| Charlotte3749 a întrebat:

Ce nu le ajunge la bărbați ca se uită mereu după fete și rețelele de socializare și alte aplicații tot caută fete sexy, îmbrăcate indecent? Oare sunt și femei care din plictiseala sau nevoie caută bărbați sexy?

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Trebuie să înțelegi că asta este natura bărbatului. În loc să fii înțelegătoare, să empatizezi și să-l distragi, acuzi. Nimeni nu vrea anchetatori lângă el

| Charlotte3749 explică (pentru TheGentleman):

Asta e scuza bună pentru bărbați, dar oamenii demult au evoluat si pot controla ceea ce vreau si simt, nu sunt animale cu instincte primare. Daca unele femei si bărbați pot să-și controleze nevoile, cred ca ceilalți sunt inca in evoluție de stau cu asa principii... cel mai probabil nu vor sa schimbe ceea ce fac.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Charlotte3749):

Nimeni nu isi poate controla mereu nevoile ca nu suntem roboti. Nu e "scuza buna" ci asa functionam.
Oamenii au evoluat, dar nu atat de repede. Unele instincte inca le avem.
Si femeile ca si noi barbatii, se uita dupa ce e mai "bun" decat ce au acasa. Doar ca singura diferenta dintre voi si noi e ca noi nu facem atat de mult tamtam pe subiect pe cum faceti voi.
Noi gandim logic in general. Adica intelegem aceste porniri si daca suntem destul de disciplinati, le canalizam in altceva mai productiv. Daca nu, incepem sa gresim, aia e.
Voi femeile ( nu toate ), ganditi mai mult emotional pentru ca asa e in natura voastra. Sa fiti empatice si grijulii cu odraslele si cu sotii vostri. Si e si normal ca logica sa fie mai scazuta putin fata de noi. In ADN-ul vostru cerebral va este intiparita ideea de ingrijire si emotii putin mai accentuate pentru a performa mai bine in a ingriji. De asta va enervati mai tare, de asta plangeti mai accentuat atunci cand o faceti, de asta va doare mai mult, etc.
In concluzie, nimeni nu trebuie sa acuze felul cum functionam noi ca oameni. De asta avem dreptul la liberul arbitru. Nu iti convine partenerul/partenera? Ai toata libertatea sa iti cauti pe altcineva. Nu iti pune nimeni pistolul la tampla. Insa daca nu ai rabdare sa cauti pe cineva, sau nu este posibil pentru tine, atunci incearca sa iti intelegi nevoile tale si ale partenerului, si impreuna sa lucrati la un comun acord. Exista comunicare asertiva pentru asta...

| Charlotte3749 explică (pentru StoicAnalysis):

Pai dacă zici ca gândiți mai logic, nu ar trebui să știți despre momentele care o deranjează pe persoana de alături și dacă vreți să aveți o relație bună, să nu faceți ceea ce deranjează sau doare? Pentru ca daca eu gandesc bine logic, daca vrei sa ai o relație cu o persoana, tu faci tot ce trebuie ca sa fii cu ea si ceea ca nu vezi funduri nu e sfârșitul lumii, doar sunt multe activități care ar înlocui acest prost obicei? Eu la fel pot să fac asta, dar nu vad nici un motiv din ce laș face, eu incerc sa ignor și să nu prea trag atenție pentru ca persoana de linga mine contează mai mult decât oricine altcineva. Eu nu vad așa situația eu mereu cântăresc greutatea la probleme, ce se întâmplă dacă m-aș uita si ce se întâmplă daca nu ma uit si scot concluzia, nu as zice ca am de câștigat mai mult daca ma uit după alții, din contra, pierd timpul și pierd si respectul persoanei de alaturi...

