| Annapro a întrebat:

Cum as putea sa-mi conving parintii sa-mi ia un iPhone 4 sau iPhone 4S? Am rezultate foarte bune la invatatura (10 pe linie) si nu am un comportament urat. Eu acum am un LG cu touch, dar m-am plictisit de el, il am de vreo 2-3 ani. Ei spun sa astept pana in decembrie pana imi expira abonamentul dar totusi ei ar putea sa-mi ia si unul "la liber" deoarece au destul de multi bani din ce am vazt. Va rog ajutati-ma! Funda + Vot :X. Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Annapro, inteleg ca vrei neaparat un iPhone 4, dar gandeste-te la aspectele pozitive si cele negative. De exemplu:

Dupa ce parintii iti cumpara un iPhone 4, vei avea grija de el un an sau chiar mai multi, iar dupa aceea, nu stii cum ti-l poate fura un coleg sau altcineva, cum a patit un prieten de-al meu cu Samsung Galaxy S II, il tinea in buzunarul cu fermoar de la pantaloni si intr-o zi, cand a vrut sa se uite la ceas, nu mai era. Cineva il furase. Nu are sens sa dai 3. 000 RON pe un telefon. Inteleg ca este foarte performant dar oricand il poti scapa pe jos si e praf, apoi, cand parintii vor afla, nu vor mai avea incredere in tine si nu iti vor mai lua nici un telefon. In plus, gandeste-te ca, dupa 4-5 ani dupa ce il vei lua, vor aparea mii de alte telefoane cu MULT mai performante, inclusiv alte iPhone-uri.

Ce ti-as recomanda eu este sa o tii tot asa, sa incerci sa iti ajuti parintii cu tot ce ai putea, sa ai note bune. O sa cresti si o sa ai propriul tau salariu sau iti vei lua luna de luna alocatia la liceu si aduni tu ceva bani acolo, iti spun eu ca, vor aparea alte tehnologii si alte lucruri pe care, cand le vei vedea, iti va parea rau ca ai un iPhone si nu acel lucru. Eu nu mi-am mai schimbat telefonul de 5 ani si cand l-am luat era aproape cel mai tare telefon, pana cand au aparut iPhone-urile, Galaxy S-urile si toate celelalte. In loc de un iPhone de 3. 000 RON mai bine iti iei un Palm Pre cu 400 lei si cu diferenta (Daca scadem Palm Pre-ul din pretul unui iPhone), iti iei ceva mai important cum ar fi o pereche de pantaloni, pantofi, haine.

Deci, ce ti-as propune eu ar fi sa mergi la colind in fiecare an si iti aduni proprii tai bani. O colega a mea a adunat singura, anul trecut, 1. 400 RON. Noroc happy

24 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

La ce iti trebuie ma iphone? Ce te iei dupa toti prostii care au iphone? Iphone e cel mai mare ca*at de telefon.De ce? Pai are multe rahaturi si nu e facut complet...Are multe aplicatii dar multe telefoane il intrec pe iphone si sunt mai ieftine.
1. iphone-ul nu are bluetooth
2.nu are radio
3.ca sa-ti bagi o melodie pe iphone trebuie sa ai cont pe ytunes sau cum era siteul.
4.ca sa iti bagi o poza nu poti, trebuiesc bagate toate deodata.
5.lasa ca asa vei face cu orice telefon, te vei plictisi de fiecare in parte deci...stai chill.

| Fu210Kp a răspuns (pentru DirectDinBerceni92):

Esti incredibil de prost. Am eu iPhone 4s si:
1. Are Bluetooth
2. Are Radio
3.Nu trebuie cont neaparat
4. Poti sa iti bifezi pozele care vrei sa le bagi
Asta ti-am spus pentru ca tu ai spus ca nu le are dar sa tinem cont de aplicatia "SIRI" nu mai vorbii ca prostu aici! Un telefon foarte inteligent parerea mea si sa pisat de mult pe Samsung Galaxy si alte rahaturi cu acest Sistem Siri. Cu siguranta ca rahatii aia de la Samsung o sa plagieze si acest sistem ca asa sunt ei rahati. Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| lauracraciun a răspuns:

Nu imi pasa ca voi primi o gramada de voturi de stupid.dar nu ma pot abtine! Stii cat de multi oameni nu au o casa? cati nu au ce manca.cati oameni ca acum e iarna mor pentru c nu au caldura.iar tu te plangi ca ai un Lg cu touch.care dupa parerea mea e ok si vrei un iphone? vrei sa iti arat ca daca l-ai scapat o data pe jos ti-ai scos toti bani?laughing...si nu inteleg.ok.parintii tai sunt dispusi sa iti ia acest telefon cand expira abonamentul.chiar mori daca astepti pana in decembrie? altii nici nu au telefon.nu au bani de transport si merg pe jos doar ca sa ajunga ca scoala si tu te plangi ca nu ai iphone?:O.omfg! c satisfactie iti aduce acest telefon? ca te dai mare?oh go on.mai gandeste-te si la parintii tai pentru c azi au bani.maine nu mai pot avea banistraight faceoamenii raman fara loc de munca.cu toate ca ai media 10.si ce daca? si eu am avut pana la cl a8a media 10 pe linie si cu toate ca parintii mei au avut situatie financiara sa ma trimita intr-o excursie in alta tara nu am vrutstraight face. pentru ca daca stai bine sa te gandesti,. banii se castiga ff greu iar pentru tine sa dea o gramada de bani pe un iphone.de care oricum te vei plictisi sau din neatentie ii vei sparge display-ul.m-i se pare deja o fita!

| qDr0g a răspuns (pentru lauracraciun):

Bravo! Eu sincer ti-as da funda pentru raspunsul dat mai sus! Ai perfecta dreptate! La ce i-ar trebui unui copil de clasa a 4-a iphone? iphone este un telefon care nu tine de cald! Copila, gandul tau trebuie sa fie la scoala! Pun pariu ca lauracraciun este un om cu scaun la cap.
Eu te felicit!big grinhappyannapro, nu te supara pe mine! Imi spun parerea!

| Annapro explică (pentru qDr0g):

O inteleg, poate o deranjeaza faptul ca i se pare ca sunt "fitoasa" ca vreau iPhone 4S dar de ce imi spune ca sunt clasa a 4-a? Compara si tu intrebarea aceea de la Anonim. Are vreo legatura cu Annapro?

| qDr0g a răspuns (pentru Annapro):

Totusi, acesta este un sait in care oamenii nevoiasi cer ajutor, iar cei dornici sa le raspunda isi spun parerea sau dau un raspuns.Si nu annapro nu are legatura cu anonim!big grin
Ea iti spune sa nu cumperi pentru ca sunt fel de fel de vagabontzi* care umbla pe strazi si nu stii cum vine unu' si ti-l ia!crying
Ceea ce nu cred ca ti-ar placea!
Sau poate mai rau, te rapesc si pe tine. Iphone este un telefon performant care nu are ce cauta in mainile unui copil...
P. S. :: AI destul timp sa iti indeplinesti visul de a avea un telefon de care te vei plictisi si il vei da altcuiva.
Hmm... daca vrei un telefon ia-ti Samsung galaxy S2
E mai bun ca iphone.
:big grin
big grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| lauracraciun a răspuns (pentru Annapro):

Ok..tocmai am vazut ca intrebarea era a altcuiva..insa oricum. oricati ani ai avea. draga mea, un Iphone nu iti aduce nici o satisfactie in afara ca te dai putin mare si cand inevitabil din neatentie il scapi mai vedem noi. uite. fa ce vrei. dar. ti-am spus ca parintii tai pot avea azi bani si maine sa nu mai aiba..asa ca ai grija la pretentiile pe care le facihappynu ma intelege gresit..nu vreau sa ma cert cu tine, ci vreau sa intelegi ca parintii tai fac sacrificii pari pentru a-ti cumpara un Iphone..si esti doar un copil... daca te-ai uita pe strada..atatia care nu au ce manca si tu. vrei Iphone? nu poti trai fara el?

| lauracraciun a răspuns:

In plus.acum am vazut.tu esti cl a4a si vrei phonelaughing.pai cred si eu ca ai 10 pe linie ca doar toata lumea.aproape.inn clasele 1-4 are doar medii de FB.oh go on copil rasfatat!

| Annapro explică (pentru lauracraciun):

Te mai astepti sa-ti dau funda? dumbass ce sa zic sunt in a 4a si ce. vrei sa ma vezi cu suzeta? daca aveai chef de cearta du-te pe strada si injura cate un om care trece, oricum nu mi-ai fost de ajutor deloc, "Daca taceai, filozof ramanea" *** a da, clasa a 4 a pe..., de unde ai mai scos-o si p'asta?

| lauracraciun a răspuns (pentru Annapro):

Mai fetita? tu chiar crezi ca ma pun la mintea unui copil rasfatat? chiar crezi ca nu am nimic mai bun de facut decat sa-mi bat eu capul cu tine? pai draga mea, m-am uitat la intrebarile tale.ai intrebat o data cum se analizeaza un adj in clasa a4a.mai ai o intrebare in care ai zis ca ai 10 ani http://www.TPU.ro/......si-cum-se/ ...nu stiu care e aia filozoafa dintre noi doua.in plus chiar crezi ca eu iti raspund tie pentru funda? te inseli. daca am avut ceva de spus am spun.m-am saturat de copii rasfatati care se plang ca nu au Iphone.imi pare rau pentru tine ca nu pot sa stau si sa ma uit indiferenta la prostia omeneasca;)

| Annapro explică (pentru lauracraciun):

Auzi "mai fetita", tu compari Anonim cu Annapro?

| DeeaDelirata a răspuns:

Voi astia...Nu va ganditi deloc la parinti, poate nu au bani sa dea pe fitele tale de adolescent/a si nu va ganditi decat sa aveti cei mai nou si la moda.Dar un mp3 ce are?laughingMa rog, taman pe ala il vrei? rolling eyesSi macar tu le demonstrezi ca meriti?winking

| nesuferit a răspuns:

Am galaxy s2 si nu are ce manca din iphone 4s, si e la fel la pret
Zile ca iti trebuie pentru scoala laughing bagi pdfuri

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci în primul rînd ai un telefon LG cu touchscreen, care fie vorba între noi, este un aparat super bun, și eu am tot Lg, și sînt multumit de el, dar la tine este altă problemă, nu că ai avea realmente nevoie de acel i phone, dar sigur vrei să ai și tu ce are toată lumea, dar ar trebui să asculți de părinții tăi, esti de lăudat că ai note bune la școală, dar vezi tu, pe lîngă note toatee se fac cu bani, tu spui că ai tăi au multi bani, și ar putea să î ti cumpere acel telefon, dar poate doar tu consideri asta, poate că părintii tăi m ai au și alte obligatii sau datorii de care tu nu știi, trebuie doar să ai răbdare, deoarece dacă părintii tăi consideră că tu trebuie să ai acel aparat nou, cu sigurantă o să îl cumpere. Sănătate multă, și nu asculta ce zic unii pe aici să î ți pui cutitul la gît, nu îi obliga pe ai tăi să facă ce vrei tu.

| DeeaMarry a răspuns:

Poate ca au destul de multi bani, insa nu inseamna ca un Iphone 4 ar fi cea mai buna investitie. Din punctul meu de vedere, nu ar fi. Gandeste-te ca poti sa iti cumperi un laptop cu banii aia, nu doar un telefon!

| Iulian03 a răspuns:

Roaga-i.

| John1973 a răspuns:

Te plangi pana ii zapacesti http://bit.ly/1C6jpnp

| ioana12345 a răspuns:

Poate n-au bani.

| JiHyun a răspuns:

Ei bine,poate parintii tai cred ca un telefon atat de sofisticat cere multa responsabilitate(sa nu-l pierzi, sa nu-l scapi, sa nu strici touchscreenul etc.). Poti sa le spui ca vei avea mare grija de el.La mine a functionat.Bafta!

| LanaDelReyFan a răspuns:

Si eu vreau un telefon mai frumos si de cate ori le spun parintilor sa-mi ia ca am note bune ei zic :"Inveti pentru tine nu pentru mine, da?"...asa ca nu te-as sfatui sa faci asta dar e cum vrei tu! Bafta cand le zicibig grinbig grinbig grinbig grinbig grinbig grin

| Robertttttttt a răspuns:

Poti sa le spui ca toti colegiii tai au asa ceva.si ca se dau mare cu el la scoala si tu nu ai ...si ca ei invata mai prost ca tine si tot le ia parintii si mie? ceva de genu ca sa ii facaa sa se simta prost.

| sunt a răspuns:

Poi... pentru ca ai rezultate foarte bune la invatatura, poti sa le spui ca drept rasplata pentru notele tale ar trebui sa ti-l ia. Sau poti sa le spui ca telefonul tau de acum se mai blocheaza, ca are niste defecte, si telefonul iPhone 4 este performant si poti sa te folosesti de el si de astea. Poti sa le spui ca ai mai vazut la colegi de-ai tai telefon de asta si ei nu invata bine, dar totusi il au. Insista in fiecare zi si o sa vezi ca pana la urma o sa ti-l cumpere. FUNDA? big grin

| HaS4 a răspuns:

Pai pentru inceput poti sa zici asa dar am note bune la scoala nu ma port urat dc nu imi luati si mie in+ toti colegi mei au Funda?

| Sεlεηα a răspuns:

Gandeste-te si la varianta asta. Ai trai FARA SmartPhone?

Eu nu am. La fel ca tine, sunt un copil "model". Am posibilitate financiara, sunt un copil cuminte si arareori cer ceva, si totusi de 2-3 ani de zile il tot rog pe tata ZILNIC (desi are chiar f. multi bani in cont) sa imi ia, nu conteaza de care, doar Smartphone sa fie.

Si tu spui ca "te-ai plictisit"

Anno, cati nu ar vrea sa se plictiseasca si ei de ce ai tu!

Fi recunoscatoare!

| Pradaloveforever a răspuns:

Roaga-i cu insistenta si daca nu merge spune-le ca o sa citesti mai mult si ai putea sa facii un targ ca dupa n carti citite sa-ti ia un Iphone(eu asa l-am primit).

| piceofshit a răspuns:

Gandeste-te tu singur la un argument bun sau i-ai sa vb cu ei pe fiecare in parte, pana cand, cadeti la o decizie.

| Smecheras_Marin_1990 a răspuns:

Uite u poti sa ii sacai toata ziua. nu iti fie rusine sa ii santajezi, ca nu mai vb cu ei etc. prefate ca plangi cand iti spun nu. crede-ma, chiar merge asa i-am convins sa imi ia laptop iar acum incerc si eu sa ii conving sa imi ia telefon.ce LG ai? eu vreau l9. este un smartphone ft bine aproape ca si S3. iphoneurile sunt niste porcarii. daca vrei ceva facut de Apple ia-ti un ipod touch nu este ft scump, doar ca nu poti da suni. convingei sa ti-l ia. a poti sa trimiti mesaje gratis si nelimitat. sa nu iti iei iphone; doar cand va aparea iphone match. daca telefonul tau are google play. ia-ti un ipod touch si lauda=te ca ai si android si ios. ipodul il gasesti cu max 10 mil nu cu 30 ca iphone si cu restul de 20 poti sa iti iei un nou tel. mai ieftin si bun (LG optimus l9) e 12 mil la liber si are ecranul ft mare. sau un laptop. sti, si alte firme fac telefoane bune. nu doar Apple si Samsung. bafta. imi dai FUNDA pls?

| Codrut_Epure_1990 a răspuns:

Mie pur si simplu nu mi se pare normal ca un copil de a4a sa aiba un iphone.eu intr a patra aveam un Nokia, iar acum is a 8 a si am un Samsung galaxy s3 mini.Eu as vrea un s4, dar parintii mei sunt ceva de genul:sa vedem la ce liceu intri.Deci tel pe care il ai e bun pentru nevoile tale.cand o sa cresti poate o sa ai un tel mai bun depinde cum inveti.