| keikop119 a întrebat:

Va rog ajutati-ma!
Trebuie sa am grija de sora mea mai mica aproape in fiecare zi de la 3 dimineata pana la 13, 14, 15 sau chiar 16.Am 13 ani si mama mea e mereu la serviciu, tata la fel dar chiar daca ar fi acasa nu ar vrea sa stea cu ea si fratele meu abia ca vorbeste cu ea! Sora mea are 2 ani si 4 luni, acum cateva saptamani a inghitit sapun si acum a muscat-o un viespe si numai eu am ajutat-o ....Sunt intr-o situatie foarte dificila pentru ca as vrea sa am mai mult timp liber dar nimeni din familia mea nu poate(sau nu vrea in cazul tatei ) sa stea cu ea.M-am gandit sa plec de acasa dar nu am unde si nu o pot lasa pe mama mea pur si simplu cu bia (plus ca parintii mei se cearta mai mereu) dar SUNT UN COPIL! Plange atat de mult,e rea, fooooooarte rea, ma musca nu stiu ce sa fac pentru ca nici de bona nu avem bani si am vorbit cu mama despre asta si a zis ca nu avem ce sa facem. Daca as avea unde sa plec as pleca acum.O sa innebunesc si mi-e frica ca la nervi o sa-i fac rau surorii mele.Ce naiba sa fac?

Răspuns Câştigător
| LexHasAMasterPlan a răspuns:

Nu-ti recomand plecatul, iti recomand, ca fata de 14 ani ce sunt, sa o iei pe mama si tatal tau si sa vorbiti despre asta mai ales ca tatal tau nu face prea multe in casa banuiesc deci puneti-l pur si simplu sa stea cu ea, e copilul lui si asta e exact asa ii spui :" E copilul tau si m-am saturat sa am doar eu grija de el, am o limita si gata!" Inceraca o sa mearga daca si mama ta te ajuta!

2 răspunsuri:
| ღBrunette a răspuns:

Să pleci de acasă nu este o soluţie. De asemenea, nici să o răneşti pe surioara ta mai mică nu este o soluţie potrivită. Gândeşte-te că ea nu este vinovată de nimic, sărăcuţa. Copilaşii sunt foarte energici când sunt mici, de aceea te mai tachinează şi te supară, că nu au cum să înţeleagă ce e bine şi ce e rău, însă când o să crească o să îţi mulţumească că ai avut grijă de ea şi că i-ai acordat aşa multă atenţie. Ştiu cât de greu este, pentru că şi eu a trebuit să o îngrijesc pe sora mea mai mică, dar am încercat mereu să îmi păstrez calmul şi să găsesc tot felul de joculeţe distractive, să treacă timpul mai repede şi nici să nu-mi facă probleme. Încearcă să vorbeşti cu părinţii tăi şi să le spui că ai şi tu nevoile tale, că ai de învăţat, de ieşit cu prietenele şi că ar trebui să îşi organizeze şi ei timpul liber astfel încât să fiţi mulţumiţi cu toţii. La urma urmei, este mai mult responsabilitatea lor să o crească şi să o educe, deci ar trebui să vorbiţi serios despre aceste aspecte. Însă repet, nu face prostia să o răneşti pe surioara ta sau să fugi de acasă, că nu rezolvi nimic...

| Sweetyass a răspuns:

Faza cu plecatul de acasa iese din discutie. Si eu am avut aceeasi problema ca si tine. Problemele nu tin la nesfarsit. Dupa ce va mai creste putin va fi mai bine. Fratiorul meu mi-a facut atatea probleme incat am zis ca nu mai vreau sa mai vad copii mici in viata mea. Incercati sa faceti lucruri dragute impreuna. Scrie un fel de program la ce are voie sa faca si ce nu!
Daca incalca regulamentul ii dai o mica pedeapsa... daca face lucruri bune primeste ceva..stiu eu. bulinute
incearca sa-i faci viata un joc. copii mici vor in general sa ajute si vor sa se simta importanti.da-i de inteles ca e importanta si ca te ajuta mult la niste treburi.
Nu trebuie sa-ti strici toata viata pentru inca 2, 3 ani in care fetita va deveni din ce in ce mai buna..Fii pozitiva.