| anonim_4396 a întrebat:

Ce e de facut cu o femeie care a avut un trecut urat si greu dar isi varsa nervii si frustrarile pe cei din jur?
adica iubita mea care are 28 de ani face 29, eu 20 fac 21, se supara mereu,e o suparacioasa, zice ne despartim si dupa spune ca nu vorbeste serios, nu este serios ceea ce spune,dar nu se desparte zice asa si se supara si pe altii si ma lasa si pe mine.
Ea are un trecut greu si urat, i-a decedat tatal inainte si stiu ca e greu.
Are si ea dizabilitati ca si eu am, dar m-a lasat inainte pentru altii doar sa fim mama fiu intr-un joc ca acolo am cunoscut-o si acum il jucam, se numeste avakin life si vorbim si pe insta, Facebook, discord avakin, snapchat, dar nu stiu ce sa ma fac cu ea..sufar si nu vede adica frate tin la tine, te iubesc si tu ce faci.
Si inainte cand adormeam pe joc dadea un friend.
ce pot face cum sa o pot ajuta?
Inainte i-am spus ca stiu ca este asa din cauza fostilor iubiti si astea si a zis da si ce sa fac adica a recunoscut.
Scuzati-ma ca nu am scris corect, dar din cauza handicapului nu am clase multe.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Esti sigur ca aveti o relatie normala? Partea cu mama si fiu nu am inteles-o.Tu nu poti face nimic si nici nu e problema ta, femeia are nevoie de un psiholog.

| anonim_4396 explică (pentru dullcat):

Am jucat un joc unde eram personaje, dar nu stiu face urat frate nu imi place ne intelegem si bine dar daca o superi face urat

13 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ii dai pace femeii aleia, ca tu esti un copil pe langa ea, ea neavand sentimente pentru tine, de aceea este suparacioasa, ca-i incurci afacerile cu alti barbati.

| Hyperion7 a răspuns:

In primul rand,e o diferență de vârstă majoră, din punctul meu de vedere.
Adică de aici apar și diferențele de mentalități și de înțelegerea suferinței.
In al doilea rând, cum zicea și dullcat, e nevoie de psiholog in acest caz, tu nu o sa poți face mare lucru.Crede-ma! Ba chiar o să înrăutățești situația!
In al treilea rând,tu i-ai oferit doar înțelegere și de asta era mai ok, acum poate nu i-o mai oferi nici pe aia (și din ce vad,nu i-o mai oferi.)
Uite,eu îți recomand să fii mai drăgăstos cu ea,sa ii spui cuvinte frumoase,sa ii spui cat de frumoasa e,sa ii spui lucruri de care ești mândru de ea(fie cat de mici), sa îi vorbești frumos, fara sa te răstești la ea, sa o îmbrățișezi, sa o lași să plângă pe umărul tău.Chestii mici, dar care fac o diferență dumnezeiasca!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Hyperion7):

Pentru oamenii fara prea multa carte, e clar ca diferenta de varsta isi spune cuvantul. Relatia lor e sortita esecului inca din start. Nu vreau sa fiu bulangiul care arunca cu rahat, dar asta e realitatea. Amandoi au nevoie de ani grei de cultura si de ajutor psihologic. Si cum de cele mai multe ori aceste actiuni necesita efort financiar si intelectual, in cazul lor e aproape imposibil. Este si o vorba: "Nu poti invata un caine batran, trucuri noi". Ei daca nu pot concepe ideea de progres si cultura, nu ai cum sa le spui sa isi rezolve problemele, pentru ca habar nu au. Singura lor sansa e ca fiecare sa-si gaseasca un partener care sa aiba mila si rabdare cu ei. Insa ei impreuna, nu au cum sa functioneze.

| Hyperion7 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Ce e drept! Ai dreptate!
Însă pot incerca, asta macar pentru a-și demonstra sieși că ei chiar nu se potrivesc, altfel intervine regretul și suferința că puteau face și nu au făcut!

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Hyperion7):

Pot incerca si asta, dar daca nu realizeaza, si se cearta si se impaca iar si iar... Dar totusi mereu exista speranta. Poate reusesc ei cumva sa isi dea un sens vietii lor.

| Hyperion7 a răspuns (pentru StoicAnalysis):

Când persoanele au concepții diferite asupra vieții și unul din ei are o energie foarte joasa, fie îl condamna și pe cel în cauză sa coboare energia, fie își recalibrează cu altcineva energia.
In orice caz, slabe șanse să își dea un sens vieții împreună, zic eu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ori ii rezolvi problemele ori va despartiti. Alege ce crezi. Ar fi bine sa va despartiti din cauza diferentelor.

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Problemele unui om nu se pot vindeca daca acesta nu dorește să fie vindecat și nici un om nu se va schimba pentru alt om, daca o face doar pentru el.Schimbarea vine din partea celei care are probleme, daca chiar ar vrea sa se schimbe.

| anonim_4396 explică (pentru Hyperion7):

****

| Hyperion7 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pardon,nu am auzit rolling on the floor

| KovacsB a răspuns:

Cauta si tu una de 55 de ani, daca tot iti cauti mama.

| WilliamQoilung2024 a răspuns:

Salut! Ceea ce vă unește, este suferința.
Dar ar trebui să mai fie vorba și de dragoste, empatie, respect.
Diferența de vârstă, ar fi o cauză pentru neînțelegerile voastre.
Într-o zi, poate aveți curajul să vă spuneți fiecare ce nu vă convine la celălalt și poate, ce ar trebui schimbat.
Discutați, cât se poate de calmi.
Și mai lăsați mediul online și aici mă refer la jocuri, pentru viața reală. Pentru mângâieri, tandrețe și iubire.