| claudiacerasela78 a întrebat:

Credeti in pedeapsa corporala la copii? In nuia, asa cum scrie in Biblie? E o metoda buna, functioneaza? Aveti copii? Astept raspunsuri din partea feminina.

Răspuns Câştigător
| deeea28 a răspuns:

Vreau sa mentionez intai ca n-am copiii deci nu vorbesc decat din ce vad in jurul meu. Nu stiu daca e bine zis sa crezi sau nu in pedeapsa corporala. Acum care parinte cand era copilul mic nu si-a iesit din fire si ia mai dat vreuna la cur. Toti venim obositi de la munca si nu mai avem rabdare mai ales cand copiii nu-si fac temele si ii mai altoim. Dar de la asta pana la a crede intr-o pedeapsa corporala...in a-ti face un obicei din asta e cale lunga. Sa-ti zic un caz. Stiu o familie numeroasa, cu multi copiii. Nu au luat bataie cu nemiluita, dar nici nu le-a lipsit. Una din fete si-a luat bataie cu cureaua iar unu din baieti isi lua frecvent bataie si cu palma si cureua cu ce se mai putea ca nu se intelegea nimeni din familie bine cu el. Toti copiii cand nu faceau ce li se zicea, primeau pedepse si daca nu ascultau era si mai grav. Din toti 8 copiii, toti au ajuns bine. Una din fete e la medicina, alta lucreaza in banca, baiatul e in belgia, insurat o duce bine, 2 sunt preoti. Nu stiu cat bataia e rupta din rai cum se zice, dar atata timp cat e in limita normalului si nu i se aplica fiindca a mancat bomboana in loc de mancare sau eu mai stiu pentru ce motive idioate, atunci poate sa indrepte un pic copilul nazdravan. Unii copiii nu pricep neam, orice le-ai face. Pana nu fac o boacana care sa-i coste nu se potolesc. Baiatul de care povestesc manca bataie si el radea. S-a lasat de scoala si s-a dus la munca in clasa a 8a. A realizat pe pielea lui ca daca nu ai ceva studii nu faci nimic. A terminat singur din propria initiativa si pe proprii bani si liceul si facultatea si precum ziceam acum e in Belgia, e si insurat, la casa lui, o duce bine. Deci cateodata il bati oricum degeaba. Eu una n-as vrea sa-mi bat copilul mai ales cand e mic, sunt asa dragalasi si nevinovati. Si cand mai cresc e mai bine sa fii prieten cu ei decat sa-i bati. Iar la o varsta, ar fi si rusinos sa-i dai una. Daca scrie in biblie sa te arunci in cap in prapastie, fiind om mare judeci lucrurile si realizezi ca nu e bine. Deci nu tot ce scrie in biblie trebuie luat ca atare si chiar de buna. Biblia nu are de unde sa stie cum e copilul tau sau cum trebuie tu sa te comporti fata de el. Tu trebuie sa-ti cunosti copilul mai bine.

15 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| milan9 a răspuns:

Aşa cum ne-am obişnuit ca biblia să se exprime de foarte multe ori stilizat (prin absolut toate figurile de stil cunoscute azi la literatură), putem înşelege uşor că nu este vorba de exclusivitatea pedepsei fizice.

Este vorba de constrângere, cea care are rolul ei din moment ce persuasiunea nu se poate baza doar pe gândirea logică a copilului.

| milan9 a răspuns:

Dacă cineva îşi va baza educaţia copilului doar pe mofturile acestuia, doar pe "intuiţia" lui de a asculta sfatul sau nu, doar pe acceptul "logic" al acestuia (în mare parte lipsit de substanţă şi de cunoaştere) şi nu va folosi deloc constrângerea (inclusiv cea referitoare la răsplătirea rezultatelor) va avea ocazia să vadă ce monstru (subiectiv şi orgolios) ar putea ieşi e aici...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o retarzime.
Majoritatea oamenilor sunt idioti si isi prostesc copii, ii ingusteaza la minte neintentionat pentru ca asa au invatat de la parintii lor ca sa nu le ajunga superiori vreodata.
Si uite asa involuam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, nu cred, deoarece pedeapsa corporala poate duce chiar si la traume.

| fadnox a răspuns:

Nu cred in `puterea bataii`, religios sau nu, exista mustrarea, pedeapsa, frica si respectul fata de parinti
de ajuns, de obicei

| andrei a răspuns (pentru fadnox):

Tu chiar esti cretin/cretina? Nu vezi cati cretini ca tine sunt in strazi? Aia au fost crescuti cam cum zici tu. Un copchil de opt ani nu stie nici macare ce e ala respectul si alte cacaturi, dar vrei sa le controleze. Crezi ca daca-i zici frumos, nu e bine sa fumezi, el o sa inteleaga. Nu zic ca trebuie rupt in bataie, dar cate una asa, cand iti da foc la ceva sau cand il prinzi ca fura sau cine stie ce merita.

| fadnox a răspuns (pentru andrei):

Cretinismul e-o boala, dar daca tu ma cunosti atat de bine...
nimeni nu se naste invatat, ce nu se stie se invata, aici e buba, intotdeauna
exista ideea de educatie, mama ei...

| Mikhtarian a răspuns:

Biblie Nebiblie,cand gresesti trebuie sa platesti,corect?
Daca nu plateste pe moment, e prea tarziu.
Copilul ca sa ajunga la un nivel de maturitate cand va avea o anumita varsta, trebuie ca orice neascultare sa fie platita.
Da, dar in bunul simt, nu sa-l joci in picioare.

| Dumniezău a răspuns:

Cum adica sa credem in pedeapsa corporala...thinking

| contαbαndonαt a răspuns:

Nu, nu cred.
Parintii care fac asemenea lucruri nu merita numiti parinti si nici sa aiba copii.

| BlueViP a răspuns:

Nu am copii, dar sunt un copil si nu m-am prea intalnit cu nuiaua. Eu nu mi-as bate copilul pentru ca dupa un timp o sa se obisnuiasca cu durerea si nu il va mai afecta. Prefer alte pedepse care dor mai tare

| CanisMajoris a răspuns:

Biblia nu trebuie intotdeauna interpretata literal. Nuiaua simbolizeaza disciplina. Aceasta se aplica in functie de imprejurari si de mintea celui care o aplica. Biblia invata disciplinarea copiilor, altfel vor creste neascultatori, ca un copac care, neindreptat la timp, creste stramb. Daca interpretezi literal si bati copilul de-l capiezi, sau daca nu interpretezi deloc si il lasi sa creasca in voia lui, cum il taie capul, esti un neintelept.

| andreiush25 a răspuns (pentru CanisMajoris):

Aha ...tell me more.
Daca in biblie spune ca omul care a furat trebuie decapitat.voi crestinii o sa o luati cam asa :
O vaaai nu a vrut sa zica decapitare la sensul propiuu s-a referit la o pedeapsa blablabalba...
Voi crestinii aveti scuza pentru orice porcarie; chiar daca nu are nici o logica.

| CodrinV a răspuns:

Eu mi-am luat-o si era singura pedeapsa de care imi era realmente teama.