| frum a întrebat:

Chiar daca am 26 ani, nu demult m-am
mutat cu iubitil si am inceput sa gatesc mult
pentru el. Ma informez mereu de retete noi, de cateva luni gatesc zilnic si imi dau cel mai mare interes, nu gatesc pentru mine ci pentru cei dragi.
Noi locuim la tara. Azi sotul meu a avut de lucru prin curte si mereu vine un vecin care sa il ajute, contra cost, ca un zilier.
Eu azi am vrut sa le fac o surpriza, sa nu mai stea cum stau de obicei dupa ce termina lucru sa faca gratar(mici), si le/am preparat un gulash. L-am lasat sa se faca 4 ore la foc incet sa fie gustos, am luat tacamuri si fata de masa noi, muraturi bune. Sotul meu a mancat tot, insa vecinul abia daca a gustat, chiar daca stiu sigur ca este singur si nemancat.
Eu am facut toate cu mult drag si m-am straduit sa fie bune, astfel incat sotul meu sa nu fie dezamagit de mine. El a mancat saracul tot si inca a venir dupa inca o portie.
Insa ma simt prost pentru ca acel vecin abia daca a gustat si mi se pare ca e din cauza la un fel de rautate, ciuda….
Intrebarea este… incercati de multe ori sa va sacrificati si sa faceti cu mult drag totul pentru altii si sa va primiti teapa sau dezamagiri? Nu voiam laude, voiam doar sa manance si sa se bucure pentru ca am facut cu mult drag. Si oricat m-as stradui parca patesc asa…

Răspuns Câştigător
| Bronson1 a răspuns:

Nu iti pot da un raspuns clar pentru ca nu-ti cunosc vecinul, dar iti dau niste exemple care poate sa te lamureasca in privinta gestului sau.

Sunt 3 variante care-mi vin in minte pentru a explica situatia.

1. Ciuda
E posbila, dar as lasa asta la urma, dupa ce m-am asigurat ca nu e de fapt una din variantele de mai jos.

2. Boala pe unguri si traditiile unguresti
Gulasul este o mancare traditionala maghiara. In zonele rurale gasesti multe persoane care au ura pe unguri si tot ce tine de ei.

3. Gusturile nu se discuta!
Si eu gatesc pentru familia mea, dar si pentru ca imi place sa gatesc. L-am luat de cativa ani pe taicamio in grija, care a avut picioarele amputate din cauza unei boli numite arterita.
Daca ai sti de cate ori a lasat totul in farfurie, mancare pe care prietenii mei care vin in vizita o apreciaza enorm si mereu cer portii in plus. Intr-o zi l-am confruntat dupa ce i-am luat conserve de fasole cu costita, pe care le mananca orice roman cu pofta, si abia atunci mi-a spus ca nu suporta ceapa in mancare (pescuia bucatelele de ceapa din conserva), ca de la bucatile de ceapa care nu s-au "topit" de tot, i se face rau, ca i se par scarboase; ca nu suporta gustul sau mirosul de ficat de pui sau pateurile din cauza ca a fost fortat sa manance ficat pentru fier cand a fost mic, si s-a scarbit de atunci.
El nu mi-a spus aceste lucruri ca sa nu ma insulte, si incerca mereu sa ma convinga ca e buna mancarea, dar nu ii prea era foame.
Eu sunt o persoana practica, ce apreciaza sinceritatea inainte de toate, si nu ma afecteaza daca nu ii place cuiva mancarea gatita de mine; asta doar m-ar face sa ma straduiesc s-o gatesc mai atent datile viitoare, pe baza criticilor bineinteles, nu sa ramana omul nemancat si sa ma minta frumos cum ca nu i-a fost foame, fapt ce-l va tine nemancat pana la urmatoarea masa. De asemenea el nu poate manca E un om ce mananca lucruri simple: tocanita, mamaliga cu branza, sarmale, supa de pui, snitele cu cartofi, peste, si cotlet de porc. Gulasul nu-l place din cauza chimenului. De gustibus non est disputandum. Asta e lectia pe care am invatat-o de aici.

