| alondrakiss a întrebat:

Actele pentru cununia civilă se depun la Starea Civilă?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu in fiecare unitate administrativ- teritoriala.
Conform L.119/2006, rep. in 2012, cu md. si compl. ulterioare, in principal cele din acest an, citez:
"ART. 25
  (1) Declaraţia de căsătorie se face personal de către viitorii soţi, în scris, la serviciul public comunitar local de evidenţă a persoanelor sau, după caz, la primăria competentă, misiunea diplomatică ori oficiul consular de carieră unde urmează a se încheia căsătoria. În declaraţia de căsătorie, viitorii soţi vor arăta că nu există niciun impediment legal la căsătorie şi vor menţiona numele de familie pe care îl vor purta în timpul căsătoriei potrivit legii, legea aplicabilă regimului matrimonial, precum şi, în cazul aplicării legii române, regimul matrimonial ales."
Asa fiind:
-Daca in UAT nu exista serviciu de evidenta a persoanelor (organul care elibereaza cartea de identitate) atunci depunerea actelor se face la primaria UAT.
-Daca in UAT exista serviciu de evidenta depunerea actelor se face la acest serviciu.

| darrio2007 a răspuns:

Unde ai vrea sa le depui, la Enel?
Da, La Starea Civilă.

| alondrakiss explică (pentru darrio2007):

Da la Enel... laughing)

| darrio2007 a răspuns (pentru alondrakiss):

Deci, e ok. Depune-le.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| IceRope a răspuns:

Nu, se depun la Hidroelectrica.

Răspuns utilizator avertizat