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Charlotte3749):

Aici ai gandit-o logic, dar in realitate te roade frustrarea ca barbatul respectiv se uita dupa altele, aceasta fiind o emotie accentuata si anume "gelozia". Si din nou, daca nu iti convine ceva la partener si nu ai rabdarea sa comunici cu el acest aspect, sau pur si simplu nu vrea sa inteleaga, pleaca de langa el. Ce rost are sa-ti consumi nervii pe ceva ce nu poti controla? Ca in realitate tu de fapt asta cauti. Sa controlezi persoana de langa tine. Ii interzici sa faca ceva anume, il constrangi. In loc sa comunici cu el si sa va dati cartile pe fata, tu incerci sa-i pui "zgarda" emotionala.
Adica eu te inteleg pe tine ca te doare sufletul si iti vine sa urli atunci cand vezi ca partenerul se uita la alta, dar solutia nu consta niciodata in a incerca sa constrangi persoana, sau sa-l certi.

| Charlotte3749 explică (pentru StoicAnalysis):

Mereu asa gândesc, că știu ca ceea ce fac influențează ceea ce o sa fie. Noi am comunicat, am avut 10 ani de răbdare sa explic unu și același lucru, pină când acum am ajuns la concluzia ca el mereu asta căuta și interesul principal erau fetele. Dragostea orbește, mulțumesc mult pentru sfat.

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Charlotte3749):

Cu mare placere. Nu imi place sa ma bag in viata altuia, dar 10 ani de rezolvat o problema de genul e prea mult timp irosit pe o persoana. Daca era vorba de hai sa zicem 4 ani, mai intelegeam. Totusi daca doar se uita si atat, nu ar fi ceva foarte grav... E deja grav daca observi ca chiar in fiecare zi le cauta si le doreste. De obicei vezi asta la modul enervant. Gen neglijeaza alte aspecte ce tin de voi, doar ca sa se uite la ele, si alte chestii de genul. Daca doar asta e singurul inconvenient si nu iti afecteaza negativ viata, nu ar fi prea bine sa pui capat unei relatii de 10 ani. Totusi sunt ani in care banuiesc ca ati avut si momente fericite impreuna.

| TheGentleman a răspuns (pentru Charlotte3749):

Cum spune și colegul, așa este. Am evoluat din punct de vedere al valorilor morale, dar organismul nu a evoluat foarte mult, tot așa funcționează, dovada că sedentarismul ucide, mâncarea procesată ucide etc.

Dar să revenim: dacă te afli într-o încăpere cu mulți oameni dezbrăcați (inclusiv femei) penisul se poate „scula". Asta ține de instinct. Ce faci cu el, asta ține de evoluție. Ai de ales: te scuzi, și dacă vezi că deranjează te retragi, sau devii nesimțit și pervers.

De evoluție ține și negocierea nevoilor sexuale, nu reprimarea lor.

uite, poți viziona un interviu cu psihosexolog: https://www.youtube.com/watch?v=1W78idYota8

Și să vizionezi serialul Sex Education pe Netflix

:)

Problemele apar pentru că nimeni nu dorește să discute deschis și sincer despre aceste aspecte. Unii preferă să le ascundă sub preș și să se prefacă că nu există...

44 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un barbat sau o femeie sanatoasa se uita la un exemplar de frumusete corporala a genului opus. Asa functioneaza natura sanatoasa.
Gelozia estte o manifestare nesanatoasa, posesiva.

| ania a răspuns:

Asa-i natura pacatoasa a omului, lacoma.

| Simpatic a răspuns:

Generalizezi dar...
in comert functioneaza un principiu> dupa cerere si oferta!

Si baietii se uita in egala masura in care si femeile se uita!
De ce unele se imbraca indecent si se afiseaza asa pe retelele de socializare? Nu cauta ele ceva, printre altele si validarea ca sunt atragatoare!

| Violleta2022 a răspuns:

Stai linistita ca nu toti barbatii cauta femei imbracate indecent, doar aia care-s obsedati cu masturbarea, de aia cauta.

| dullcat a răspuns:

Problema a tot fost dezbatuta, chiar nu-i asa greu de inteles.Generalizarile nu ne fac bine.Da, exista si femei.

https://www.reginamaria.ro/articole-medicale/infidelitate

| Hyperion7 a răspuns:

Pui problema greșit!
Problema reală e că de ce nu ești atenta la ce alegi?
Adică nu poți aștepta de la un golan sa îți fie loială,iar dacă ești fana bad boys,îți asumi acest aspect.
Însă nu toată lumea înșeală, nu toată lumea vânează fete goale pușcă și așa mai departe, insa cei care o fac, fie sunt bad boys, fie nu li se ofera intimitate.
Sunt și femei.

