum te abuzeaza, daca te lovesc poti lasa un telefon sa inregistreze si te duci la politie. Daca doar iti vorbesc urat nu cred sa faci mare lucru.

Din pacate, daca esti majora, cred ca te pot da afara din casa (pe el il pot da oricand daca nu e familie), deci trebuie cumva sa va asigurati un loc unde sa stati fara sa depindeti de ei. Dupa aia rupeti contactul si aia a fost.

| Kiran a răspuns:

Pur si simplu, strange bani si pleaca in alt oras, incepeti o viata noua, nu o sa fie sanctionati pe masura la ceea ce au facut.

| foreverinyourmind5 explică:

Aștept răspunsurile voastre, mulțumesc.