| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua tuturor.Intrebarea mea de data aceasta este despre sarcina si v-as ruga sa ma ajutati.
Eu am ciclul menstrual dereglat, adica de 3-4 luni nu imi mai vine, acum aproximativ o luna o luna si ceva (pe data de 11 noiembrie am avut primul contact sexual neprotejat),(acum, testele de sarcina sunt pozitive toate, si am si simptomele de greata, varsaturi, ameteli, pofte, ec.) nu prea stiu cum as putea calcula saptamanile de sarcina daca eu nu aveam menstruatie de ceva timp sad. cam cat m-ar costa un control la medic ca sa imi poata spuna exact in cate saptamani sunt? vreau si eu sa stiu cum creste bebehappymultumesc frumos

Răspuns Câştigător
| ioana1704 a răspuns:

se pare ca e f usor, tu stii cand s-a intamplat - 11 nov sau ai mai avut contacte neprotejate? ai deja max 4-5 saptamani. vei merge la dr la ecograf, iti va pune o serie de intrebari, dar important e sa stii tu cand s-a intamplat si calculezi in saptamani!

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Varsta sarcinii, in conditiile astea, se calculeaza in functie de ecografie. Trebuie sa mergi la ginecolog, de preferat cel acre ti-a facut consultatia si analizele de dinainte de sarcina (cele obligatorii) si sa teia in evidenta ca gravida. Vei face consultatii si ecografii regulate, precum si un set de analize de sange. Costurile depind de medic, dar sunt destul de mari, insa merita ca sa urmaresti sarcina si sa te asiguri ca totul este bine.

| aryana1991 a răspuns:

Daca ai repetat testul si a iesit pozitiv inseamna ca esti insarcinata. daca nu iti permiti un medic particular atunci trebuie sa mergi la medicul de familie care iti va da o trimitere la o policlinica pentru sectia de ginecologie. felicitari si sarbatori fericite

| vaiana a răspuns:

Du-te la o clinica buna[gen maria stolpes] care se afla in apropierea spitalului bucur.sunt competenti si iti vor da raspuns la toate intrebarile tale.nu stiu exact tariful dar cred ca este in jur de 70 roni.intra pe net si cauta clinica.bafta