| hagi24 a întrebat:

Ce e verisoara unchiului de gradul 2 pentru mine?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce intelegi tu prin "unchi de gradul 2"?
Nu exista un asemenea grad de rudenie, unchi de sange sunt doar fratii tatalui si mamei iar unchi afini (prin alianta) sotii surorilor tatei sau mamei.
Expune mai clar situatia rudeniei, precum si daca este vorba de verisoara primara sau de alt grad si o sa-ti dau un raspuns concret.

| hagi24 explică (pentru Ioandelasal):

Verisuroul mamei de gradul 1winking

| hagi24 explică (pentru Ioandelasal):

Verisuroul mamei de gradul 1 si el are verisoara de gradul 1 si ea ce e pentru mine?

| Ioandelasal a răspuns (pentru hagi24):

Ti-am raspuns la mesajul pe privat si o repet: este o ruda indepartata, prin alianta, respectiv afin de gradul 9.