| teddytwice a întrebat:

Care e solutia fericirii?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Sa fii Bun, sa stii sa accepti prostia si rautatile celorlalti, sa accepti ce nu poti schimba, sa poti sa taci uneori, oricat te-ar durea nedreptatea indurata, sa stii sa te bucuri de micile/multe bucurii cotidiene, sa poti aprecia si savura muzica, culorile, curcubeul, zambetul unui copil, rasaritul si apusul, un animalut care vine la tine, zambetul cuiva..., sa poti fii Bun chiar si cu cel rau cu tine, sa te bucuri in fiecare dimineata ca te trezesti, sa multumesti pentru tot ce ai, sa ajuti cand poti, pe unul mult mai jos decat tine, si seara cand te culci, sa poti multumi linistit pentru tot ce ti-a fost dat, in plus, in acea zi!

13 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Daca-mi dai ecuatia fericirii, eu iti spun solutia!

mariana
| mariana a răspuns:

Dupa cum ti-ai dat seama o definitie simpla a fericirii nu exista, pentru ca fiecare om isi doreste ceva anume de la viata si daca a reusit sa obtina ce a dorit este fericit. Fiind om, cred ca important este sa fii sanatos, sa-ti stabilesti idealuri pe care tu le poti realiza, sa nu investesti energie in lucrurile pe care nu le poti schimba, pentru ca inseamna ca te lupti cu "morile de vant" si nu este cazul. De asemenea, cred ca este o fericire sa reusesti sa-ti pui in valoare talentele cu care ai fost inzestrat si fiecare zi s-o traieste cu intensitate, pentru ca doar asa simti intr-adevar ca traiesti. Daca ti-e frica de munca, daca ti-e frica de cei din jurul tau, daca-ti pui "vize" prea inalte si te compari cu cei care sunt cu mult deasupra ta, cred ca te vei simti mizerabil si atunci nu-ti ramane decat solutia de a te bucura de orice mica realizare a ta sau a celor pe care-i ai in anturaj ori in familie, sa-ti faci o familie proprie si sa aduci pe lume un copil, care te va face sa te simti nemuritor, pentru ca in el vei investi tot ce ai mai bun in tine. De exemplu mangaierea unui copil, soapta spusa la ureche ca un cuvant de taina, un gest tandru, toate pot fi momente care compun fericirea.
Mi se pare ca o sinteza a tot ce poti avea atunci cand esti fericit ti-a facut-o PsihoSex, iar ceilalti care ti-au dat raspunsuri, au subliniat unul sau altul din momentele ce compun fericirea, care pentru fiecare este diferita, asa cum deja ti s-a explicat. Solutia fericirii este deschiderea fata de oportunitatile pe care ti le ofera viata, curajul de a trai la cote cat mai inalte, din punct de vedere al sentimentelor umane si iubirea fiintei tale, asa cum te-a inzestrat natura, pentru ca altfel te vei simti inferior celorlalti si atunci fericirea fuge cat ai clipi din calea ta.
Solutia fericirii este sa-ti traiesti viata si sa nu "vegetezi", pentru ca intervine plictisul, invidia si alte sentimente negative daca stai sa astepti ca sa traiasca altul in locul tau, sa ia deciziile in locul tau si sa creada ca a primi e fericire, pe cand esti cu adevarat fericit doar atunci cand poti face pe cel de langa tine fericit. Iti doresc sa fii fericit(a).

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Viata traita fara compromisuri.

mlm
| mlm a răspuns:

Incearca sa iubesti cu pasiune, incearca sa-ti traiesti viata, ca nu stii cum te vei rani si te va durea, traind, iubindgassti calea de-a avea o viata implinita si fericita.

lolita
| lolita a răspuns:

Sa savuirezi ficare clipa traita si sa nu te vaiti ca-ti merge rau. eu sunt fericita si cei din jurul meu sunt si ei.

| moonY a răspuns:

Depinde in ce consta fericirea pentru tine.
daca vrei bani-te vei casatori cu1 bogat;
daca vrei iubire -vei renunta la tot pentru tipu' ala care te'a facut fericita, chiar daca parintii nu-l accepta pentru ca n'are bani;
daca vrei o profesie buna -vei renunta la iubire pentru a ajunge pe ultima treapta a carierei.
eu totusi cred ca solutia fericirii ar fi sa gasesti metoda de a le imbina pe toate, fara sacrificii. poti?

| mioara a răspuns:

Sa fi sincer cu jumatatea ta.

| mami a răspuns:

In primul rind sanatate apoi o casnicie cu urmasi
o baza materiala si financiara sa nu ai frica zilei de miine

| andreea_8479 a răspuns:

Definitia fericiri... difera de la o pers la alta.eu cred ca atunci cand ai cv ce te face fericit, din egoism iti pui intrebarea"oare nu as putea avea mai mult?"... uneori atunci cand esti fericit pe plan sentimental poti avea esecuri la serviciu sau invers.si asa nu esti multumit niciodata.parerea mea este ca trebuie sa fi optimist, sa te bucuri de viata, sa te multumesti cu ceea ce ai, sa iubesti sh sa fi iubit

| selef a răspuns:

7, 8-didehydro-4, 5-epoxy-
17-methylmorphinan-3, 6-diol

| Ea a răspuns:

Eu cred ca ti-ai dat singur raspuns la intrebare, cand ai ales rubrica in care vrei sa fie afisata. Solutia fericirii este dragostea, pentru ca oricate lacrimi ar presupune, intotdeauna vei avea motive ca sa zambesti pentru ca... "s-a intamplat...". In plus... "ca n-am iubit, am plans odata, dar nu am plans c-am prea iubit..." happy.

| eeeeeeeeee a răspuns:

Sa te multumesti cu ce ai.sa nu iti doresti prea multe, sau sa iti doresti ceva ce sigur si usur sa poti obtine.

| lavinia_9815 a răspuns:

Daca esti sanatos esti cel mai fericit