| AliGab a întrebat:

Care credeti ca ar fi consecintele la maturitate ale unui abuz sexual suferit in copilarie (in jurul varstei de 5-6 ani)? Si care ar fi atitudinea ce o poate lua victima spre vindecarea acestor consecinte?

Răspuns Câştigător
| IgoToHellForThis a răspuns:

Daca ceva s-a intamplat in copilarie nu poti uita tot :].Tot ce facem si toate probleme psihologice si de genul asta sunt influentate de dramele copilariei. Daca asa ceva s-a intamplat nu are cum sa uite.

18 răspunsuri:
| AliGab explică:

Tocmai increderea de sine este cu adevarat o problema. Iar rau celor din jur, cand nu-ti dai seama de consecinte, poti face involuntar.

| AliGab explică:

Usor de spus... foarte greu de facut. De mai bine de 10 ani ma lupt sa o redobandesc (adica de cand mi-am dat seama cu adevarat cu ce trairi incep sa ma confrunt

| AliGab explică:

Nu am de ce sa nu vreau...

| CeaCuMasca a răspuns:

Tendinta ca victima sa actioneze la fel cu alte persoane.Lipsa de incredere in sine si in ceilalti.O imagine alterata privind fericirea si cum o poti obtine.O perspectiva diferita asupra relatiilor sexuale.

| thefighter1 a răspuns:

Traume

| badboy18 a răspuns:

Depinde acum de fiecare om in parte... psihologic sunt destul de multe insa depinde de modul cum priveste victima respectiva ceea ce i s-a intamplat.

| AliGab explică (pentru IgoToHellForThis):

Multumesc pentru link

| IgoToHellForThis a răspuns (pentru AliGab):

Cu placere sper sa te ajute happy.

| IgoToHellForThis a răspuns:

Bai rolling on the floor) nu inseamna ca esti slab.Deci daca ai fost violat la varsta aia o sa fie consecinte foarte grave nu depinde de tine si de oameni care o sa te sustina. happy oricum cred ca avem pareri diferite. Daca ai parte de experiente neplacute in copilarie la varste foarte fragede o sa se instaleze tot felul de boli mintale si trebuie vindecat tot cat mai repede.Si cand zic drame in copilarie nu ma refer ca vroiai o bomboana si nu ti'a fost cumparata ma refer la lucruri serioase ^_^

| izabela1234 a răspuns:

Frica de oameni

| Roberta74 a răspuns:

Iti poate afecta starea de socializare

| MaddSkillz a răspuns:

Nu te mai lasa violat in toaletele publice

| AliGab explică (pentru MaddSkillz):

Habar nu ai ce spui... vezi sa nu o patesti chiar tu...Doamne fereste

| MaddSkillz a răspuns (pentru AliGab):

Nu's atat de prost ma laughing

| AliGab explică (pentru MaddSkillz):

Mai vedem noi...

| MaddSkillz a răspuns (pentru AliGab):

Hua pedofilule!

| AliGab explică (pentru MaddSkillz):

Mai fraiere crezi ca daca as fi pedofila m-ar interesa prea mult de sentimentele victimelor... poti gandi macar cat o gaina sau, ma rog, cocos? Dar probabil ca intrebarea mea daca tu gandesti nu-si prea are rostul... se poate trage concluzia din raspunsurile tale. Sa-ti dea Dumnezeu macar un pic de minte ca sa ai grija ce tastezi data viitoare