Întrebare recomandată | Pinkrainbow100000 a întrebat:

Ce sfaturi imi dati pentru a ma intelege mai bine cu parintii?

35 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Fii constiincios si disciplinat la scoala,ajuta-i cu placere in gospodarie,vorbeste-le frumos,roaga-i sa-ti dea voie sa intreprinzi ceva,urmeaza-le sfaturile fiindca izvorasc din dragoste si experienta de viata,invata cuvintele magice:multumesc,te iubesc, mama, tata, da, sarutmana.Cati ani ai? In functie de varsta vei dobandi mai multe libertati.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Sa asculti/sa nu le raspunzi/sa nu le vorbesti vulgar/sa nu iti neglijezi scoala/sa iti faci cutat in camera ta si nu numai.
Sa nu iesi din cuvantul lor si sa nu iesi afara noaptea...
Daca toate astea sunt indeplinite, parintii tai nu au de ce sa se planga.
O zi bunahappy

| darrio2007 a răspuns:

La 12 ani nu poti spune ca esti independenta de parinti.Esti inca un copil.Asa ca ar trebui sa faci cum iti spun ei.Cand vei putea trai fara ajutorul lor, mai ales financiar, faci ce crezi de cuviinta.Dar dupa ce vei fi major(a).

| Userrr a răspuns:

Incercati sa faceti un fel de "terapie", va spuneti probleme fiecaruia si ce il deranjeaza pe fiecare, cazand la o solutie ce va convine fiecaruia.

| FeliciaCorinaA a răspuns:

Asculta-i, intelege-i, respecta-i, ajuta-i
Fa-te respectata, fa-te ajutata, fa-te inteleasa, fa-i sa fie mandri de tine.

| Anda1708 a răspuns:

Sa zici ca ei si sa faci ca tinewinking

| PerryCsf a răspuns (pentru Anda1708):

rolling on the floor asta fac si eu. Like

| Fatamuntilor a răspuns:

COMUNICAREA e cuvantul cheie! Vorbeste cat mai mult cu parintii tai, in special cu mama. Daca esti la inceputul adolescentei intreab-o pe mama ta despre inceputul menstruatiei.Sunt lucruri foarte importate pe care trebuie sa le stii.
Cere-le sfatul in orice problema care apare si incerca sa le urmezi.
Nu uita de cuvintele fermecate ( multumesc, te rog, te iubesc )
Multumeste-le parintilor pentru cea ce fac pentru tine
Invata bine la scoala
Dupa puterile tale ajuta in gospodarie

| KillMePlease a răspuns:

în principal, ascultă de ei, că îţi vor binele

| Lioana a răspuns:

Gandeste-te la ce asteapta ei de la tine si incerca sa le faci pe plac. Respecta-i, arata-le ca ii iubesti cu adevarat si ca iti pasa de ei si de parerile lor, pentru ca sunt sigura ca si ei iti vor binele tie. Daca nu te inteleg, incearca sa le explici pozitia ta.

| Sociopat a răspuns:

Sa incerci sa privesti lucrurile si din perspectiva lor.

| Vi003 a răspuns:

Mai lasa de la tine, nu riposta pentru orice observatie care ti se face! Cand si cand, mai da-i mamei tale cate o ciocolata, ca "rasplata" pentru un gest frumos pe care l-a facut fata de tine, poarta discutii intre 4 ochi cu tatal tau, pe teme de viata, ca sa vada cam ce gandesti. Restul, vine de la sine. Respecta-i si iubeste-i, ei sunt persoanele cele mai importante din viata ta!

| Morrígu a răspuns:

Empatia. Citește despre ea.

| eXtremeAdy a răspuns:

In general nu le fa probleme, fii respectoasa, ascultatoare, politicoasa in general mai lasa de la tine si cand nu iti convine ceva nu apela din prima la furie, foloseste argumente viabile, bune

| ale153 a răspuns:

Cu totii trecem prin acea perioadaadolescentina in care nu ne intelegem atat de bine cu parintii. Trebuie sa ii ascuti deorece in majoritatea cazurilor au dreptate si ei iti doresc doar binele. Si poate uneori te-ai putea pune in locul lor si sa incerci sa te comporti cu ti-ar placea sa se comporte copii tai. happy

| axel112 a răspuns:

Si eu sunt in situatia ta, nu ma inteleg deloc cu parinti chiar deloc, de obicei ii manipulez ca sa fac ce vreau, de exemplu daca imi spun sa merg afara si sa las pc le spun ca nu-mi fac tema pentru ore sau mi-o fac prost, le promit ca invat etc., chestile astea functioneaza in majoritatea cazurilor cand ai cu ce sa-i convingi dar acuma m-am schimabat am 17 ani si am inceput sa ma inprietenesc cu ei, asculta cumpara niste cafea, sau ciocolata calda sau invita-i la un restaurant si discutati ca oameni nu te gandi la ei ca la parintii tai iti vor doar binele, intraba-i cum erau ei la varsta ta si o sa-ti spuna niste prosti, tata la 16 ani fuma si facea sala si nu stiam asta la 16 ani asa numai discutand cu el, eu nu am fumat in viata mea asta din cauza lui si de sala la fel ma inscris la inot si kickboxing desi voiam la sala, poti sa afli multe de la parinti doar discutand si o sa vezi ca va asemanati chiar daca nu sti numai ca ei s-au schimbat si nu iti mai dai seama, si dupa asta o sa ii respecti si ei pe tine si crede-ma uneori un sfat parintesc e mai bun decat sfatul a 100 de prieteni "buni"

| LoveBlueSky a răspuns:

Salut!

