| Anonima_7514 a întrebat:

Ce rost mai are sa mai traiesc? mama il inseala pe tata.
mereu trebuie sa ascult de ea. sa tac si sa aud cum vorbeste cu amantul si cica imi zice ca trebuie sa ascult de tati2 sa ma culc la ora cand imi zice el...nu mai rezist am doar 15 am o sora de 6 ani. de multe orii m-am gandit sa plec de acasa doar nu pot n-am unde. iubitul m-a parasit pentru chestia asta ca mama are amant. si sunt multe inca...cryingcrying(

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti intr-o situatie foarte grea, n-am trecut prin asemenea situatii, asa ca mi-e greu sa-ti dau cel mai corect sfat, desi am vazut multe la peste 63 de ani. Pot sa-ti spun doar ca esti foarte tanara, ai toata viata inainte si n-ar trebui sa fii atat de pesimista. Gandeste-te ca nu traiesti pentru altii ci pentru tine si ca mai ai multe de aflat si de facut. De asemenea te-ai putea gandi si la surioara ta, ea are nevoie si de tine. Cat despre iubit sa-ti para bine ca te-a lasat, inseamna ca nu a tinut deloc la tine, o sa-ti gasesti repede altul, stii vorba: "lac sa fie, ca broaste sunt destule". Asteapta pana o sa fii pe picioarele tale si atunci vei putea pleca. Numai bine!

| gigiro a răspuns:

Cu un tata autoriar si o mama usuratica.copii ajung la depresie. Cu baietii.las-o mai moale, ca in viitor ai sa faci ca mama ta.Cand familia e neinchegata,copii trebuie sa-si gaseasca refugiul in invatatura,nu in a fugi ca lasii. Numai asa poti sa ai in viitor o viata frumoasa. Exista mii de cazuri,cand copii nici macar nu au parinti,si ajung departe. Uita-te la cazul cu baiatul de la "romanii au talent". Daca ai unde dormi,ai ce manca, ai cat de cat un adapost, fii multumita.si impreuna cu sora ta,faceti tot ce va sta in putinta sa va desavarsiti educatia,ca aceasta va va aduce linistea in viitor, nu fugitul de acasa. Daca tatal tau ar fi betiv, daca ar fi inchis.tot asa ai proceda? Ai fugi?

| PetreConstanta a răspuns:

Sa nu mai te gandesti niciodata la asta Are rost sa traiesti pentru ca ai o viata inainte Nu esti singura cu probleme Ai si tu putina rabdare sa te faci mai mare Gaseste-ti un loc de munca si pe urma mai vb Te pup si capul sus

| morena a răspuns:

Ai o mie de motive ca sa traiesti! Esti tanara si ai viata inainte! Cat despre prietenul tau,nu merita sa-ti para rau,daca te condamna pentru ce nu ai facut tu.e mai bine ca i-ai vazut adevarata fata! Nu aprob ceea ce face mama ta,nu te poti baga in viata ei intima! Sant sigura ca va avea mereu grija de tine,chiar daca are sau nu acel amant! Atata timp cat are grija de tine,tu trebuie sa asculti de ea,in ceea ce priveste educatia ta! Acum esti mare, si stii sa faci diferenta dintre bine si rau! Ia ce e mai bun de la ea,iar ceea ce te dreanjeaza,trebuie sa i-o spui deschis si pe fata! I-mi pare rau pentru tine,ca ai dat de realitatea cruda asa devreme,dar e bine ca vei fii pregatita din timp,pentru altele! Invata sa ignori slabiciunile altora,si sa supravietuiesti langa ei! Priveste inainte,viata e frumoasa,invata sa o traiesti, gandindu-te la tine si la surioara ta, pentru ca ea are nevoie si de tine!

| bobby_7474 a răspuns:

Nu incerca sa faci un lucru extrem,pentru a-i atrage atentia mamei tale,ca ceva in comportamentul ei nu-ti place! Apropie-te de ea, spune-i ce simti, si ce gindesti si roag-o sa te ajute.Sigur, nici unui copil nu-i place sa-si vada parintii imorali, alcoolici, batindu-se...insa exista cupluri care nu mai pot functiona impreuna, din mai multe motive, si atunci se recurge la asemenea fapte( ex.amanti,datorita faptului, ca ea nu a primit din partea tatalui tau ceea ce si-a dorit),de aceea iti sugerez sa stai de vb cu ea sa-i spui ce nu mai suporti,si sa te ajute sa scapi de aceste neplaceri, iar ea va alege, sint sigura, tot ce este mai bun pentru voi

| Bya132 a răspuns:

De ce nu îi spui mamei ceea ce simte? Dă un telefon bunicilor, spune-le ce face mama ta. Poate ceva se va schimba. Nu poți trăi în suferință!
Pa, pa!

| costis a răspuns:

Daca mama-ta il inseala si pe tine te-a parasitul iubitul, chiar ca nu e intr-o zodie norocoasa bietul de taica-tu. Cauta macar tu sa nu ii inseli asteptarile.

| Castiel a răspuns:

Pai...eu sincer SINCER din inima mea ma gandesc asa... daca as fi in situatia ta.Decat sa am o mama curva as fugi de acasa/nu as mai vorbii cu ea.Nu ai bunici? Nu? Pai atunci asta e nu ai ce face sincer indura pana la 18 ani invata sa scapi de viata asta mizerabila, gandeste-te ca daca inveti vei putea ajunge sa duci o vaita de 1000 de ori mai buna decat asta! si vei avea ocazia sa pui so omoare cineva pe maikta cand vei avea banihappy

| AndreiDoMino a răspuns:

Fiecare om are un scop in viata, nu mai spune ca nu are rost sa traiesti, Dumnezeu va decide asta.

