| IeseancaAna a întrebat:

Bunica mea nu ma mai lasa in pace. Toata ziua numa pierde vremea aiurea la televizor si neavand ce face ma bazaie intruna cu invatatul.Parca as avea 2 ani. Si sunt in clasa a 11-a.Deci nu o mai suport! Din 2 in 2 minute numa,, Pune-te la carte". Repeta aceeasi informatie ca un papagal si peste tot numai cu ochii pe mine e.Ce naiba are baba asta? Ea nu face absolut nimic toata ziua si spune de mine.Si interesant ca atunci cand chiar am de invatat ma bazaie cu prostiile ei si asta nu vede. Daca ma vede libera 5 minute stand pe telefon numai ma injura si face crize! De parca n-ar fi vazut asa ceva in viata ei.Ea intotdeauna sta izolata de oameni stand numai si numai la televizor.Eu macar nu stau intruna la telefon ca ea.Sa taca din gura ca nu ii ea mai buna.Am 17 ani si stiu cum sa ma port, nu mai am 2! Ce tot poarta de grija la invatatul meu? E datoria ei sa invete sau a mea? Fac ce vreau pana la urma.E decizia mea.Si pentru nota 9 imi face gura.Cum sa mai procedez cu ea, ca imi mananca toti nervii?!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tocmai, ca ai 17 ani si nu 2 ani, poti inetlege ca prioritatea la varsta asta este cartea si invatatul, nu statul pe telefon.
Inchide telefonul cand esti acasa si pune-l la vedere, apucandu-te de invatat,. In felul asta, nu se mai leaga nimenid e tine.
Vreau sa-ti spun ca, bunica are perfecta dreptate sa te imboldeasca sa inveti, esti la varsta cand esti distarsa usor de orice mesaj sau telefon ssi te interseaza exact ca un copilas mic, mai mult decat invatatul.
vei intelege asta cand vei fiis i tu mama sau bunica, sa evzi cum te doare cand copilul sau nepotul raspund necuviincios, ins pecial cand singura lor responsabiliatte ste sa invete, nu sa se joaac pe telefon, ca un copilas mic.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Inregistreaza-o si arata-o parintilor
nu se rezolva, URLA LA EA
nu se rezolva, incuie-te intr-o camera sau nu mai sta acasa

inteleg ca esti fata si ca esti timida, dar, aia nu e viata ce descrii tu acolo, in locul tau mi-as ameninta parintii ca imi fac un boyfriend sau mai multi si ma phoot cu el toata ziua, nu mai dau pe acasa, apoi ma intorc insarcinata si plina de boli cu transmitere sexuala, iar mesajul e:

LUATI NENOROCIREA DE PE MINE!

| IeseancaAna explică (pentru CarcotasulVesel):

Explica.Ce vrei sa spui?

| IeseancaAna explică (pentru CarcotasulVesel):

Explica.Ce vrei sa spui? Asta nu are nici o legatura cu prostia ce ai scris.o acolo.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru IeseancaAna):

Ca problema asta nu se rezolva singura, IN NICI UN CAZ
ca o sa doara ca sa o rezolvi, trebuie sa produci un soc PUTERNIC care sa impuna mesajul tau la modul CATEGORIC SI ABSOLUT:
ASA NU SE MAI POATE, PANA AICI!
mai ales
TREBUIE sa actionezi cu hotarare si sa nu dai inapoi nici un pic, altfel nu numai ca nu o sa rezolvi nimic, dar o sa fie si mai rau

iar sus ti-am scris niste idei de socuri care ar putea fi destul de puternice

eu am avut o problema asemanatoare cu maica-mea, si pe la 15 ani am reactionat, SERIOS, dupa ce problema s-a rezolvat, nu numai ca nu am mai avut problema respectiva, dar eu si maica-mea am fost FOARTE buni prieteni de atunci

sigur ca m-a durut la momentul respectiv, sa o vad persoana pe care o iubesc: maica-mea avand un soc, dar NU SE POATE ALTFEL, respectiva persoana nu isi da seama ce face, nu isi da seama cat rau face, iar ce e cel mai naspa e faptul ca nu numai ca i se pare normal, dar crede ca face foarte bine ce face
ultimul cuvant:
RAUL TREBUIE TAIAT DE LA RADACINA, FARA MILA!

| Foreveryoung1548 a răspuns:

Bună Ana! Bunica ta trăieste vremurile tinereti ei ( comunismul) si trebuie sa o înțălegi, oameni când îmbatrânesc devin mai cicălitori, are dreptate la faza cu învătatul, trebuie sa înveti, ea îsi doreste sa ajungi ceva mare în viață dar este si foarte că te înjură, nu meriti sa fi înjurată de către o bunică, este absolut urât, încearcă sa le parintilor tăi sa vorbeasca cu bunica ta sa nu te mai înjure.