| Alina1345 a întrebat:

Buna!
Trebuie sa plec din tara peste doua zile iar zilele trecute mi-am pierfut buletinul si am fost sa imi depun actele pentru unul nou, problema e ca imi iese in 2 saptamani si nu am cum sa il ridic pana la vara cand ma intorc. Dar mi-am gasit buletinul insa acesta stiu ca e anulat in momentul declararii pierdut. Pot iesi cu el din tara anulat? Mentionez ca merg cu avionul. E vreo problema la aeroport sau nu au cum sa isi dea seama?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai voie să foloseşti C.I. care ai declarat-o pierdută!
Mai mult, ai OBLIGAŢIA de a o preda la Poliţie cât mai URGENT!

Vei putea ieşi din ţară doar cu NOUA Carte de Identitate sau cu Paşaport valabil!

Toate cele bune!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca este anulat nu poti iesi cu el din tara. Daca va fi verificat la vama te vor intoarce din drum si te poti alege si cu vreo amenda.Mai bine iti amani plecarea pana iti iei buletinul nou.

suntserios
| suntserios a răspuns:

In practica nu prea ai voie, ala nu mai e un document valid si oricand poti avea probleme. Ca la aeroport se uita asa la reprezeala pe el nu inseamna ca la un moment dat nu poti fi verificat mai in amanunt. Daca era asa urgent de ce nu ti-ai facut noua CI in regim de urgenta?

| raluk27 a răspuns (pentru suntserios):

Si iata de ce e bine sa ai si pasaport cand iesi din tara happy

| suntserios a răspuns (pentru raluk27):

Irelevant si pasaportul poate expira

| raluk27 a răspuns (pentru suntserios):

Da, poate expira, dar trebuie sa fii cumplit de ghinionist sa iti expira fix cand iti expira si buletinul.
Deci, mai lasa-ma cu buletinul tau! Continua sa crezi ca o carte de identitate e "panaceu universal"

| suntserios a răspuns (pentru raluk27):

Pasaportul expira mai des decat cartea de identitate asa ca... ai sanse mai mari sa ai probleme cu pasaportul...

| Alina1345 explică:

Nu pot sa aman plecarea deoarece imi pierd locul de munca.
Ma gandeam ca poate cei de la aeroport nu isi vor da seama, din ce am vazut ei doar se uita la poza si la data valabilitatii