| claudiacerasela78 a întrebat:

Credeti in pedeapsa corporala la copii? In nuia? E o metoda buna, functioneaza? Aveti copii? Astept raspunsuri din partea feminina.

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
eu am avut si am un principiu in viata.e bine sa ascultam de vorba buna, nu de curea/bici/varga etc.dar aveam o nuielusa mai mereu in casa, dar nu rezista mult ca avea grija catelusa mea sa o rupahee hee am un baiat si o fata 25/23 de ani si sunt multumita de buna crestere pe care le-am dat-o fara sa aplic bataia(o singura bataita a luat fata si baiatu dar de mari)hee hee in rest au stiut de vorba buna si am stiut sa ma fac sa fiu ascultata si multumesc bunului Dumnezeu ca nu am dat gres.
astazi nu mai poti face mai nimic in privinta minorilor..sunt revoltati/parinti sunt plecati la munca in afara, iar cei care sunt acasa ori nu au timp, ori nu acorda timp necesar copiilor lor..acum se ofera totul pe tava/au tablete/telefoane performante la varste fragede si copilasul nu mai stie ce este acea joaca copilareasca si se aventureaza in jocuri periculoase interzise minorilor.
E bine sa ai o nuielusa in casa dar sa stie doar de frica ei, nu sa fie folosita in exces.
O zi bunahappy

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Barbatii de ce sa nu raspunda? Am baiat de 22 de ani.Am aplicat metoda.Si se cunoaste.Nu-mi iese din cuvant.Cand era mic era foarte ambitios.Cu ani in urma se aplica metoda.La unii mergea la altii nu.Era totusi buna.Dar, in ziua de azi, se considera violenta domestica.De-asta fac ce vor si nu poti sa ii mai spui mai nimic unui copil.Ca te sfideaza.Vad din unele intrebari de aici.

| Wehrmacht a răspuns:

Daca as fi copilul tau si mi-ai face asa, cel mai probabil pe la 20 te-as impusca.
Just saying...nu sti ce fel de copil ai.Aia cu "te cunosc mai bine decat te cunosti tu" este o cretinitate.Nu o sa-l cunosti nici odata daca el nu vrea asta.

| Fatamuntilor a răspuns:

DEPINNDE de varsta si temperamentul copilului.Nu poti bate un copil de 4-5 -6 ani si nici unul de 15-16.
In general sunt pentru anularea anumitor privilegii( fara PC / telefon/ jucaria favorita, interzis de iesi afara.
E bine sa stabisti cu copilul ce are voie si ce nu precum si ce il aseapta daca nu respecta regulile.Dar si recompese.

| zurick a răspuns:

Sunt o copila de 13 ani si mama n-a incercat metoda asta de cand sunt pe lume si asta ma bucura.Nu e o metoda ci mai degraba asta afecteaza pentru ca un copil e incapatanat si o sa continue.

| ElenaSA a răspuns:

Nu functioneaza pentru ca traumatizeaza copiii si ii pot transforma in posibili agresori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce il bati de-aia face mai rau, mai bune sunt pedepse gen 1 saptmana nu ai voie la calculator, la prieteni si nici telefon. Adica barbatii sunt mai toleranti sau cum?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea ma iincanta gandul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu inteleg ce e cu,,raspunsuri din partea feminina'' un barbat nu poate creste un copil?
Nu,e cea mai proasta decizie sa dai in copilul tau pentru ca a gresit, unii oameni dau in cai ca sa poate alerga mai repede eu nu pot da intr-un cal,dar minte in copilul meu,sange din sangele meu.
Intr-un cal dai pentru ca el nu intelege daca ii spui sa mearga mai repede, dar copilul e om, e o fiinta rationala daca greseste ii trebuie atrasa atentia, trebuie sa ii explici ce sa nu faca si de ce, ce poate pati daca nu te asculta si face un lucru de pe lista cu,, lucruri rele''. Trebuie sa il faci sa gandeasca nu sa raspunda ca un caine dresat la gest-reflex.

| BlueViP a răspuns:

Nu functioneaza, cu cat o ia copilul mai mult pe coaja, cu atat se obisnuieste cu durerea si nu-i mai pasa. Influenteaza si negatin comportamentul viitorilor adulti...

| ღBelieveInHopeღ a răspuns:

Nu este o metoda buna. Poate ca copilul o sa te asculte, dar chiar si-asa nu este bine. Nu recomand metoda asta. Chiar daca nu am copii nu este o metoda buna si iti voi explica si de ce:
1. Poti sa-ti speri copilul.
2. Il indepartezi pe cpil de tine si cand o sa fie trist sau o sa aiba o problema nu o sa-ti ceara ajutorul si se va asigura ca nu poti afla.
3. Poti sa-ti imbolnavesti copilul atat corpolal cat si sufleteste.

| AlexDynamo1996 a răspuns:

Daca copii fac vreo prostie fai sa le para rau sau cearta intr-un mod mai prietenos
sau(tinele morala) sau fa-o intr-un fel santaj daca nu feci..sau pentru ca ai facut. nu mai ai voie la pc.tv.telefon. sau baie