| Maronica a întrebat:

Certificatul prenupțial se începe la medicul de familie?
Daca as vrea sa am cununia pe 18 septembrie, trebuie sa depun actele pe 7 sau pe 8 ( cei de la starea civilă m-au băgat în ceață)?

Răspuns Câştigător
| Werrich a răspuns:

In general certificatul prenuptial se elibereaza în 24 de ore dupa efectuarea investigatiilor recomandate.

Analizele prenuptiale (VDRL/TPHA, anticorpi anti-HIV, radiografia pulmonara) reprezinta de fapt o baterie de teste de screening (de triaj) pentru prevenirea si tratarea unor afectiuni cu repercusiuni extrem de grave asupra starii de sanatate a cuplului, a celor din anturajul lor, dar mai ales, asupra sanatatii unui viitor copil.

Aceste teste vizeaza depistarea unor boli care cunosc în momentul de fata în Romania o adevarata explozie epidemiologica precum: sifilisul (lues), SIDA (sindromul imunodeficientei dobândite) si tuberculoza.

Dupa efectuarea analizelor, cuplul revine cu rezultatele la medicul de familie care elibereaza certificatul prenuptial. Acesta este valabil 10-14 zile.

Pe certificatul medical prenuptial, medicul trebuie sa faca mentiunea "apt sa se casatoreasca".

Analizele prenuptiale obligatorii pot avea un pret mai mic sau mai mare in functie de unitatea medicala la care va prezentati.

1. Pret analize certificat prenuptial Sanador (o persoana) - 200.00 lei

2. Pret analize medicale certificat prenuptial Medlife (o persoana) - 150 de lei

3. Pret analize certificat prenuptial Medsana (o persoana) – 195 lei

4. Pret analize medicale certificat prenuptial Gral Medical (o persoana) – 120 lei

2 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Este incredibil în ce stat imbecil trăim!

Când te căsătorești ți se cer analize din sfera sexuală și pulmonară. Până atunci, nu te întreabă nimeni nimic laughing