| denisTiky a întrebat:

Bunica tatalui meu imi este stra bunica? Iar bunica bunicii tatalui meu imi este stra stra bunica?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bunica ta = mama tatalui tau
Stra-bunica ta = bunica tatalui tau
Stra-stra-bunica ta = stra-bunica tatalui tau
Stra-stra-stra-bunica ta = stra-stra-bunica tatalui tau.

| Lostlyric a răspuns:

Stra-stra-stra-bunica ta. Mama bunicii tatalui tau ar fi stra-stra-bunica. Bunica bunicii tatalui tau este stra-stra-stra-bunica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Exact

| Peridava a răspuns:

Da, bunica tatalui, iti este strabunica.
Bunica bunicii tatalui? Cam departe. Stra-stra-stra bunica. Oare nu ai vrut sa intrebi de mama bunicii (strabunica tatalui)? Atunci iti este stra-stra bunica.

| fanmiraculos105 a răspuns:

Da, cam așa ceva

| Gradiva a răspuns:

Nu. Deci, mama tatalui tau iti este bunica. Bunica tatalui tau iti este stra-bunica, mama bunicii tatalui tau iti este stra-stra-bunica, iar bunica bunicii tatalui tau iti este stra-stra-stra-bunica (cu 3 de stra).

| Peridava a răspuns (pentru Gradiva):

Vezi ca lipseste strabunica. Ai gresit calculele.