| AnneM123 a întrebat:

Credeti in hipnoza? Exista vreo modalitate prin care pot sa imi uit trecutul?

11 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Hipnoza = relaxare, deci, nu.

| Violleta2022 a răspuns:

Exista!
Sa incetezi sa mai faci o obsesie din ceva ce s-a intamplat in trecut, gandindu-te la prezent si facand planuri de viitor.
Totul sta in puterile noastre sa controlam si sa nu lasam sa ne afecteze.
Cand vei intelege ca este gresit sa traiesti in trecut si obsesia ta nu mai are sens, atunci vei putea sa traiesti si prezentul, asa cum ar trebui.
Toti, dar absolut toti aomenii trecem prin asa ceva, si 90% dintre noi reusim sa depasim trecutul si sa ne bucuram deprezent.
Dar sunt incapatanati care refuza sa traiasca in prezent, facand obsesii din trecut, de care nu se pot despinde.
Asemena oameni ori ajung in depresii mari, ori invata cu timpul sa se autocontroleze si sa depaseasca trecutul.

| Freya1 a răspuns:

Cred ca doar amnezia te poate face sa uiti.
Si daca functioneaza hipnoza nici un psihiatru sau ce o fi ala ce face asta nu ar te-ar face sa uiti trecutul. Daca iti uiti trecutul iti uiti identitatea practic.

| Mircea08 a răspuns:

Daca vrei sa uiti trecutul inseamna ca nu iti place felul tau de a fi pe care l-ai avut. Spune "GATA" si incepe o alta viata, cu un alt fel de a fi. Va fi un pic de efort si mult timp alocat, dar tocmai asta va face sa uiti trecutul. Trebuie sa te gandesti insa foarte bine cum anume vrei sa fii, pentru ca sa nu mai trebuiasca iar schimbat ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hipnoza nu e dovedit stiinctific, in schimb creierul uman actioneaza in asa fel de cu trecerea timpului(aniilor) amintiriile negative sunt lasate pe afara (partial uitate daca nu ti-au provocat vreo trauma importanta)

| Iunix a răspuns:

Nu.
Da. De exemplu boala alzheimer chiar asta face.

| Doja a răspuns:

Cel maibine e sa te impaci cu trecutul, nu sa-l uiti. Nu poti uita ceva ce te-a marcat.

| asdf2kpower a răspuns:

Nu există man. Oricum IQ-ul tău tinde clar spre 0 datorită pozei de profil.

| AnneM123 explică (pentru asdf2kpower):

Stai tu calm puiule, poza aia e de cand aveam 14 ani, acum am 20, nu stateam sa schimb poze, alta treaba n-am laughing

| andreeabobo a răspuns:

Cred ca cel mai ok lucru este sa iti accepti trecutul, bun rau cum ar fi. E parte din tine. Nu mai pune atat aspect pe trecut, cu totii trecem prin lucruri neplacute sau grele. Accepta-te cu orice s-a intamplat si mergi mai departe! happy

| Chasmere a răspuns:

Nu ai cum sa iti uiti tot trecutul intr-un mod natural [ excludem batele din lemn laughing ), si nici n-ar fi ok pentru ca ai experiente pretioase acolo, dar daca nu rememorezi amintirile care te deranjeaza ele o sa se piarda cu timpul. Trebuie sa traiesti in prezent si daca ti se duce gandul la o intamplare din trecut, gandeste-te repede la altceva.