| StelutaDintreNori a întrebat:

Ce pot sa fac ca sa nu innebunesc? am 17 ani, in octombrie implinesc 18. Stau cu tata pentru ca mama e in Italia la munca. E nebun, se crede urmarit de un mafiot si crede ca oricine e santajat de mafiot, inclusiv eu si mai ales mama. Nu avem casa nici masina, tata nu lucra pentru ca nu se multumeste cu putin (a lucrat in Italia), eu nu am buletin si n-am cum sa mi-l fac fara parinti pana la 18 ani. De abia ne ajung banii pentru mancare si ne tot imprumutam de la proprietarul apartamentului si mama de la cunostintele ei din Italia. Nu avem prieteni, nici parintii nu au nici eu, doar 2-3 colege de clasa dar cu care nu ies pentru ca nu prea is vorbareata (ma plictisesc enorm toata ziua, despre ce sa vorbesc? nu am pasiuni, in afara de muzica, si nici nu as avea cum sa le intretin). Nu ies altundeva decat la magazin, in parc cu tata ca sa vorbeasca (in casa "e ascultat cu microfoane")despre aberatiile lui si cat de scarba ii fac oamenii (daca nu ies si nu fac ce vrea "sunt rea" si imi vorbeste urat toata ziua, ma face sa ma simt ultimul om), si la scoala cand ii scoala. Acasa nu reusesc sa ma concentrez pe lectii si pe teme pentru ca tata vorbeste prostii si nu-i place cand stau in liniste si pe deasupra sunt plictisita, nu mai invat de mult acasa dar va trebui sa invat pentru bacalaureat. Mamei nu am ce sa-i mai cer pentru ca lucra si e departe, se cearta cu tata si ii inchide telefonul in nas, iar eu trebuie sa ii suport injuraturile si limbajul vulgar. Nu bea cu lunile, dar cand bea de sarbatori si cand e suparat, injura si ma hartuieste sexual (pana acum fara sa faca ceva concret dar nu stau langa el pentru ca nu se stie). De Craciun a baut seara si l-am putut ocoli (plus ca am usa camerei cu cheie dar poate f bine sa loveasca in ea si sa o rupa). De Pasti am plecat la o colega si am stat pana a doua zi cand m-am intors si a regretat ca a baut. Atunci am putut pleca pentru ca era aproape inconstient si bause afara, dar daca bea mai putin nu stiu daca ma lasa sa plec. Nu mai am incredere in parinti, casa asta e un fel de inchisoare la domiciliu unde nu pot avea siguranta. De doi ani ma gandesc la sinucidere dar nu am gasit un mod indolor de a o face. Muzica e singura consolare, dar mai mult ma intristeaza pentru ca iubesc enorm cantaretii si ii invidiez pentru norocul lor. O colega era intr-o situatie similara dar si-a gasit un iubit bogat si sta cu el. Nu am cum sa-mi gasesc un iubit in starea in care sunt. Nu mai pot sa tot visez, sa traiesc din vise si speranta ca un miracol o sa-mi dea independenta. N-am bani de psiholog, dar mi-ar ajunge cineva care sa ma iubeasca si sa ma sprijine. Cum sa fac sa nu innebunesc? Scuze pentru roman.

17 răspunsuri:
| Kylexy a răspuns:

Viata e cel mai frumos cadou lasat de la Dumnezeu, nu face greseala de a te sinucide, viata e frumoasa asa cum e ea.

| Millanteria a răspuns:

Buna.
Imi pare foarte rau pentru situatia ta. Tu trebuie sa fii tare, si nu sa te sinucizi, deoarece asta nu e o solutie stalucita si, in primul rand e si pacat. Roaga-te la Dumnezeu! Ai putea totusi sa vorbesti cu mama ta si sa-i povestesti totul, si, chiar daca lucreaza departe, pentru tine sunt sigura ca ar face orice. Crede-ma, daca mai tarziu se intampla ceva mai rau o sa sufere f mult. Asa mai bine se despart si nu mai traiesti cu acest stres.Iti va fi mult mai bine. Altfel, poti sa mergi sa locuiesti la bunici, o matusa mai apropiata ceva. Imi pare extrem de rau, dar, te rog mult sa nu te mai gandesti la sinucidere! Succes, capul sus, si fa cea mai buna alegere! Pupici!

| Liviucu a răspuns:

