| alexxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxa a întrebat:

Cat m-ar costa o nunta in mare parte? nu de fite as dori o nunta clasica su 80 de familii deci aproximatin 150-160 de persoane...un restaurant nu foarte scump unde pot aduce eu mancarea bautura mea ...etc ..va rog ajutati-ma cu sfaturi pe mine si iubitul meu nu ne-ar ajuta parintii prea mult

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

E o nunta foarte mare, asa ca te poti astepta sa fie scumpa. In plus, este genul de nunta la care chemi persoane pe care le cunoasti foarte putin, care vin mai mult din obligatie si atunci te poti astepta ca multi sa te lase balta fara sa te anunte. Daca faci o nunta de 35-45 de cupluri, atunci vin rude si prieteni, care vin de placere si care nu te lasa balta, asa ca cheltuielile sunt mult mult mai mici.
Daca vrei sa duci si mancarea ta, inseamna ca vrei o sala de festivitati, nu un restaurant. Inchirierea unei astfel de sali este destul de ieftina, in jur de 4-5000 de lei. Dar va trebui sa angajezi tu chelnerii si bucatarii.
Cand m-am casatorit eu, in urma cu 6 ani si jumatate, parintii nostri nu prea au putut sa ne ajute. Ne-au dat in jur de 4000 de lei, am mai strans noi bani cam timp de un an si am reusit. Dar am facut o nunta medie (96 de persoane cu totul), la un restaurant obisnuit (unde am dus noi bautura, dar a fost mancarea, bucatarii si chelnerii lor), cu haine frumoase dar destul de ieftine, cu verighete facute prin topirea unor bijuterii mai vechi ale mele si ale bunicilor noastre, cu flori simple, la biserica de cartier. Ne-a costat atunci cam 20 000 de lei (adica 200 de milioane pe vremea aia), banii primiti cadou fiind suficienti pentru a acoperi toate cheltuielile, plus 10 zile de miere.

| darrio2007 a răspuns:

Nunta clasica de care vorbesti se cam ridica la pret.Si nu stiu cat veti putea voi doi acoperi costul ei.Sa stii ca nu ai sa gasesti usor un restaurant care sa accepte sa vii cu mancarea si bautura ta. Poate doar un salon de nunti. Daca ai asa ceva in orasul tau.Nici nu ai spus in ce oras faci nunta.

| DenisaMetal a răspuns:

Hei! Iti recomand sa mergi sa vorbesti personal la un restaurant. Este cel mai bine pentru tine! Noroc in tot ceea ce faci!

| IloveME a răspuns:

Poi incearca la sala de nunti, din satul / orasul unde stai!
Incearca sa incepi pregatirile cu un an inainte sa ai timp si sa poti plati pe parcurs toate costurile!
In jur de 30-50 milioane + rochita 20 milioane + starea civila, biserica ornamentele, costumul de mire!
Parerea mea este ca ai ajunge in jur de 100 de milioane!

| viotedy a răspuns:

Nu prea accepta sa vii cu mancarea si meniul porneste de pe la35 lei de persoana.mai bine inchiriezi o sala daca ai restul.

| BSwwatch a răspuns:

Pai in primul rind difera pretul in functe de oras, depinde unde stai etc.....ehe isuratoarea asta nu e asa cum crede lumea, trebuie sa umblati pri orasul vostru, e alergatura, de aici de pe TPU eventual sa chemati invitati!happy

| stanjn29 a răspuns:

Avem meniuri speciale pentru evenimentul tau de sambata seara! Fie ca vrei o sa faci o cununie sau o petrecere, NoName Events te astepata cu ceva special. Ti-am pregatit meniurile GOLD si PLATINUM care curpind o lista lunga de preparate care sunt extrem de bune. Vezi aici http://nonameevents.ro/......e-sambata/