Incearca sa-i gatesti o mancare traditionala romaneasca. O tocanita de pui cu mamaliga, care e asemanatoare cu gulasul, dar nu are chimen.
Daca nici asta nu-i place, incearca sa le faci tu un gratar/mici, sa elimini complet varianta cu gusturile. Daca nici micii pe care ii faci nu ii mananca, pe care de altfel ii mananca cu sotul tau cu pofta, inseamna ca ii e ciuda pe tine.

Daca e ciuda, acolo nu ai ce-i face. Cunosc destui barbati singuri care sunt misogini din cauza ca ei nu si-au gasit femeie, si nu vor sa aiba de-aface cu femeile casatorite. La mine la cabana sunt 3 magazine, iar fiecare are o vanzatoare cam la aceeasi varsta.
Barbatii care au ramas singuri, se duc mereu la femeia vaduva care are cel mai putin farmec la vorbit sau la cum arata dintre cele 3, e de asemenea cel mai sarac magazin in marfa, si produsele sunt la acelasi pret. Acolo le place lor, poate pentru ca in mintea lor exista o sansa. Vecinul tau in schimb, poate din cauza ca lucreaza pentru sotul tau se simte inferior si nu vrea sa accepte nimic din cauza asta.

Daca ii urmaresti reactiile, vei sti in timp exact care e motivul. Spune-i de asemenea sotului tau situatia daca nu reusesti sa deslusesti misterul, si zi-i sa-l intrebe subtil daca nu ii place cum gatesti, dar fara sa stie ca de la tine vine intrebarea.

Bafta!

| frum explică (pentru Bronson1):

Va multumes mult
pentru raspuns! m-a ajutat mult, aveti dreptate.
Chiar daca la prima vedere pare o prostie eu am pus mult suflet si vad ca nicicum nu e bine. Noi ne-am mutat de la oras, eu sunt avocat dar niciodata nu am avut aere de superioritate si mereu mi-am dorit sa ma integrez deoarece am simtit ca oamenii de aici de la tara sunt mult mai buni la suflet si ma relaxeaza, e oaza mea de fericire aici. Ma doare ca orice as face parca nu e bine sau sunt refuzata, dar o sa analizez cauzele. Va multumesc inca o data mult!

18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Gindeste te ca acel vecin s-a simtit prost rusinat, de aceea nu a mincat nu trebuie sa te deranjeze aceasta situatie, sunte m diferiti si nu trebuie sa te simti ofensata sau ca mincarea nu ar fi fost bună, data viitoare ai putea sa i pui la pachet acasa o portie ca sigur i-a fost rusine si nu a mincat nu era in largul lui ca acasa.

| frum explică (pentru CristiDinBucuresti):

Aveti dreptate. Poate ca inca nu ne cunoastem. El a fost rusinat, eu foarte trista pentru ca am facut cu drag pentru el ca sa ne imprietenim….

| RAY a răspuns:

Incercati de multe ori sa va sacrificati si sa faceti cu mult drag totul pentru altii si sa va primiti teapa sau dezamagiri?

da,mereu ma pune dracu sa fiu indiot,in loc sa ma doara undeva de alti,eu ma preocup de ei,e o prostie asta, omul nu e niciodata multumit, vezi de o pisica, caine, omul este ceea rea creatura de pe pamant

| Mosotti a răspuns:

Si ce te intereseaza pe tine ce crede vecinu? Da-l in pana ta.
Tu pui la suflet ce gandeste un prost? Asta daca a facut din rautate, dar poate nu.

