| Andreea_6692 a întrebat:

Ce parere aveti despre parinti care apeleaza la violenta pentru a educa copii?
ma refer la bataia in adevartul sens al cuvantului nu o palma...

8 răspunsuri:
| luana1 a răspuns:

Violenta,oricare ar fi ea, nu educa.Asta ar trebui sa inteleaga multi din cei care traiesc pe meleagurile astea.Si mai ales asupra copiilor are un impact uneori greu de apreciat pe termen lung si sub nici o forma un impact pozitiv.Chiar daca la noi circula,inca, zicala:"bataia e rupta din rai", cei care o aplica asupra copiilor ar trebui sa li se ia dreptul parental.Gandeste-te ca nici unui adult nu-i face placere o palma, ce sa mai zic de bataie si atunci cum poate sa se gandeasca cineva ca asta ar avea un efect pozitiv asupra unui copil.

| NickiMinaj a răspuns:

Sunt idioti...

| Bya132 a răspuns:

Am o colegă care suferă enorm din acest fapt. Bătaia nu va afecta cu nimic educația normală a copilului.
Din vina notelor: Obținând un rezultat mic, copilul probabil va spune părintelui acasă. Agresându-l, copilul prinde frică și nu mai spune. Lucru grav. Mai bine îi explici tu, acasă (dacă cunoști materia). Dacă nu, un meditator, în nici un caz bătaia!
Din vina comportamentului său la școală/acasă/la joacă: Spre exemplu, sparge un geam. Când vine acasă și afli de la vecinul de la parter(spre exemplu) și îți spune. Nu te duci direct să îl bați. Din bani care îi mai oferi de buzunar, îi iei mai adaugi tu o sumă și îi plătești geamul vecinului. Îl pedepsești. Pedeapsa doare mai mult decât bătaia. interzicându-i pe o perioadă de timp, niște lucruri preferate de el (televizorul, calculatorul.preferatele copilului) doare mai rău.
Pe viitor, copilul va avea de suferit psihic (în general), uneori chiar și fizic. ceea ce este mult mai grav.
În concluzie, nu sunt recomandate aceste pedepse.

| Lummy a răspuns:

Bataia nu este in niciun caz o forma de educare. Ceea ce copii vad acum vor prelua si ei in viitor. acei parinti ar trebui sa gaseasca alte metode de a-i educa.

| Alexxys a răspuns:

Pai educatie cu bataia nu faci pentru ca nu iese nimic bun! Hai o palma la timpul ei sa stii ca te trezeste pe tine copil fiind din ideile tale traznite si te mai pune putin pe fagasul ala bun.Eu mi-am primit palma necesara la timpul ei si ma bucur ca am primit-o ca altfel nu-mi era bine /nu ma potoleam! Bun, ideea e ca bataia aia violenta de o dau parinti unor copii "in vederea educarii" o sa se intoarca asupra lor cand se vor face copii mari si "educati". Si asta statistic vorbind...copiii batuti "binisor" cand se fac mari devin niste oameni agresivi care sigur o sa aplice macar o palma mamei sau tatalui care a avut "grija" de el cand era mic.

| VladConstantin20 a răspuns:

Nu văd ce ar avea de câștigat,adică de ce să bați copilul? Că a greșit cu ceva? E ridicol si inutil,în primul rând că acel copil va crește cu frică,va fi închis, la rândul său poate va face la fel dar dacă bați un copil el poate ajunge și să-și urască părinții, în plus nu îl va schimba din a face greșeli căci la urma urmei e un copil.Mi se pare un lucru aberant și nefolositor.Nu promovez așa ceva tongue.Mai bine cu vorba bună și răbdare decât cu palma, pumnul, țipătul sau altceva ce ar putea reduce creștere normală a copilului.happy

| deniisu a răspuns:

Andreea,nu sunt deloc de acord cu batatia, sunt de acord cu au comentat restul asa ca nu ma repet si euhappySi cu chesti aia ca unii zic ca daca umbli cu baieti mai mari ajungi panarame si asa mi se pare o aberatie, adica daca ai 15 ani sa umbli cu baieti de 14 ani sau mai mici, pai rade toata lumea de tinelaughingun an 2 3 mai mare mergewinking, in limita bunului simt adica nu ai 14 ani si umbli si te dai la baieti de 30 de ani aia i deja prea multlaughingsi in plus daca ai prieteni adevarati mai mari are cine sa aiba grija de tine si sa te duca cu masina cand ai tai nu pothappykiss

| Andreea_6692 explică:

Si daca copilul face prostii mari gen : de exemplu ca fata de 14 -15 ani sa umble cu baieti mai mari... happy este ceva rau in asta pentru ca toti le considera pe aceste fete panarame ca vor ajuge rau. etc. Mi se pare o aberatie. Voi ce credeti?