| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre femeia moderna in ceea ce priveste inceputul unei relatii, de ce este interesata? o sa raspund ultimul

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este interesata de situatia ta, sa vada daca ii poti oferi sau nu protectie pe viitor.

10 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Femeia moderna este aceeasi femeie dintotdeauna. Diferenta e ca unele trasaturi le tinea ascunse si acum ies la iveala. Ies la iveala pentru ca abia acum principiul de egalitate intre sexe este mai respectat, desi nu de toti. Femeia moderna are nevoie de cat mai multe calitati la partener, asa cum face oricine. Ar dori ca partenerul sa fie potent si financiar si sexual, sa fie frumos, inteligent, sa aiba simtul umorului, etc. Cu siguranta mai renunta la cate una din calitati daca restul sunt foarte avansate. Daca barbatul e mediocru cu siguranta nu o atrage pe femeia moderna.

| psiholoaga a răspuns:

La inceputul relatiei, cred ca femeia este insetata de gesturi, de cuvinte. Daca tipul e curtenitor, atent si ii arata ca o place, ea va fi mai mult decat multumita. Insa dupa o vreme se trezeste arhetipul masculin din mintea ei (de care spune si zbenguici) si ceea ce vrea e sa se simta protejata, sa aiba langa ea un barbat puternic (nu fizic neaparat), sigur pe sine, activ, responsabil. Pentru ca, asa cum zicea si seinfeld, "women nest and men hunt" (femeile clocesc, barbatii vaneaza); chiar daca traim intr-o epoca in care femeile lucreaza si se pot intretine singure, nu inseamna ca vor langa ele barbatii pe care sa ii intretina si protejeze ele.

daniela
| daniela a răspuns:

Cred ca indiferent de varsta unei femie ii plac inceputurile cat de cat mai romantice o floare, o atingere, o mangaiere, un sarut.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Probabil ca ar fi trebuit sa ne dai un insight la ce consideri tu a fi femeia moderna. In ceea ce ma priveste asa ceva nu exista, asta pentru ca "structura" subconstientului nu s-a schimbat de multicel. Ce s-a schimbat este contextul in care dezvoltam, dar si acolo e schimbata doar interfata.

Inainte cand cineva iti facea un rau, te duceai si vroiai sa ii razi capul; astazi il dai in judecata- asta e motivul pentru care in SUA avocatii sunt numiti pusti tocmite. Exemple sunt cu duiumul.

Structura esentiala a unei femei, ca si a unui barbat, ramane aceeasi indiferent de cate miscari prea feministe sau prea masculinizate vom avea. Femeia cauta pe cineva sa ii ofere protectie si sa ii asigure un camin confortabil; barbatul cauta femeia care ingrijeste caminul si care ii poate aduce pe lume copii sanatosi.

Iar eterna discutie despre evolutie e doar praf in ochi, un slogan, un passpartu, o incantatie.

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Sunt de acord cu raspunsurile colegilor. Femeia e la inceput mai crispata, nu prea da dovada de iubire si ii place sa fie "tinuta pe sus", mai sunt si cele enumerate de @Tepes.Cred cu tarie ca timpul ne schimba, viata daruindu-ne stabilitate, nazuinta si toate cele care apartin unei dame serioase! Pa, Pa!

| misiik a răspuns:

Cineva a spus ca: in spatele unui barbat puternic, sta o femeie puternica.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea multe probleme-ti faci in legatura cu femeia moderna.Iti spun eu ca, daca te gaseste, ti-a vazut potentialul de inainte si stie chiar mai bine ca tine ce poti oferi si ce nu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand de cont, vila, masina si dupa aia de cel mai bun prieten al iubitului, sotului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

La inceputul unei relatii femeia, dintodeauna a fost interesata de sufletul, iubirea ce-o poate gasi la barbat, si de protectia pe care el o poate da ei, sa se simta in siguranta, si iubita, restul vine de la sine. Dar de ce intrebi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Zbenguici, as adauga si dragoste. Psiholoaga si mare dreptate are Seinfeld. Dap. La inceput femeia se joaca. Vrea sa fie placuta, admirata, iubita, plimbata, distrata etc. Ulterior se intoarce pe pamint si vrea seriozitate, stabilitate, sprijin, protectie si dragoste.