| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca intr-un cuplu absenta certurilor este un indiciu sigur ca relatia merge snur?

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu cred asta, mai degraba cred ca este vorba despre neimplicare, de lipsa sentimentelor. Desi sunt cupluri, foarte rare, cred eu, care nu se cearta, fiindca au o compatibilitate foarte buna.

| Bacemi a răspuns:

Nu chiar. Se pot acumula frustrari. Daca insa exista comunicare in care se exprima si ce te-a deranjat la celalalt si partenerul incearca sa se schimbe atunci e foarte bine. De obicei e recomandat sa nu existe certuri insa multi inteleg ca pentru a nu te certa inseamna sa nu comunici. Uneori mai sar si scantei, mi se pare imposibil sa nu fie. Important este ca daca sunt certuri sa intelegi ceva din ele macar. Uneori doua - trei certuri minore pot lega o relatie. Alteori un conflict mare poate distruge orice sentiment. De aceea e importanta comunicare, e important sa spui partenerului si ce apreciezi la el si ce te deranjeaza. Dar trebuie sa o faci mai delicat. E nevoie sa fii diplomat, sa te gandesti si cum ai reactiona tu la auzul vorbelor pe care ai vrea sa i le spui.

| Razvan a răspuns:

Daca doi oameni se cearta nu inseamna ca nu se iubesc.La fel cum daca nu se cearta nu inseamna ca se iubesc.In orice relatie mai sunt mici neintelegeri, contraziceri dar cred ca toate pot fi rezolvate pe cale amiabila, fara scandalhee hee

| Anca a răspuns:

Nu neaparat, dar o relatie in care certurile sunt prea dese, semnifica o relatie care nu mai merge.

| Fredie a răspuns:

Buna. Nu stiu daca acesta ar fi cel mai bun indicator, al unei relatii reusite. Poate fi la fel de bine si un indiciu al lipsei de comunicare dintre parteneri. Sunt mult mai multe lucruri care luate impreuna spun daca o relatie este pe un fagas bun sau nu: intelegerea reciproca, comunicarea, etc. Bye.

| sergiu76 a răspuns:

La inceput, da.mai tarziu, e nevoie si de o mica cearta, ca stii cum se zice:"nunta fara lautari, nu e nunta".

| deea4u a răspuns:

Nu chiarstraight face pentru ca relatia nu ar putea sa mearga pentru ca iubitul te-a insela si tu o sa afli deci s-ar strica.si e foarte dubios ca nu prea va certati.pentru ca unde nu e cearta nu e iubire! eu iti doresc o viata lunga alaturi de iubitul/a ta/u!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu neaparat, certurile sunt normale intr-un cuplu iar daca nu va certati deloc acesta este un indiciu ca acestea pot aparea mai tarziu. Eu, in primii 2 ani de relatie nici du-te mai incolo nu ne-am zis iar dupa 2 ani au izbucnit certuri dupa certuri... dar asta nu trebuie sa fie un motiv de ingrijorare pentru tine.Fii multumita ca nu va certati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, neaparat. Certurile sunt normale intr-un cuplu iar daca pana acum nu v-ati certat, foarte bine. Noi(eu si prietenul) de exemplu in primii 2 ani de relatie nici da-te mai incolo nu ne-am zis iar dupa 2 ani au izbucnit certuri dupa certuri. Dar asta nu trebuie sa te ingrijoreze... din contra fii multumita ca nu va certati

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca e un indiciu ca merge "sunur"ci mai degraba e un indiciu ca ceva nu merge bine si ca nu exista comunicare, in orice cuplu exista sau a existata, macar o data, o cearta.Intr-o cearta sau o discutie mai aprinsa cunosti caracterul omului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei, pe naiba. Poate fi si rezultatul indiferentei lipsa certurilor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Concluzionez din raspunsurile voastre ca cearta e secretul fericii in cuplu. Distractiv, dar adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate fi linistea dinaintea furtunii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MarionEl, iti dau fundoaca, dar mai astept sa fii votat, ca dupa funda...nu mai primesti nimic. Iar metafora cu motorul e adorabila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

MarionEl, ai un bugatti veyron de la mine, daca voturile nu-s pe gustul tau. Te avertizez ca deocamdata nu-mi permit asa un cadou. Sa trecem peste criza, sa mai scada salariile (nu al meu, ca eu forjez la un ONG) si-ti dau cheile. Sa fie cu o fundita imensa si rosie, obligatoriu? rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un indiciu ca sint muti sa-u nici unul dintre ei nu constientizeaza ca mai exista si celalalt, adica sint dusi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ma-ntreb, daca nu zicea furni ca asteapta ca marionEL sa mai fie votat, pentru ca apoi sa-i dea funda, mai primea marionEL atatea voturi?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Absenta certurilor la un cuplu zic eu ca e o relatie cu semnul intrebarii. ori nu prea vorbesc si de asta nu gasesc motive de cearta ori se iubesc mult pre mult si isi iarta orice. certuri trebuie sa mai fie ca asa e mai condimentata relatia si iti dai si tu seama ca persoana ce crede celalalt depre una, alta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Genom, asta ar presupune ca lumea ma asculta pe mine, ceea ce pe TPU, cel putin, nu-i valabil.

| uningermik a răspuns:

Pai din propria experienta iti spun ca si eu ma certam zilnic cu prietenul si am stat in preuna 6 luni de zile dar ne certam si ne inpacam inapoi si erau niste certuri banale... fara rost Dar a mers relatia