| niknip a întrebat:

Am si eu o intrebare.
Avem o cunostinta care are mama bolnava cu handicapt si acum e paralizata sta in pat.Aceasta persoana bolnava are 3 copii, o fata si un baiat care traiesc si o nepoata de la un baiat care a murit.
In ultima perioada, aproximativ un an numai fata dansei s-a ocupat de ingrijirea ei, a dus-o in spital si acum o ingrijeste la ea acasa.
Ceilalti doi nu se implica prea mult insa doresc sa aiba drepturi si nu renunta la bunurile care le revin de pe urma batranei in caz ca va muri.
Doresc sa va intreb daca stiti daca exista vreo modalitate prin care acaeasta fata sa reuseasca sa isi oblige fratele si nepoata sa o ingrijeasca si ei pe batrana sau sa ii oblige sa renunte la partea lor din casa si bunuri, cu acte legale, si dupa moarte sa ii ramana ei casa in totalitate.
Exista vreo lege? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| zacrazy a răspuns:

Din cate stiu fii si fiicele sunt descendenti directi si nu se pot dezmosteni. Testamentul stiu sigur ca poate fi atacat.

Intreaba pe forumul http://www.avocatnet.ro
Acolo vei primi raspunsuri sigure.

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Cum un testament in favoarea unuia dintre mostenitori poate fi atacat de catre ceilalti aflati in drept, singura solutie este un act de vanzare -cumparare intre mama si fiica care o ingrijeste dar, numai pentru cota 1/4 din masa succesorala care i-a revenit mamei ca urmare a succesiunii facute dupa decesul sotului ei(respectiv, tatal celor 3 copii, carora, le-a revenit, in mod egal, restul de 3/4 din masa succesorala dupa decesul acestuia)

| Bunny a răspuns:

Poate sa ii dezmosteneasca pe restul si sa faca un contract cu fata ei prin care isi ia obligatia sa aiba grija de batrana pana moare si cand moare tot ce a detinut batrana sa ii revina ei. Ceea ce detine batrana poate lasa cui vrea. Face un testament si o baga ca mostenitoare doar pe fata ei cu o clauza in care e obligata sa aiba grija de ea.Si cam asta e. Sper ca te'am ajutathappy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O internati

| Piticuta16 a răspuns:

Asdfg