| asdasdsada a răspuns:

Pai eu te-as recomanda sai suporti si sa le spui la ai tai ca te fac sa suferi daca nu reusesti gandeste-te ca mai ai o viata de trait si inca 3-4 ani cu ai tai si dupa poti pleca si sai lasi sasi vada de ale lor

| diidzzz a răspuns:

In fiecare rau este si un bine! Nu uita de surioara si prieteni tai. Enjoy life!happy

| katthu a răspuns:

Hei! Nu iti pierde speranta si credinta. Cred ca cel mai bine ar fi sa te rogi pentru familia ta si sa fii totdeauna optimista gandindu+te ca intotdeauna dupa ploaie apare soarele. Si sigur ca are rost sa traiesti! Gandeste-te la surioara ta mai mica, care are nevoie de tine, de prietenii tai si pana la urma gandeste-te la mama ta, care sunt sigura ca te iubeste enorm si ar suferi daca tu nu ai mai fii! Gaseste-ti alte prioritati, arata-i mamei tale ce si cine esti tu de fapt si apoi sigur te va aprecia mai mult! kiss.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Este intr-adevar trist. Tot ce trebuie sa faci e sa ii asculti. Atata tot. Nu pune la suflet sunt unele cazuri mai grave ca ale tale. Si nu pune la suflet ca prietenul tau tea parasit. Tu esti calma si ca sa treaca timpul te culci devreme, si ziua citesti o carte sau daca nu vrei. Scrie pe jurnalul tau ce s-a intamplat poate asa te descarci. Sa nu zici niciodata " Ce rost are sa mai traiesc" fi puternica, sa nu te doboare nimic.
Mult succes. Pa, pa.

| maddog95 a răspuns:

IGNORAI!
Gandeste-te la viitorul tau la ce vrei sa te faci gandeste-te la problemele tale cu iubitii cu profi si stai cu prietenii,cel mai bine ar fi sa-ti iei un animal de companie (din proprie experienta iti zic un animalut ca-i el pisica,caine sau si un porc de guinea iti spun te ajuta mai bine decat cel mai puternic anti depresiv dar daca stai la bloc si nu poti incearca atunci sa te attasezi de un animalut de plus sau incepe un jurnal in care sa scrii toate cele bune si rele intamplate in acea zi sau saptamana ) "Ce rost mai are sa mai traiesc" mai are rost,doar fiindca mama ta nu vede ce iti face,asta nu inseamna ca trebuie sa cedezi, luptate cu deprimarea si tristetea, gandeste-te ca trebuie sa-ti ajuti si sora fiindca esti mai mare iar ea este mai mica si s-ar putea sa treaca mai greu peste aceste lucruri.Cel mai indicat ar fi sa-ti gasesti o ocupatie un hobbi precum invatatul sau colectionatul de filme.
NU TE DA BATUTA! NU RENUNTA LA ACEASTA BATALIE FIINDCA NU STII CE TE VA ASTEPTA IMEDIAT DUPA COLT! fi optimista!

| DerFinne a răspuns:

Spune-i tatalui tau, se poate duce la Protectia Copilului, este ilegal ca mama ta sa faca asa ceva ( mai ales de fata cu tine ) si o pot deschide dosar penalwinking iar de "tati2" nu trebuie sa-ti faci griji ca nu e el de vina. oricat te-ar durea chestia asta, trebuie sa intelegi ca mama ta este de vina! si nu te gandi ca ce rost are sa traiesti, sunt oameni mult mai rau ca tine... tu ai o sora, ai un tata ai bunici, ai o gramada de oameni alaturi de tine! pe mama ta las-o ca se ocupa justitia de ea! Bafta si nu te mai gandi la prostii1

| zuzoomer a răspuns:

N-ai bunici?

| io2009io a răspuns:

Nu te gandi in acest fel.este o poveste foarte tragica dar ar trebui sa tegandesti la surioara ta.ea are foarte mare nevoie de tine asa ca treci peste.

| andrutzaZendi2Bella a răspuns:

Off ImI Pare rau sad Dar sincera sa fiu Nu e asa rau precum pare vorbeste cu Mama ta spune-i ca nu poti trai asa Ramai sub controlul ei si spune-i si tatalui ca incompetenta lui te scoate din sarite Bafta sper sa rezolvi cevs :*:*

| helo12 a răspuns:

Pff nu renunta niciodata daca ai o viata traiestio cat de mult poti! si ce prieten mai e si ala sa te lase cand iti e mai greu? si hei mama ta nu s-a casatorit degeaba cu tatal tau poate reusesti sai aproprii mai mult si sa se iubeasca din nou

| Anonima_7514 explică:

@Miranda
nu o bate tata e un om ff bun

| Miranda_8079 a răspuns:

Pai suza-ma dar mama ta ori e panarama scuze, ori tatal tau nu ii mai acorda atentie sau o bate
ai sa ajungi la varsta mamei tale si o s aai si u copii si ai sa vezi cum e viata de cuplu femeia gateste ingrijeste copii pune masa ia masa face curat cand cand vine sotu acasa si nu ii convine ceva poate o si bate ca nu a facut un anumit lucru dar cum sa faca saraca femeie intr-ozi atatea lucruri?
trebuie sa intelegi ca nu e usor pentru mama ta sa faca toate astea are si ea nevoie de intelegere nu stiu ce sa zic dacatatal tau emai aspru mai rece nu o condamn pe mama ta dar daca tatal tau o iubeste si incerca sa ii arata asta inseamna ca la mama ta e buba si ar fi bine sa incerci sa fii mai altfel mai nepasatoare, chiar daca st parintii tai.
nu trebuie sa pleci de acasa nu poti sa iti imaginezi cati oameni rai gasesti pe strazi