| ReddY25 a răspuns:

Se plictiseschappy

Răspuns utilizator avertizat
| wildthing a răspuns:

Dar acele fete de pe retelele de socializare si alte aplicatii, imbracate indecent, de ce oare sunt acolo?winking

| Charlotte3749 explică (pentru wildthing):

Pentru cei care nu sunt căsătoriți presupun?

| wildthing a răspuns (pentru Charlotte3749):

Dar cei casatoriti, atunci cand ajung sa insele...cu cine inseala?winking

| Charlotte3749 explică (pentru wildthing):

Da, dar vorbim de ce la unii bărbați lenta e plină de fete si la alții de masini, motociclete si alte nebunii de bărbați dar nu fete?

| FreddieM a răspuns:

Soția simte mereu când soțul trage câte o ochiata la o tipa,, bine''. E natura animala care ne domina din păcate, dar din bun simt pentru partenera, ori ești foarte discret, ori eviți de tot.
Si dacă ai partenera/soție, nu mai cauți tipe goale/sexy pe internet. Tot din bun simt.
Cheers

| Lupică27 a răspuns:

Fetele tinere din ziua de azi se uita dupa altii cu copiii si barbatii lor de mana, au conturi de only fans asa ca nu mai judeca tu.

| Charlotte3749 explică (pentru Lupică27):

Pai da vorbesc si de bărbați si de femei, daca sunt împreună cu cineva și persoana a făcut alegerea deja, pentru ce sa umbli sa mai cauți altceva, nu ar trebui sa fie sa lucreze la relatie si sa faca tot posibilul ca sa se înțeleagă mai bine și să faca compromisuri ca sa aibă ambii ceea de ce au nevoie in relație, nu înafara relație?

| Lupică27 a răspuns (pentru Charlotte3749):

Pai barbatul bogat, femeia frumoasa si ciresul de la strada nu sunt doar ale tale. Trebuie sa iti iei partener pe masura ta.
Eu spre exemplu tind spre femeile inteligente, degeaba e frumoasa daca e proasta. Cu un prost nici nu ai ce sa vorbesti si nici treaba nu poti sa faci.

| Charlotte3749 explică (pentru Lupică27):

Am înțeles, mersi pentru sfat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

| adryang78 a răspuns:

Orice bărbat se uită cu plăcere la o femeie care arată bine. Și orice femeie se uită cu plăcere la un bărbat bine. Ce-i frumos și lui Dumnezeu îi place, nu? Sunt căsătorit de peste douăzeci de ani, iar când mergem împreună pe stradă, eu și soția, și vedem o femeie sau un bărbat care arată bine ne uităm și comentăm apreciativ amândoi. E o prostie să spui că nu-ți place cum arată o persoană, doar nu faci nimic în sensul ăsta, doar admiri ce este de admirat.

| Charlotte3749 explică (pentru adryang78):

De admirat împreună e una, de uitat singur pe rețele de socializare e altceva. Daca e vorba de interes de persoane simple e ok, dar daca caută numai fete sexy si indecent îmbrăcate nu ar trebui sa fie ceva anormal?

| adryang78 a răspuns (pentru Charlotte3749):

Din câte văd eu, la tine problema are rădăcini mai adânci decât ce întrebi tu la suprafață. De fapt, ești geloasă, destul de posesivă și nu ai încredere în soțul sau iubitul tău. Iar lipsa de încredere într-o relație este un cancer care n-aduce nimic bun. Gelozia, în doze mici, adaugă sare și piper unei relații, dar dusă în extreme dăunează la fel ca lipsa de încredere.
Dacă nu face decât să se holbeze la poze deocheate sau filme de genul și nu ai motive să bănuiești că te-ar înșela, sfatul meu este să-ți revizuiești un pic atitudinea, dacă ții la relația asta. Nimănui nu-i place să se simtă sufocat. Și nu, nu este ceva anormal, să știi. Nu cred că este vreun bărbat care poate susține cu sinceritate că n-a căutat femei dezbrăcate sau filme deocheate pe internet.

| Charlotte3749 explică (pentru adryang78):