Stiu ca de multe ori relatia cu parintii devine destul de compllicata dar iti recomand sa ii intelegi deoarece nu e usor sa fi parinte.
Poate cand vei ajunge si tu in locul lor ii vei intelege mai bine.Incearca sa te gandesti la sacrificiile care le fac pentru tine.
Cel mai bine e sa vorbesti frumos cu ei si sa-i respecti dar in cazul in care ceva te supara in legatura cu ceva, incearca sa le explici calm si sa le spui ce te supara.

Sper sa te descurci! Bafta!

| ComanAndreeaIulia a răspuns:

Pai incearca sa mai lasi de la tine, daca tu nu esti contra, nici ei nu pot sa te certe. Daca sunt mai drastici poti sa le amintesti mereu cat vrei ceva si o sa cedeze pana la urma.

| lolipas a răspuns:

Buna.Nici eu nu ma inteleg cu parintii mei asa de bine dar mereu cand ne certam ii las sa castige si las capul in jos. Le place ff mult. Insa daca cearta vine de la ceva ce vrei tu atunci incearca sa plangi dar daca nu merge atunci parintii tai sunt prea exagerati.

| TeoReo a răspuns:

Incearca sa ii asculti si sa ii intelegi, nu te supara foarte tare pe ei cand iti tin predica si zic ca nu ai dreptate, linisteste-te si stai un timp singura pana iti revi.Parintilor de place de multe ori sa aiba ei dreptate, poate ca gresesc si ei, de aceea trebuie sa le explici cu calm unde au gresit si sa ii faci sa inteleaga.

| pitiklove a răspuns:

Fale bucuri,fi cuminte happy, sa ii asculti, le faci si lor pe plac, le amintesti cat de importanti sunt ei pentru tine, incerci sa mai faci cateva lucruri si cum vor ei.
Incerca sa petreci mai mult timp impreuna cu ei si sa inveti bine la scoala! Parintii vor ca copilul lor sa aiba un viitor sigur

| luckyy a răspuns:

Ascultai

| Pinkrainbow100000 explică:

Am 12 ani

| caramela a răspuns (pentru Pinkrainbow100000):

Multi inainte, bucura-te de frumoasa copilarie si de varsta pe care o ai!

| Yvona a răspuns:

Comunicarea este foarte importanta intre relatiile dintre copii/adolescenti si adulti, chiar si intre adulti si adulti. Problemele trebuiesc discutate, si nu innabusite pana cand explodeaza. Pas cu pas, trebuie sa discutati tot ce va supara sau nelinisteste. De asemenea, fiecare trebuie sa mai lase de la el, pentru a trai intr-o oarecare armonie.

| alexia33333 a răspuns:

Eu cred ca pentru a te intelege cu parinti trebuie sa spui adevarul si sa recunosti cand ai gresit.

| So0Nyz0r a răspuns:

Ajutai si tu la treaba fi mai cuminte banuiesc ca le ceri bani ca sa iesi si u pe afara intreabai si tu aveti treaba cu mine va ajut la ceva si o sa vezi ca o sa mearga mai bine crede-ma asta am facut si euwinking

| Ciocolățică11 a răspuns:

Familia ta o să îți vrea mereu binele. Încearcă să îi asculți, să nu le răspunzi și să vorbești mai mult cu ei. În loc să stai pe internet toată ziua petrece timp cu ei deoarece nu ști când o să îi pierzi.

| Erikakidu a răspuns:

Incearca sa comunici mai mult cu ei, spune-le problemele tale de la scoala, problemele cu prieteni sau altele. Fi sociabil cu ei. Arata-i ca ti la ei.(Invata cat de cat bine la scoala), (Ajuta-i la treaba ), etc.
Sper sa te intelegi cu ei.

| UliaN a răspuns:

Incearca sa fii mai intelegator si sa le faci pe plac

| panca a răspuns:

Lasa de la tine.(mult)

| Elenagionescu a răspuns:

Încearcă să fii mai apropiată de ei, să le spui toate secretele tale chiar dacă nu prea îţi convine, parinţi mereu îţi vor binele eşti la perioada cu care toţi ne înţelegem rău cu ei de la 14 ani în colo sigur lucruriile se vor schimba, bineînţeles dacă faci cum ţi-am spus o sā te înţelegi bine cu ei de acum big grin