Complicat dar mie unul mi-a făcut plăcere să te citesc. Nu dispera, faţă de alte fete care-şi mai expun pe aici off-urile tu stai încă destul de bine. Viaţa e frumoasă aşa cum este ea şi nu te mai gândi la prostii - nu ele sunt rezolvarea. Încearcă de sărbători să pleci mai mult de acasă, iar când o prinzi pe mama singură sfatul meu este să porţi o discuţie cât mai serioasă cu ea. Te îmbrăţişez şi fii tare! >big grin

| Dianaa94 a răspuns:

Pfff...urata situatie.Dar nu e nevoie de bani pentru psihologul scolii. Cere ajutorul unei matusi, situatia asta nu trebuie sa ramana asa.Deci te-ar putea viola.Si daca nu ai matusi sau rude apropiate, incearca sa vb cu o pr(daca ai incredere in ea) iar ea sa vb cu maiksa si sa te ajute.Pt ca asa nu poti continua.Ai putea sa vb cu o profesoara(si acum, le gasesti la sc...sau poti lua nr de tel de la o colega daca nu ai nr profesoarei respective)Pana la urma vb clar si cu mama ta iar daca ea nu face nimic, du-te la politie, sincer iti spun.Nu sta cu el acasawinking.Si ce dq nu poate sa se angajeze? sta asa? hai sa fim seriosi asta e tata(mai ales violator mai bine spus)? Nuj ce ai mai putea face. uite poti scrie un email si revistelor gen BvGirl, stii ca au un psiholog.Eu mai mult nu stiu ce pot sa iti spun.Imi pare sincer rauwinking Bafta si te-am pupat :*

| mFlorian a răspuns:

Buna...ti-am citit povestea viteii si tot ce mai pot spune acum este wow. Normal ti-as spune sa privesti lucrurile bune ale vietii tale, dar se pare ca nu prea exista.

| Kittynika a răspuns:

Tatal tau este paranoic,este o boala psihica doar la un psihiatru se poate trata, dar sunt sigura ca o sa nege.
La scoala nu ai psiholog? Noi avem psihologul scolii mergem si vb cu ea oricand, nu ia bani.
Mai ai scoala de facut? Cand faci 18 ani poti pleca si tu la mama ta in Italia sa muncesti sa-ti strangi bani iei un apartament si stay singura, si iti construiesti viata dupa propriile puteri.De sinucis, ar fi chiar o prostie sa faci asta, pentru ca o sa treaca si aceasta perioada si o sa iti faci tu singura viata ta fara fi pe capul parintilor.

| CautNume a răspuns:

Omg.mai bine termin tu scoala si liceul sau la ce esti ca nu mai stiu bine muncesti si tu (fara sa stie el) strangi cativa bani si pleci.cam complicat dar...a si si eu sunt nascuta in octombriewinking

| CautNume a răspuns:

M-am mai gandit la ceva.mergi la protectia copilului...vad ca ai net deci cauta adresa si vezi cum poti sa ajungi. povesteste asta celor de acolo. sper ca asta te ajute

| BESTNICK a răspuns:

In primul rand daca as fi fost acum in Romania cred ca ti-as fi scalpat tatal fara suparare (dar nu cred ca te superi)fi puternica,sa te ti de scoala,nu te gandi sa iti gasesti un prieten bogat cu care sa scapi, doar gaseste o persoana sa te aprecieze asa cum esti pentru ca sunt sigur ca mai sunt printre noi baieti.suiciderea nu e o metoda de a aborda-o pentru a rezolva o problema fi mai desteapta pentru ca sunt sigur ca esti, apropo si eu tot in octombrie suntwinking. mult succes in continuare si continua-ti scoala ca e mult mai impotanta decat parintiii tai.iar idiotul de taicatu daca va continua asa sa stii ca mereu va fi protectia copilului si mai ales politia la care ar trebui sa apelezi.esti tanara fi fericita! mult noroc

| StelutaDintreNori explică:

Multumesc pentru sprijin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti tanara, iti vei gasi un ajutor.dar cerel cui trebuie.eu cand eram in situatia ta,am aprins o lumanare intr-o biserica si m-am rugat sincer, pentru ajutor.l-am primit, prin aparitia unor situatii favorabile.nu dispera. dupa nor vine senin.fii inteleapta si te gandeste ca esti tanara si ai atatea de oferit. succes.