Eu nu înțeleg cum puteți zice ca daca se uită la fete dezbrăcate e normal, da cand vezi la plaja e normal, da nu sa se ducă unde e una cu sânii goi ca asa vrea, e normal sa admire, dar nu sa și flirteze. Daca în relație este totul ok nici nu as avea de ce să-mi fac griji, dar ceea ce face afectează atît relația, cât si viața sexuală. Nu e normal sa vrea mai mult sa stea in lumea virtuala, decât in realitate, să-și facă nevoile singur și sa se simtă lipsa in relație. E normal sa zică uite mie nu imi place cum arăți, sau nu te vad atrăgătoare și sa zică asa cum este, dar când zice ca totul e bine, arăți bine, doar eu asa vreau sa fie ca imi place... Cand bărbatul e singur e una, cand e in relație e altceva. El parcă încă a rămas la ideea de tânăr si singur...

| adryang78 a răspuns (pentru Charlotte3749):

N-avem noi de unde să știm cât de ok este relația voastră din punctul ăsta de vedere. Sau cât de activă. Și aici sunt mai multe nuanțe. Una este să condimentezi un pic cu câte un gest mai îndrăzneț și alta e să stai pe spate ca salteaua. Una e să fii ceva mai dezinvolt(ă) și mai neinhibat(ă) și alta e să vrei numai cu lumina stinsă și perdeaua trasă. Asta este treaba voastră, nu avem noi căderea să judecăm. Totuși, circulă o vorbă care e bine țintită: unde nu scârțâie patul, scârțâie relația.
În privința aspectului fizic, poți fi și Crăiasa Zăpezii, tot se va uita la filme și poze de genul.

| Miruna333 a răspuns:

Cum sa nu, si femeile au nevoile lor, nu doar barbatiilaughing Insa femeile sunt mai selective decat majoritatea barbatilor

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru Miruna333):

Femeile sunt mai selective ca ele sunt curtate =), ele au de unde alege, nu barbatii.Asta e natura, la toate speciile dupa planeta nu doar la oamenii, femelele asteapta sa fie curtate, daca ai 10 care te curteaza tu alegi care iti place mai mult dupa ce criterii vrei tu,la masculi e altfel, iti pune una capac pe aia te concentrezi, sa stii ca nu e ca la voiwinking unde alegi tu unul dintre ei si ii dai o sansa, e mai mult atractie pura la barbati in genu o vezi pe una zici ba imi place rau de ea, o vreau.Intelegi? La voi e diferithee hee, tu alegi dupa niste criterii, la noi e ba imi place hai sa fac orice ca o sa am, ca asa e natura noastra.De asta voi sunteti mai selectivewinking, ca daca de maine s-ar schimba rolurile s-ar gasi Dumnezeu sa faca o schema si zica de maine femeia trimite mesaje sau curteaza ar fi barbati mai selectivi decat femeile ca ar fi logicwinking ca atunci noi am fi aia care am avea de unde alege si voi ati fi alea nevoite sa va chinuiti sa le combinatiwinking.In orice caz nu e o regula sunt destui care au ajuns la un nivel social inalt din multe puncte de vedere si aia sunt curtati ei de femei nu le mai curteaza ei happy,. Deci in concluzie noi alegem mai mult cu inima cand e vorba de femei, iar voi alegeti mai mult cu capu ca va ganditi bai asta e bun sa fac o familie cu el? Dar la chestiile astea mai normale si tampite voi sunteti alea care alegeti mai mereu cu inima si cu logica mai putin.

| Alexandru1111199 a răspuns:

In primul rand vezi ca ai inceput cu stangu ca ai luat-o cu ''CE NU LE AJUNGE LA BARBATI'' asta inseamna ca deja ai generalizat.In primul rand conteaza si la ce nivel e barbatu respectiv.Pt ca daca esti un fraier cu un job normal,care n-are masina,n-are casa,n-are nimic,sta cu mami si tati,tu nu prea ai ce alege,tu combini ce potiwinking. Daca ai masina,casa, statut mai pe scurt deja iti permiti ai ajuns la nivelul in care poti alege ceea ce mi se pare si corect ca daca eu am ajuns la un nivel, sa aleg pe una tot de nivelul meu, ca asa e corect.E ceva firesc sa cauti mereu sa ajungi mai sus pe orice plan.Ia gandeste-o si din perspectiva lui, daca tu esti plictisitoare, nu e logic sa vrea una mai interesanta? Daca tu esti genu ala care la 20-30 de ani sta cu fustele pana in pamant, nu e logic sa se uite dupa una care ii arata si lui macar picioarele daca nu mai mult? Daca tu nu stii sa faci nimic, nu e logic sa caute una care stie mai multe decat tine? Voi inca n-ati inteles ca viata REALA nu se aseamana cu BASMELE, unde vine printu cu bani de se plictiseste si te ia pe tine oricat de jos ai avea si te tine un puf fara sa faci nimichee hee, nu exista asa ceva.Atat femeia cat si barbatu cu cat ajunge mai sus in ierarhia sociala isi deschide noi orizonturi de a alege, daca esti o femeie cu 0 talente la nimic, alegi tot un fraier cu 0 talente, daca esti mai sus nu te mai bagi in seama cu oricine asa si barbatu ala.Adica hai sa facem o paralela '' Andrei e un parlit care munceste pe 2000 de lei si sta cu parintii lui, ce poate agata el la 23 de ani? O fetita de 17-18 ani care il vede ca badboy,poate fii el cu una care are nu stiu ce facultate? Nu,nu poate ca el n-are statul ei,nu e de nivelul ei si daca nu sunt de acelasi nivel nu o sa se poata intelege,mai inteles ca el o sa sufere in interiorul lui ca femeia aia e mai sus ca el, ca asa suntem construiti noi masculi sa fim noi aia mai importanti, daca Andrei peste un an ajunge cineva are un job calumea, o casa calumea nu mai sta cu parintii, se imbraca frumos, stie sa vorbeasca nu e logic ca acum are sansa sa agate si el femei dintr-o alta patura sociala? E alt nivel.Deci in concluzie fiecare OM nu doar barbatii MEREU tinde spre mai bine, doar sa fii prea limitat in gandire sa te multumesti cu nimic, dar e greu toata lumea vrea mai sus. Daca tu esti cu una si aia se plafoneaza si nu vrea sa isi ridice nivelul odata cu tine, e si normal sa te uiti dupa alta, asa e si in cazul femeii.

| tunoi88 a răspuns:

E normal sa te uiti, daca iti apare ceva in fata sau pe retele de socilizare, Ce sa faci, sa pui mana la ochi. Tu nu te uiti daca vezi un baiat ca arata bine happy hai sa fim seriosi, ca astea sunt tampenii de copii.

| Alexandru1111199 a răspuns (pentru tunoi88):

rolling on the floor generalitati tipice unei femei cu minte de 15 ani..cum domne sa se uite barbatu si la alta femeie, daca m-a luat pe mine nu mai are voie sa iasa din casa ca vede alta femeie care arata cumva mai ibine ca mine rolling on the floor, e penibil cand vezi tipul asta de femei care cred ca fraieru ala cu care e acum e intr-o lesa si trebuie sa faca ce vor ele cand vor ele si cum vor ele.

| tunoi88 a răspuns (pentru Alexandru1111199):

Mai sunt si femei de genul asta!

| ScottishPrincess a răspuns:

Barbatii is un caz pierdut te sfatuiesc sa nu-ti mai bati capu cu ei ca iti pierzi vremea.

| Lupică27 a răspuns (pentru ScottishPrincess):

Nu toti barbatii sunt de rahat, probabil ai experiente neplacute cu unii.
Barbatii calumea nu ii gasesti in salile de forta si la salonul de femei, barbatii muncesc, evolueaza, au alte preocupari. Daca tu nu cauti unde trebuie nici n-o sa gasesti vreodata.

| ScottishPrincess a răspuns (pentru Lupică27):

Sunt disparuti complet din peisaj. Nu am de ce sa alerg dupa ei. Cine e interesat vine el la fata si cine o iubeste o si cere de nevasta si nu face sex inaintewinking

| MihaiIonut12364 a răspuns:

If there's-a hole, there's-a goal.