Nu ma sacrific pentru altii, ma vor asa cum sunt bine, nu, sa dea cu praf de mers.
Nu poti obliga omu sa manance daca nu vrea, poate nu ii era foame.

| wildthing a răspuns:

Te consumi prea mult...din nimic. Daca mancarea nu era buna, sotul tau nu cerea si a doua portie. Ce importanta are pentru tine reactia acelui om? Sunt mai multe posibile motive pentru care sa nu manance. Poate e un om mandru, e afectat de faptul ca e nevoit sa lucreze cu ziua si a considerat ca daca ar mai fi si mancat, ar fi parut ca sa umileste si mai mult. Poate acel tip de mancare, desi bun, nu era pe gustul lui. Poate pur si simplu ii era rau si nu a putut sa manance. Nu ai de unde sa stii, dar eu cred ca ideea de baza este ca nu trebuie sa te lasi afectata de asemenea amanunte.

| haileewatson a răspuns:

Poate vecinului nu ii place gulash-ul, poate are anumite restrictii alimentare sau poate chiar nu avea pofta de mancare desi tu crezi asta.

Pui prea mult la sufletwinking

| user0010 a răspuns:

Bună. Lasă-l că are mofturi, orgoliul e mare. Păcat se poartă așa cu tine. Mai ales că-i gătești mâncarea și încerci să o faci cât mai delicioasă, iar lui să nu-i convină. Nu mi se pare corect.
E posibil să fi avut o zi proastă și să nu fi avut poftă de mâncare, orice e posibil.
Dar frumos din partea sa, era să-ți mulțumească pentru mâncarea pe care "i-ai dăruit-o cu drag", chit că nu a fost mulțumit pe deplin.

| Maraa345 a răspuns:

Ma sacrific pentru mine nu pentru altii.

| Mosotti a răspuns (pentru Maraa345):

Buna gandire, te sacrifici pentru tine nu pentru altul care nu da doi bani pe tine.

| Maraa345 a răspuns (pentru Mosotti):

Pai asa este.

| Mosotti a răspuns (pentru Maraa345):

Oricum subiecta noastra are putine probleme psihologice, ca ce face, are ca baza ceva psihologic din trecut, nu constientizeaza, la o eventuala terapia ar afla de ce face asta.
Ca ii face rau, vrea sa-i multumeasca pe toti si pe aia ii doare in basca de ea.

| MotanulAlbastru a răspuns:

Așa e când te porți ca o slugă laughing s-o fi simțit omul prost sa vadă cum dai din codiță ca un câine pe lângă o tocăniță.

| frum explică (pentru MotanulAlbastru):

Probabil… eu am
vrut sa ne imprietenim pentru ca ne-am mutat recent de la oras… poate am gresit, dar nu stiu cum sa ma comport

| MotanulAlbastru a răspuns (pentru frum):

Poarta-te natural. Nu mai fi stresata. Pentru că se vede. Când ești stresat, ești cumva crispat, panicat și e normal ca omul sa se simtă prost.
Acum poate doar e vegetarian sau mofturos la mâncare sau e doar timid, naiba știe.
Dar nu trebuie s-o iei personal.
Nu trebuie sa te dai peste cap ca sa te împrietenești cu cineva. Așteptările astea pe care ți le faci te dezamăgesc mai mult decât gesturile in sine.

| BullseyeShot a răspuns:

De ce dai atât de multe detalii inutile pentru o simplă întrebare?
Nu cred că interesează pe cineva vârsta ta, de când eşti mutată nu ştiu unde etc.
Treci direct la subiect, pentru că acele detalii nu ajută oricum pe nimeni să îți dea un răspuns mai "bun".
Cât despre întrebare, poate că respectivului om nu îi place acel fel de mâncare sau poate că se săturase deja.

| frum explică (pentru BullseyeShot):

Am dat mai
multe detalii ca sa se faca o privire de ansambu asupra situatiei.
O sa incerc sa fiu mai concisa data viitoare. Va multumesc mult pentru parere!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru frum):

Ai facut bine ca ai dat detalii, iar faptul ca vecinul tau nu a mincat este treaba lui, sa fie sanatos, iar tu ai facut un gest frumos ai gatit ai vrut sa il servesti si pe el, nu a vrut sa manince este problema lui nu a ta.