| Shnitzy1324 a întrebat:

Cum ati fi procedat daca...
Mi-a devenit o prietena buna,intr-un timp foarte mic, chit ca inainte ne cunosteam dar nu prea vorbeam.Ea si-a incheiat prietenia cu amica ei cea mai buna asa sa zic de la nu stiu ce chestii.Un timp n-au vorbit,fiind intr-o clasa,dupa au continuat,si mi-a zis ca simple "colege". Astazi cand am fost la ea,mi-a aratat un mesaj care i-a scris acelei prietene a ei din trecut si am vazut cum i-a scris,ceva de genu "nu,nu mi-am facut un cerc nou de prieteni,cu "mine" prietenesc doar ca sa-mi dea sfaturi si nu stiu ce, eu am ramas gen, what the *** is happening? straight face,dupa care mi-a citit si mesajul ala, si mi-a zis: heeey te-ai suparat? happyhappy Am zis-o si eu asa, nu crede ca nu-i adevarat. Dupa care eu am negat si am zis ca totul e ok.Intr-un final,cand plecam acasa,i-am spus totusi ca mi-am facut concluzii nu prea ok,si asta-i parerea ei,dupa care mi-a spus ca nu-i asa,a scris chestia asta de mai demult,etc,insa nu-i adevarat,ma simt atat de aiurea,chiar n-am idee cum sa procedez in continuare,pentru ca eu mi-am dat tot sufletu, fiind o naiva,crezand tot ce spune,si am ajutat-o mereu,incercam sa fiu cat de sincera pot,si chiar cand greseam ii spuneam si-mi ceream scuze, insa acum ce?straight face
Astept un sfat, opinie orice.

4 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Sorry.
Sunt fel de fel de greşeli şi mici tensiuni care pun la încercare o relaţie de prietenie în timp. E nevoie să ţii mult la acea relaţie de prietenie pentru a avea răbdare, pentru a sacrifica orgoliul, pentru a acorda bunavointa…

Viaţa ne va pune în faţă atât de multe provocări încât e nevoie putem colabora permanent cu cei de lângă noi, sau, cei de lângă noi să fie capabili să colaboreze cu noi în momente critice în care vom fi nevoiţi să ne situăm.

Se spune că poţi consuma un sac de sare lângă o persoană, îi poţi sta alături mult timp fără să ajungi să o cunoşti în mod concret. Şi asta pentru că nu am văzut-o (sau nu am vrut să o vedem cum se manifestă în situaţii critice…

De abia atunci vom afla cine sunt cu adevărat cei din preajma noastră, sau ce reprezentăm noi pentru ei…
De cele mai multe ori asta se întâmplă prea târziu...

| danay72 a răspuns:

Imi pare rau ca treci prin asa ceva, dar de fapt, poti vedea cine e in realitate prietena ta.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti, poti gasi articole utile despre ce inseamna prieten adevarat.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

"Mi-a devenit o prietena buna, intr-un timp foarte mic"

Chiar crezi că o prietenie adevărată se poate clădi într-un timp foarte mic?

| AndradaE a răspuns:

In relatiile cu prietenii trebuie sa fi deschisa si de incredere, ajutor etc., dar asta in cazul in care ti se da si inapoi, adica un respect reciproc. Asteapta doar sa vezi cum decurg lucrurile, nu te grabi, poate doar ti s-a parut, iar ea a vrut sa termine cu fata respectiva pe o cale usoara, probabil cu o minciuna. Daca ea a spus ca nu e adevarat, doar voia sa ii explice mai repede, atunci ai incredere, dar nu fi naiva. Fii putin mai introvertita si asteapta sa vezi cum merg lucrurile in jur, o sa te ajute. Succes! :*