| adfcg a întrebat:

Cum as putea sa-mi fac niste prieteni? De fapt, as fi bucuroasa daca as gasi macar unul, o persoana pe care sa o pot considera cea mai buna prietena a mea, careia sa pot sa-i spun orice si cu care sa ma vad mai des decat o data sau de doua ori pe luna.Chiar nu am niciun prieten, ci doar niste cunostinte de la scoala, cu care probabil nu m-as intalni niciodata daca nu ar trebui sa mergem la liceu in fiecare zi.De cand eram mica parintii mei au fost prea grijulii cu mine, nu ma lasau niciodata sa merg acasa la vreo prietena, sau macar sa ma apropii de cineva, asa ca nu am apucat sa formez vreo prietenie mai serioasa cu nimeni.Sunt si foarte timida,mereu mi-e frica sa nu spun ceva stupid, si atunci cand vorbesc cu cineva mai mult ascult ceea ce spune acea persoana iar atunci cand trebuie sa vorbesc parca ma blochez si tot ce vreau este sa plec cat mai repede de acolo.
Cum as putea sa am mai multa incredere in mine si sa ma imprietenesc cu cineva, avand in vedere ca nu pot cunoaste pe nimeni prin intermediul liceului? Nu mi-a mai ramas decat posibilitatea de a cunoaste pe cineva de pe internet, doar nu pot sa cer numerele de telefon ale oamenilor de pe strada...I don't want to see

Răspuns Câştigător
| Λndrei a răspuns:

Pai...hai sa-ti dau un sfat. Daca vrei sa dai de acea persoana care sa-ti fie cea mai buna prietena in orice moment al vietii tale, fie el bun, fie el rau OPRESTE-TE acum din "cautat".
Nu oferi decat disperare(n-o lua de rau)si o sa-ti gasesti "prieteni" care dupa o vreme o sa te lase balta.Prietenia nu vine doar de la tine ci vine de la amandoi.Nu zic sa nu-ti cauti prieteni ci ia-o mai usor cu asta.Sti care-i secretul pana la urma? Comunicarea!
Comunica cu cei din jurul tau, fii calma in orice situatie si lumea te va cunoaste.Crede-ma,o sa stii cand o sa dai peste prietenul adevarat, nu trebuie sa-l cauti tu pe el... poate te cauta el pe tine.
Si nu te schimba pentru altii.Nu incerca sa devii altceva pentru simplu motiv de a fi acceptata in diferite grupuri.Sunt persoane la fel ca tine peste tot, mai bune.
In final iti ofer 3 reguli:
-Comunica;
-Fi tu insati;
-Ofera ajutor.
Aaa..si cu internetul mai bine o lasi balta.Ai toate sansele sa gasesti vreun milionar cu 10 zile care conduce Dacia...
PS:Cred ca esti fata, daca nu scuze straight face.

9 răspunsuri:
| eurynomus a răspuns:

Hai sa incepem prin a discuta si a fi amici k asa mi se pare cel mai important, deci daca vrei si poti intra pe idul meu, eurynomus3free

| Maya2014 a răspuns:

Da-mi id-ul tau printr-un mesaj TPU.
Iti voi explica mai multe.

| alinutzaap a răspuns:

Si eu am nevoie de o prietena.

| WhiteMoth a răspuns:

Why change?
Nu trebuie sa devi altcineva decat pentru a-ti face prieteni. Pentru ca acei prieteni nu vor fi prieteni cu tine, vor fi prieteni cu persoana care cred ei ca esti. Doar fi tu, cu bune cu rele, si vei intalni pe cineva care va intelege. Si nu iti face griji pentru ca nu ti-ai facut prieteni buni la liceu. De obicei asa se intampla, mi s-a intamplat si mie, doar 'cunostinte' in clasa, nu prieteni in adevaratul sens al cuvantului.

| kamael a răspuns:

Pentru a dobandii incredere in tine, apuca-te de un sport, ajuta foarte mult, in plus o sa cunosti persoane noi cu care poti lega prietenii! Cat despre frica asta a ta de a nu spune ceva stupid...iti pasa prea mult de ceea ce cred cei din jur despre tine! Nu trebuie sa iti pese, ce cred ceilalti despre tine e problema lor si atat!

| MembruTpu_6868 a răspuns:

Cel mai usor este sa-ti faci un prieten din propria clasa deoarece te intalnesti in fiecare zi de scoala cu el asa ca nu ar fi o problema aceea de a nu va vedea des. Din toata clasa trebuie macar sa gasesti un prieten.

| fllory a răspuns:

Ma regasesc in comentariul tau...am avut si am exact aceleasi probleme ca si tine. Parinti prea grijulii, prietenii ratate, un liceu in care nimeni nu se imprieteneste cu nimeni etc.
Acum eu nu cred ca sunt in masura sa iti spun ceea ce sa faci de vreme ce nici eu nu stiu ce sa fac sa imi largesc cercul de prieteni (am doar o prietena buna, la scoala...dar nu sta in oras ci intr-un sat asa ca ne vedem DOAR la scoala si vorbim la telefon)...am fost si in Italiala scoala dar mi-a fost la fel de greu sa ma integrez in diverse grupuri. E aiurea situatia dar eu incerc din rasputeri sa ma fac auzita chiar daca nimeni nu da semne ca m-ar auzi, eu incerc happy. Iti spun din propria experienta ca nu exista prieteni adevarati sau daca exista sunt extrem de greu de gasit.
De vorbit...nu trebuie sa iti fie frica sa vorbesti, am avut si eu problema asta pana cand mi-am dat seama ca nu sunt singura careia ii e frica sa isi spuna parerea si acum lucrez serios la acest capitol. Ce sa spun, continua si tu sa cauti, sa lucrezi la timiditatea asta care ne da batai de cap...
Mult succes si sper sa primim amandoua rezultate pozitive!

| adfcg explică (pentru fllory):

Apreciez ca ai raspuns la aceasta intrebare desi am acordat fundita deja!happy

| DJDamaris a răspuns:

Ma-m regasit in intrebarea ta.
Te inteleg. Cre ca daca ne-am cunoaste in realitate am fi bune prietene... :3