| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca o mama ( a 2 copii,sa zicem) poate iubi un copil mai mult decat pe celalalt doar pentru ca e primul nascut? Sau credeti ca o mama isi poate iubi mai putin un copil din diferite motive? Si cum ar trebui sa reactioneze copilul care e tratat diferit fata de celalalt? Asta in cazul in care se vede clar ca se fac diferente intre ei.
Poate nu m-am exprimat coerent, dar daca aveti nelamuriri...intrebati-ma orice.
Nu vreau sa raspundeti pentru fundita, dar cine va merita fundita o va primi.
Astept raspunsuri...

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! uite, eu sunt mama si am 2 ingerasi de care suntem tare mandrii. diferenta e de 2 ani si o luna, baiatul a venit primul pe lume, dupa 2 ani a venit si printesa.ii iubesc in egala masura si niciodata, dar niciodata nu am facut diferenta! pana la 14-15 ani i-am imbracat la fel de zicea lumea ca sunt gemeni, niciodata nu am luat la unu ceva, iar celalalt sa simta ca e marginalizat, nu concep asa ceva si nu imi sta in fireca unul sa fie mai adulat ca celalalt, amandoi sunt ai nostri, sunt facuti din dragoste, si am astepta venirea lor pe lume asa cum am crezut noi de cuviintalove struck urasc acel termen care imi e dat uneori sa il aud..il/o iubesc mai mult ca e primul venitstraight facestraight facedar fiecare e liber sa iubeasca cum vrea si cat vrea...la noi nu se face diferenta..cu toate ca fata are 22 de ani si baiatul 24, sunt ai nostri si ii iubim cat va dori bunul Dumnezeu sa ne tina langa ei.
O zi buna si frumoasa sa ai!

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

de ce nu i-ai zis si baiatului print?

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

PTR CA NU II PLACE.
cand era mic asa ii ziceam, si acum ii zic, dar nu ii place.

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

O dai cotita? laughing) de unde stia fie'tu ce scrii tu pe TPU?

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vrajeala, fiul meu are acces la acest site si fiica mea, nu am de ce sa ma feresc, pentru ca nu am nimic de ascuns, daca as ascunde ceva, as da de banuit, asa ca poate intre oricand pe mess-ul meu, facebook, TPU.smugsmug

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Ce barbat am fost odata, l-ai la laaaa laughing) sa i-o spui lu' mutu

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok..nu crezi nu am ce face, sunt femeie in toata firea si nu imi perit sa o dau"cotita" si nici nu vreau sa ma cert...
o zi buna!
PS! uite-te la raspunsurile mele si vei vedea realitateastraight face
sunt din trairile mele.

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Sotul ce zice?

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Stie ca fac conversatie, doar asa mai uit de boala nemiloasastraight facestraight face si fac ca timpul sa treaca mai repede

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Mai fata, te rog sa-mi accepti scuzele, nu am stiut, iarta-ma!

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Si ca sa vezi ca nu vorbesc in dodii, uite-te la raspunsuri si vei vedea realitatea
scuzele iti sunt acceptatehappy

| anonim_4396 explică (pentru caramela):

Doar o mama poate sti ce e dorul de copii
Zi si noapte-i ocroteste si cu multa grija-i creste

Acuma tin cu tine, vezi?

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi ca se poate? :d ai mancat ceva dulce si vrei sa ma indulcestibatting eyelashes?

16 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Indiferent cit ne-ar place sa nu o recunoastem dar acestor, sa le zic chestii, nu le putem da o directie prestabilita ci ele se supun momentelor de glorie si de insuccesele fiecaruia.Par exemple,sint doi copii sau mai multi la mijloc,dar unul dintre ei are succes intelectual si cred ca e normal sa-i accepti asta si sa-l incurajezi pe cind acest gest in fata celorlanti va parea o dragoste debordanta pentru el in defavoarea lor uitind ca poate, cu numai doua zile in urma, au avut parte si ei de succesul si gloria lor si, deci implicit, de aceeasi dragoste.Cine a spus ca mintuirea o cistigi singur de cind te nasti n-a fost prost deloc.

| katy a răspuns:

Nu sunt inca mama, insa stapanesc oarecum destul de bine acest aspect.sa stii ca mereu cand sunt doi copii, cel mai mare incepe sa se simta mai putin iubit din cauza ca toata atentia se arunca asupra celui mic, insa ambii parinti isi iubesc copii in mod egal.trebuie inteles faptul ca e foarte greu sa fii mama,mai ales cand ai doi copii,cel mic e mai firav trebuie sa ai maxima atentie cu el, sa nu se loveasca, sa fie hranit, etc. sa aiba grija si de cel mai mare de educatia lui, sa nu ii lipseasca nimic si sa fie si o sotie buna.banuiesc ca este vorba despre tine in acest caz, te sfatui sa te duci la ea sa o imbratisezi si sa o pupi si isi va da seama de sentimentele tale si ca simti nevoia de mai multa tandrete si atentie din partea ei, dar repet ca parintii nu fac diferenta intre copii!

| Yoana a răspuns:

Eu cred ca o mama isi iubeste copiii in mod egal, chiar daca nu arata asta... Amandoi sunt copiii ei chiar daca unul dintre ei invata mai bine, se poarta mai frumos, etc; iar celalalt vorbeste urat, chiuleste, fumeaza. Oricum ar fi trebuie sa il iubeasca. happy

| Diia94 a răspuns:

Eu stiu un caz in care mama e copilul. Matusimea are 2 fete(6 respectiv 8 ani ) nu intru in detalii dar ea nu e mama, e ..nici catea nu merita sa fie numita.