| Nousername a răspuns:

Sa sti ca a fost un roman destul de lung.Sfarsitul nu am apucat sa il citesc pe tot. Orcum,sugerez sa inveti bine, sa faci facultate ca sa poti merge la camin sau chestia de asta si sa scapi.Chiar daca nu cunosti pe nimeni,mai iesi si tu pe afara ca daca e cum ai zis tu, mai mult te streseaza atmosfera din casa. Iesi pe afara, mergi si tu la petreceri si probabil iti vei face prieteni care te vor ajuta sa treci mai usor peste asta.
Ai 17 ani? Incearca sa iti gasesti o slujba, sa ai banii tau sa nu mai depinzi de altii, si la 18 ani strange bani pentru o casa.gasesti solutii,dar incearca odata sa il asculti pe tatal tau, sa vezi poate are o problema. Chestia cu banii, o poti face si tu daca ai 17 ani. Poti lucra la MC sau gasesti tu.Stiu ca e greu, foarte greu.Dar in viata nimic nu e usor.Succes cu scoala si facultatea.Hai ca ma doare mana si pe mine. Succes.Pa.

| stephanny a răspuns:

Buna. imi pare rau pentru situatia ta. vreau sa te rog sincer doar sa fii tare. suicidul nu e o solutie pentru nicio problema. cunosc genul tau de problema si imi inchipui prin ce treci. poate poti lasa mailul tau sau un id de messenger sa putem discuta mai multe. e bine sa te descarci si sa fii ascultat de cineva.

| RoXyyR a răspuns:

Sincer am citit cu mare atentie povestea ta si iti zic sincer ca imi pare extrem de rau si ca intr-adevar esti intr.o situatie dificila dar te rog sa nu te mai gandesti la sinucidere pentru ca asta nu este o solutie si cu siguranta candva vei fii rasplatita pentru suferinta ta de acum iar tatal tau e un mitocan ca nu stiu cum sa numesc altfel si nu stiu dar incerca sa stai cat mai departe de el sa nu cumva sa iti faca vreun rau iar cu mama ta e cam iresponsabila pentru ca esti fata si o fata are nevoie de multe nu stiu ce sa iti mai zic dar iti urez succes si tot binele sincer si eu am trecut pan lucruri grele dar am mers mai departe si acum sunt bine asa vei fii si tu daca vei avea incredere in tine.si incerca sa te afirmi sa spui cuiva prin ce treci un apropiat un adult ceva pote te va sprijini

| AliceAmy18 a răspuns:

Pentru un psiholog nu e nevoi musai de bani. ai incercat sa vorbesti cu psihologu scolii ( banuiesc ca aveti) sau sa mergi la un centru de ajutor social unde sa primesti niste sfaturi chiar sa vorbesti s iti interezi tatal intr-un sptal de specialitate.Nici macar nu pot sa imi imaginez cum te simti, dar totusi mai bine ai vorbi cu cea mai buna prietena sa poti sta la ea vreo 2 zile sa gandesti totul la rece. Oricum trebuie sa iti promiti ca nu vei face ceva necugetat. Ai incercat sa vb cu mama ta. Poate sa te muti acolo...sa va mutati astfel incat grija sa nu cada numai pe tine... poti sa ma mai contactezi prin mesaje sa mai vb daca vrei

| JLShadow a răspuns:

M`a impresionat foarte mult povestea ta.as vrea sa te ajut cu ce pot si eu.bani,haine te rog add ciocolata_dementa13@yahoo.com

| Păhărela a răspuns:

Buna!
Tu ai nevoie de consolare, de niste prieteni si increderea parintilor. Incearca sa te atasezi, sa te imprietenesti mai mult cu persoanele cu care crezi ca ai aceeasi personalitate. Gaseste o persoana cu care sa poti vorbi orice, la care sa te descarci si sa fie alaturi de tine.
Daca ai posibilitatea te poti muta la rude... bunici verisori orice... Si incearca sa nu te lasi marcata de toate incidentele astea, incurajeaza-te. Trebuie sa fi PUTERNICA si CURAJOASA happy.
Daca vrei mai putem vorbihappy Si eu ceva probleme cu parintii, nu ca ale tale, dar... Astept un mesaj de la tine daca vrei sa tinem legatura!
Paa pa!:*