| anonim_4396 a întrebat:

baiatul meu in varsta de 15 ani este foarte timid mai ales cu fetele. ii este rusine sa le zica si,, buna" dar sa mai vorbeasca cu ele...de fiecare data cand intru in camera la el si el este pe facebook sau pe ce mai stiu eu ce il inchide repede iar daca il intreb la ce se uita el zice ca la nimic.De ce credeti ca imi ascunde asta? Cum pot sa-l fac sa nu mai fie timid, am incercat de n ori si tot un pampalau ramanecrying(nu spuneti sa-i spun sa fie el insusi ca i-am spus si nu a merscrying, iar de multe ori am zis sa mergem la un psiholog dar nu vrea.deci ajutati-ma daca puteti cu orice fel de sfat. va sunt recunoscatoare.multumesc mult

6 răspunsuri:
| BlancaFantasma a răspuns:

REspect pentru el! decat sa fie un obsedat sexual ca baietii din ziua de azi, mai bine timid.

| Crocaa a răspuns:

Buna ziua.In primul rand, nu cred ca este o problema chiar atat de grava. Dar totusi parerea mea este ca ar trebui sa purtati discutii cu el, avand grija sa nu il sufocati. Apoi, cred ca vorbim aici de lipsa de incredere. El trebuie sa stie ca este important (ca sa-i creasca increderea de sine) de aceea, de cate ori vreti sa cumparati ceva prin casa, sau aveti de luat o decizie (minora) intrebati-l si pe el ce parere are."Tu ce parere ai, ce ar trebui sa fac? sau "Tie ce ti-ar placea, asa sau asa?" sau "Crezi ca ar fi mai bine sa fac asta sau asta?". Trebuie sa mentionez faptul ca este important exemplul pe care i-l oferiti in familie. Daca cumva gresiti fata de el, cereti-va scuze, se va simti important si automat va aborda un alt comportament cand va fi in preajma unei fete.Si nu in ultimul rand nu uitati sa-l incurajati cand ia o nota buna sau cand face ceva bine.Si nu va mai mirati ca ascunde, este normal mai ales daca il si intrebati la ce se uita. Tinerii au nevoie de intimitate, va fi mult mai relaxat daca il lasati sa se desfasoare fara stresul ca ar putea da mama buzna la el in camera.Interveniti doar atunci cand este nevoie.Probabil este atasat mai mult de fete in lumea virtuala si nu vrea ca d-voastra sa-i vedeti conversatiile online, pentru ca s-ar simti rusinat. Timiditatea este des intalnita printre adolescenti, dar daca ii dezvoltati putin gandirea se va maturiza mai repede.

| nikywillrock a răspuns:

Draga doamna,
Asa e el, trebuie sa fie si lume mai sensibila, nu? Sau poate dumneavoastra nu il intelegeti asa de bine pe cat credeti. Poate ii este rusine sa vorbeasca despre fete doar in preajma dumneavoastra. Sau simplu fapt ca ii reprosati sa fie el insusi...de unde stiti ca va si acorda atentie la sfaturile care i le dati? Dupa mine, problema sunteti dumneavoastra deoarece doriti ca baiatul dvs sa fie altfel decat este. Sa fii timid nu e o boala, iar ca si oricare om de pe planeta asta isi va gasi rostul la un moment dat in viata. Daca dvs credeti ca are o problema atunci va crede si el asta, si nu mi se pare corect. Ar trebui sa va schimbati atitudinea urgent.

| Pitzipoanca a răspuns:

A adolescent. A mai mult decat normal sa nu mai vrea sa discute cu dvs.
Ati putea sa nu-l mai cicaliti, ci doar sa-l asteptati pe cand va dori sa vorbeasca. Daca n-o va face, nu-l fortati. E normal sa-i fie teama de psiholog... NU A PATIT NIMIC, e un proces normal. Obisnuiti-va cu ideea ca a crescut si nu mai are nevoie de dvs chiar asa.

| MarrieMarie a răspuns:

Dati-mi id-ul lui.Cred ca am eu o metoda.Va pot spune mai exact de ce ste atat de timid.Doar daca vreti

| vasic a răspuns:

Don't worry sa vezi. prea multe griji, iese singur la liman. Asta cu psihologul e mai mult sa-l sperie.