| mary4nicole a întrebat:

Copilul recunoscut de tata dar poarta numele mamei are dreptul sa poarte numele tatalui? daca da pe ce cale, judecatoreasca sau administrativa? mentionez ca respectivul tata ma ajuta cu bani la copil cand isi aduce aminte, si vreau totul legal, nu mai pot continua asa e dreptul copilului.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Fie il declara tatal la starea civila, fie il dai in judecata pe tata si va trebui sa probezi paternitatea.

daniela
| daniela a răspuns:

Ai fost casatorita sau copilul este doar recunoscut de tata.
daca esti in cazul acestul trebuie sa dai tatal in judecata? pentru pensie alimentara si schimbarea numelui. Numai cu o hatarare judecatoreasca ai sa poti sa obti ceva.

Bula
| Bula a răspuns:

Tutorele desemnat al copilului trebuie sa inceapa demersurile la institutia care i-a acordat copilului numele mamei.
Daca nu, dupa majorat copilul poate solicita schimbarea de nume.

| DaRlInGiLuSiOnS a răspuns:

Hmmmmmmsadsaddar mama e desp de tatal meu si eu port numele tatalui meu.......nu inteleg dc nu poarta si copilu tau numele tataluisadsad

| bunica a răspuns:

Numai daca vrea tatal. iar pentru dreptul copilului doar pe cale juridica.

| ines a răspuns:

Nu te supara nu anteleg cum e recunoscut de tata dar poarta numele mamei? la mine a trebuit sa dau tatal an judecata pentru recunoasterea copilului si asta se face timp de un an de la nasterea copilului si an istanta se aplica si pensia alimentara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Da.
Numai pe cale judecătorescă cu expertiza ADN pentru afiliarea de tatăl natural (așa legea îl obligă la pensie alimentară, etc.) sau mai simplu pe cale administrativă la Primărie - Starea Civilă de pe raza unde locuiești.
Mult succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am si eu o intrebare ...pentru cine ma poate ajuta... Tatal copilului meu nu ma ajuta cu nimic nici macar nu a vrut sa recunoasca copilu. si nici un ajutor financiar nu primesc de la el cum as putea sa fac sa primesc alocatie din partea lui