| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere avati despre parintii caresi educa copii sa fie rai? sa nu dea si la alytii din cei al or,sa bata alti copii in ideia sa nu fie ai lor cei batuti si sa le gaseasca scuze ca ;are o personalitateeeee?am intalnit copii rai .ori influentati de desenele animate pline de violenta ori needucati de parinti fiindca nu stiu ca un caracter il cladesti de mic ?

Răspuns Câştigător
| littlesunshine a răspuns:

In primul rand violenta e pentru prosti.
Parintii de cele mai multe ori le permit astfel de comportamente din varii considerente.Copiii intr-adevar trebuie sa socializeze sa nu fie mereu egoisti. Parerea mea este ca acei parinti nu vor avea nici o problema, daca ei, nu numai ca isi accepta copiii asa, dar ii mai si incurajeaza/educa/indruma in stilul asta. Problema e cu "copilul" care va fi ajuns la varsta la care trebuie sa se descurce singur in societate. Daca va avea tot ceea ce doreste (si cu siguranta va avea)...mai putin prietenihappy.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Stai putin, ai pornit de la ceva si ai ajuns la altceva. E una sa iti educi copilul sa fie rau (cred ca astfel de specimene sunt insa rare) si alta sa nu il educi.
Totusi, eu cred ca atitudinea si comportamentul in societate depind in mare masura si de caracter, nu doar de educatie si de influente. Si ma gandesc la copiii mei - unul este egoist, e greu de convins sa iti cedeze jucaria, pe cand celalalt o ofera din proprie initiativa. La fel, unul renunta imediat si incepe sa planga cand nu poate obtine ceva, celalalt se lupta si nu se lasa pana nu reuseste. Eu zic ca ambii au primit aceeasi educatie...

| alma a răspuns:

Cred ca intr-o buna zi chiar acesti parinti vor avea de suferit din aceasta cauza, daca ii invata sa fie egoisti nu le va da nimic cind vor avea nevoie, daca ii invata sa fie violenti vor avea un comportament violent atit fata de parinti cit si de societate...etc.Invatati copii sa fie respectosi si vor fi respectati.Pa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am o parere execrabila despre gramatica ta.