| missandrab a întrebat:

Cum e cu copilasii vostru in primele zile de grădinița? Eu am emotii, nu stiu cat de repede se va acomoda. Voi cum ati procedat?

4 răspunsuri:
| Vi003 a răspuns:

Se va acomoda, dar daca plange si refuza sa auda expresia "mergem la gradi", e cazul sa apelezi (si) la recompense. De fiecare data cand te duci sa-l iei, macar cateva zile, fa-i un mic cadou, ca sa asocieze gradinita cu ceva care-i e pe plac. Sa nu-l certi in fata colegilor daca plange sau e mai apatic, sa-l incurajezi tot timpul, sa-l rasplatesti si cu plimbari pe la locurile de joaca favorite. Sa inventezi povesti cu fetite sau baietei care au fost la gradinita si le-a placut atat de mult, incat au vrut sa se duca si in ziua urmatoare. Iti trebuie rabdare, nu toti copiii se acomodeaza rapid, unii chiar se imbolnavesc din cauza plansului si a refuzului de a merge in acel loc, mai ales daca se insista. Daca educatoarea are tact pedagogic, e de bine si pentru tine si pentru micutul tau. Sa fie intr-un ceas bun si sa invatati cat mai multe poezii!winking

| missandrab explică (pentru Vi003):

Poezii am încercat noi si acasa, dar nu are răbdare. E si micut, are 2 ani jumătate. Il voi da la program prelungit. Aparent pare incantat, eu încerc sa ii explic ca acolo trebuie sa meargă toti copiii, ca mami si tati merg la munca, însă nu stiu...am mari emotii! Sper ca ii va plăcea.

| kiri11 a răspuns:

Copilul intre copii se acomodeaza chiar din primele ore de gradinita! Nu trebuie sa-ti faci griji in aceasta situatie big grin. Copii sunt mai deschisi la cooperare si se integreaza mult mai repede happy

| Se7eNn99 a răspuns:

Nu trebuie sa ai emotii, oricum in maxim o saptamana se va acomoda cu gradinita si locul. sper ca am fost de folos