| anonim_4396 a întrebat:

Sunt casatorita cu un cetatean marocan, avem certificatul de casatorie din Romania si din maroc.Viza pentru Romania nu am obtinut-o deoarece autoritatile romane gasesc tot felul de impedimente pentru a nu ne elibera viza.Asa ca satui pana peste cap de obtinerea vizei,vrem sa mergem in alta tara din europa,dar ma intreb daca sotul meu ma poate insoti pe baza certficatului de casatorie romanesc, eu fiind cetatean roman cu viza, el neavand viza nici pentru acea tara nici pentru Romania.Este necesara viza pentru Romania pentru a putea calatori in alta tara sau se poate pe baza certificatului de casatorie din Romania?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Baga divort de el si mergi unde vrei

| cristimihailov a răspuns:

Fiind cetatean roman (demonstrabil cu pasaportul) tu nu ai nevoie de nici o viza.

Sotul va avea nevoie de viza. Personal as merge la o agentie de turism si as lua un sejur in Spania sau franta. De acolo vizitati ce doriti deoarece viza permite intrarea pe oriunde.

Din ce stiu eu...