| andrutik a întrebat:

vreau sa divortez am un an de casatorie am aflat ce acte imi trebuie dar am o mica problema buletinul nu mi l-am schimbat a ramas tot ala cu nume de fata pot sa depun actele de divort si mai vreau sa stiu daca imi depun actele cat dureaza ca sa divortez ca as vrea sa plec din tara si daca pot pleca din tara daca nu s-a terminat cu divortul.Multumesc.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti cere divortul, in probatiune anexezi copia certificatului de casatorie si ceri si revenirea la numele de fata. Daca a trecut un an de la incheierea casatoriei civile si nu exista copil/copii minori, atunci poti divorta prin acordul partilor, daca si sotul tau este de acord, trebuie sa semneze si el cererea de divort. In acest caz nu trebuie invocate motive si nici alte probe si divortul se pronunta repede. Nu ai nevoie de avocat, dar trebuie sa te prezinti la fiecare termen de judecata. Numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

Da poti pleca te reprezinta avocatul tau. si daca nu ai copii. nu ai nimic facut pe timpuil casatoriei ok se termina repede. NU mai este legea aceea ca nu vrea unu sa divorteze si nu se rezolva. Acum iti spune judecatorul ca [dragoste cu sila nu merge ] chiar si cu copii am caz in familie. MErgio inainte si gata daca asta e decizia ta.

| ines a răspuns:

Poti pune pe cineva din familie sa te reprezinte la divort dar sa fie trecut de 18 ani daca nu vrei avocat.

| andrutik explică:

Da eu nu vreau avocat...