| Jurnaldedecembrie a întrebat:

Continuarea povestii
Cand angryfata)i-a spus baiatului de sarcina acesta a fost foarte afectat de faptul ca nu i s-a spus dar tot la avort s-ar fi ajuns. angryfata) i-a reprosat lui Y(baiatului) ca in loc sa fie langa ea ii face surorii lui mofturile, iar acesta a recunoscut ca sora lui e mai importanta decat copilul. X s-a enervat foarte tare, pentru ca stia ca Y e imatur si nu stie ce vrea de la viata.Pentru Y(baiatul)copilul nu e prea important; nu l-a afectat prea tare avortul ci faptul ca angryfata) nu i-a spus. Y incearca sa se scoata din problema si spune ca nu stie daca era copilul lui.De ce angryfata) a preferat sa faca avort? Pentru ca Y(baiatul)o jignise ingrozitor chiar in seara in care a aflat ca era insarcinata.Intr-un final X a aflat singura raspunsul la intrebarea anterioara, Y nu merita iertat.
Credeti ca ar fi existat alta solutie decat avortul? X nu s-ar fi descurcat cu banii, inca nu si-a terminat studiile.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand era dreptul lui sa stie. Faptul ca s-ar fi ajuns la aceeasi decizie, nu este o scuza.
In plus, eu cred ca femeia si-a omorat cu buna-stiinta copilul fara sa-i fi dat macar o sansa. Sigur ca existau posibilitati: trebuia sa discute cu parintii ei si ai lui. Poate se ofereau ei sa creasca copilul. Trebuia sa apeleze la serviciile sociale. Poate i se oferea un loc intr-o institutie de protectie a mamei si copilului. Sau poate gasea o familie care isi dorea sa infieze copilul. NU omori o fiinta vie, propriul tau copil fiindca ti-e lene sa cauti solutii. Sau fiindca ai impresia ca esti mai importanta decat el. Fata respectiva va fi vesnic mama acelui copil, dar acum este mama unui copil mort, omorat cu mainile ei, in chinuri groaznice. Va trai toata viata cu aceasta problema in suflet. daca este de religie crestina, a facut un pacat grav si nu are, minim 7 ani dreptul la taine bisericesti (cununie, impartasanie, mir). Dar imi imaginez ca este atee, fiindca o femeie cat de cat credincioasa n-ar fi recurs la un asemenea gest fara sa discute macar cu un preot.
Orice s-ar spune, barbatul este absolvit de orice vina. Nu a stiut, deci femeia poarta si vina de a-i fi omorat copilul fara sa-i spuna. Tu crezi ca exista cineva caruia i-ar putea pasa de o femeie care face asa ceva?

| fabiola a răspuns:

Solutia se gaseste in urma discutiilor intre X si Y,intre X si parinti! Sunt greseli in lant pentru X:nu-i cedezi lui Y fara sa-l cunosti suficient,fara sa simti ca esti iubita,respectata, sprijinita, fara sa fii stabila pe picioarele tale.Acum faptul-i consumat dar poate si X si Y au invatat ceva!

| Bunny a răspuns:

Eu nu gasesc scuza pentru avort decat intr-un singur caz. Daca se observa la ecografie ca bebelusul are o problema si va creste cu dizabilitati, atunci da sunt de acord pentru ca nu lasi bietul copilas sa se chinuie. Cum te mai numesti fiinta umana cand omori propriul copil? Atunci cat ti-ar mai pasa de unul strain? Si de ce? Pentru alt prost care nu si-a asumat raspunderea? Exista si adoptia.Nu vrei copilul, dar macar da-i sansa la viata.Pentru mine tot crima e si din partea mea astea de fac avorturi ar trebui sa putrezeasca in inchisoare.Sunt altele se chinuie ani de zile sa ramana gravide si milioane de nenorocite omoara niste suflete nevinovate cand se da prezervative si gratis la spital.Nu e scuza sa nu te protejezi.Si scuza-ma dar cand statea cu cracii in sus nu s-a gandit la urmari?
Sunt de acord cu ce a zis @Brigaela doar cu o mica exceptie.La faptul ca o femeie care ar face avort ar fi atee. Eu in "familie" (care numai familie nu a fost) am avut o matusa care a facut peste 10 avorturi pana nu a mai putut.A omorat fiecare copilas in chinuri.Hai ti se intampla odata si nu ai suflet si omori copilul, dar sa o faci de 10 ori? Trebuie sa fii cel mai nenorocit om.Si tipa se ducea si la biserica mereu ca zicea ca o iarta nea'popica pentru avorturi. Sau o cunostinta a avortat 2 bebelusi la 6 luni fara cateva zile.Deci deja puteau fi nascuti cu putin noroc.Si care era motivul? Ca nu era cununata religios si ce zice lumea? ca e pacatoasa.Dar asa a preferat sa omoara copiii deja dezvoltati.Marea majoritate care fac avorturi au ce au cu religia.Rar atee.Si oricum ai lua-o, tot oameni, tot femei sunt.Dar concluzia e ca tot criminale sunt.Nu le gasesc nici o scuza.Nu are religia, situatia financiara, iubitul nenorocit sau alti factori nici o legatura cu aducerea pe lume a unui copil.Banala scuza"cu ce il intretin?"Pai stai asa, tu ca persoana reusesti da? Unde stai tu si mananci si ai un acoperis asupra capului, poate sta si unu mic sau du'l la un orfelinat, doar nu il omori.

| Leon a răspuns:

Sunteti nebune frate, e asa de simplu sa te informezi cum sa previi astfel de situatii... El n-are nicio treaba, i se rupe d tine, doar nu e la el in 'burta' copilulstraight face

| NickiMinaj a răspuns:

2 imbecili, X si Y... bine ca nu-s parintii cuiva. suntem destui prosti in Romania asta.

| vera_5828 a răspuns:

Niciodata nu mi-au placut ecuatiile, scurt si la obiect rupeti-o si gata. Este o reltie fara viitor cu prea mult batai de cap. Pacat de acel ingeras nevinovat caruia i s-a curmat viata. Stai linistita ca pacatele mai devreme sau mai tarziu se platesc. Fundoi?

| lo a răspuns:

Trebuia sa se detaseze de iresponsabilitatea lui Y. Putea sa isi termine studiile la fr sau id asa avea timp sa se angajeze iar bunicii sunt mereu incantati de un nepot chiar daca prima lor reactie nu este una satisfacatoare.Iar chiar daca se ajungea la avort. exista medici care fac asta intr-un mod igienic si sigur.